Je mu 89 let a kandiduje na prezidenta USA. Kampaň mu vedou dva teenageři

Jana Václavíková Jana Václavíková
16. 6. 2019 20:16
Když dva osmnáctiletí přátelé ze střední poslouchali letos v březnu jeden podcast, zaznělo v něm i jméno Mikea Gravela. Hned si ho vybavili z knihy o americké politice 70. let, kdy byl aktivním levicovým politikem. O pár dní později dvojice mladých Američanů napsala bývalému senátorovi Aljašky a vyzvala ho, aby v roce 2020 kandidoval na prezidenta. Co na tom, že je mu 89 let?
Kandidát na amerického prezidenta v roce 2020 Mike Gravel.
Kandidát na amerického prezidenta v roce 2020 Mike Gravel. | Foto: Twitter: Sen. Mike Gravel

Bývalý senátor nejprve neměl o pozici zájem kvůli svému věku, nadšení dvou mladíků ho ale přesvědčilo. Dokonce jim povolil, aby vedli jeho kampaň na sociálních sítích.

Dvojici se v amerických médiích přezdívá Gravel Teens (v překladu Gravelovi teenageři). Studenti David Oks a Henry Williams pocházejí z New Yorku, kde se také před čtyřmi lety seznámili na jedné z mimoškolních aktivit - na studentském modelu OSN.

"Vložili jsme spoustu důvěry v lidi, ve které bychom vůbec neměli," zdůvodňuje Williams v rozhovoru pro americký deník The New York Times, proč se zajímají o politiku. Sám momentálně studuje matematiku, fyziku a IT na Kolumbijské univerzitě.

Rozčarování z americké politiky přišlo na chlapce ještě v době, než mohli volit. A tak se rozhodli najít si jiné cesty. Williams v minulých prezidentských volbách podporoval levicového demokratického kandidáta Bernieho Sanderse, kterému pomáhal s kampaní tak, že přesvědčoval voliče po telefonu. Oks zase neúspěšně kandidoval na starostu svého města.

Pak přišel 11. březen letošního roku, kdy si dvojice začala hledat informace o Mikeu Gravelovi. Téměř 90letý bývalý politik už v roce 2008 kandidoval na prezidenta, ale neuspěl v demokratických primárkách. Volby nakonec vyhrál Barack Obama.

Stojí na správné straně

Gravel se narodil do rodiny přistěhovalců z Kanady a Francie a vystudoval ekonomii. Počátkem padesátých let sloužil u kontrarozvědky v Západním Německu a ve Francii. Přibližně v té době se rozhodl, že se bude angažovat v politice.

Poprvé na sebe upozornil v roce 1971, kdy se zasadil o zveřejnění takzvaných Pentagon Papers - studie války ve Vietnamu, odhalující utajované činy americké armády nejen na území Vietnamu, ale také v Laosu a Kambodži.

Právě odvaha bojovat za zveřejnění studie a dvanáctiletá zkušenost v křesle senátora za americký stát Aljaška studenty přesvědčila, že našli vhodného kandidáta do voleb v roce 2020. "Je důležité, že se můžeme postavit za lidi, kteří opakovaně prokázali, že stojí na správné straně historie," uvedl Oks ve videu pro server VICE News.

Spolu s kamarádem Gravela kontaktoval skrz e-mail, v němž ho požádali, aby kandidoval. Odpověď dostali do tří hodin. "Rozhodně ne. Víte, kolik mi je?" odepsal jim bývalý senátor. Odpověď ale teenagery neodradila a celý následující týden mu volali.

Nakonec se jim podařilo ho přesvědčit. Ukázali mu, že levicová témata, za která bojoval už jako prezidentský kandidát před 11 lety, mají dnes přibližně stejný prostor v politice jako hlasy, které tehdy získal ve volbách. Jedno procento.

Tvář 89letého senátora s hlasem teenagerů

Gravel studentům následně svěřil svůj účet na Twitteru. Založili mu také jeden na Instagramu a dostali na starost jeho webové stránky. "Témata, kterými se zabývám, se v posledních 10 letech nijak nevyvinula. To mě přesvědčilo předat vám svůj twitterový účet," říká dvojici Gravel ve videu. 

"Netweetujte nic, co bych neřekl," zněla jeho jediná rada. Gravelův Twitter se od té doby plní novými fotkami, kolážemi a příspěvky, které často útočí na jeho demokratické oponenty, mezi nimi i bývalého amerického viceprezidenta a favorita v demokratickém táboře Joea Bidena.

Gravel má volební program o 47 bodech, který se také často promítá do jeho vyjádření na sociálních sítích. Žádá ukončení americké vojenské aktivity v zahraničí, rovné právo na bydlení a zdravotní péči nebo férové soudní procesy. Podle amerického deníku žádný jiný z demokratických kandidátů na prezidenta nemá svůj program tak detailně zpracovaný a zaměřený na témata, která mladé zajímají.

"Mladé lidi tato témata zajímají. Jazyk, jakým o nich on hovoří, je jiný, než který politici v minulosti používali," vysvětluje Williams. 

Cílem není vyhrát

I přes promyšlenou kampaň není cílem neobvyklé trojice vyhrát volby. Williamsovi a Oksovi stačí dostat 89letého kandidáta alespoň do jedné z debaty demokratických kandidátů, aby získala prostor jeho levicová témata.

"Senátor Mike Gravel se pokouší kvalifikovat se do demokratické debaty, aby přesunul diskusi doleva a tváří v tvář kritizoval demokraty z Wall Street, jako je Joe Biden," píše se na jeho oficiálních stránkách.

Už v minulé demokratické debatě v roce 2008 na sebe Gravel upozornil útoky na ostatní kandidáty. Mimo jiné se dlouhodobý odpůrce vojenské intervence zeptal budoucího prezidenta Baracka Obamy, na koho chce zaútočit atomovými zbraněmi.

Pro úspěšnou kvalifikaci do prvního kola debat musel tým do středy 12. června nasbírat finanční prostředky od 65 tisíc podporovatelů. Přestože nakonec skončili "jen" s 48 tisíci dárců a Gravel se nebude moci dvou debat na konci měsíce zúčastnit, Gravelovi teenageři boj nevzdávají. 

Ve hře je totiž ještě třetí a čtvrtá debata, na kterou se Gravel stále může kvalifikovat. Nejprve však bude muset získat podporu 130 tisíc dárců a v průzkumech veřejného mínění poskočit na alespoň dvouprocentní podporu. S tím mu má pomoci i on-line přenos, ve kterém bude 89letý bývalý senátor první dvě debaty komentovat. 

"S počtem 48 tisíc dárců, který stále narůstá, se zařazením Mikea do všech průzkumů veřejného mínění a s vaší pomocí se dostaneme do červencových debat," věří si teenageři na Twitteru. 

Pokud ani poté tým potřebný počet podporovatelů nezíská, plánuje darovat vybrané peníze na charitu. Například na vyčištění přehrady ve městě Flint v Michiganu, která je kontaminovaná, píše časopis Rolling Stone. Pokud naopak Gravela lidé podpoří, čeká dva teenagery divoký rok. "Pravděpodobně bych si musel vzít po škole rok volna a soustředit se na prezidentskou kampaň," řekl maturant britskému listu The Guardian.

Video: Tancování s vnuky i vítězné rapování. Američané se protančili volbami do Kongresu

Kandidáti do amerického Kongresu si po týdnech kampaně mohli oddechnout. Některé příznivce to přimělo tančit přímo na pódiu po oznámení výsledků. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy