Vlivný poradce se mstí Johnsonovi. Je mou povinností ho odstranit, říká Cummings

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
1. 2. 2022 17:03
Dovedli Spojené království k brexitu, pak vyhráli rekordní počet křesel pro britské konzervativce. Přesto jsou teď premiér Boris Johnson a jeho bývalý poradce Dominic Cummings úhlavními nepřáteli. Cummings se otevřeně snaží dostat Johnsona z Downing Street a podle některých je právě on hlavním zdrojem informací o nepovolených večírcích, které v posledních dnech Johnsonovi přitížily.
Dominic Cummings.
Dominic Cummings. | Foto: Reuters

"Je to nepříjemná, ale nezbytná práce, trochu jako oprava odtokových trubek," řekl Cummings v narážce na "odstranění" Johnsona v rozhovoru pro americký New York Magazine. Přitom právě Cummings současnému britskému premiérovi pomohl vyhrát poslední parlamentní volby a následně pro něj pracoval přímo v Downing Street 10.

O rok později, v listopadu 2020, ale premiérovo sídlo opouštěl se svými věcmi v krabici. Údajně se nepohodl hlavně s Johnsonovou třetí ženou Carrie.

Na rozdíl od většiny politiků a poradců kolem premiéra Johnsona pochází Cummings ze střední třídy. Vyrůstal na severu Anglie v Durhamu, jeho otec pracoval na ropných plošinách a později se přesunul do zemědělství. Cummings studoval moderní dějiny a starověk na Oxfordu a skončil s červeným diplomem.

Promoval v roce 1994 a na radu svého učitele historie Normana Stonea odjel do Ruska. Tam se mimo jiné pokoušel podnikat a spoluzaložil leteckou společnost, než musel ze země odejít. Vrátil se tedy do Anglie, kde pomáhal s kampaní proti zavedení eura. A právě tehdy se poprvé seznámil s britskou politikou zblízka. Krátce spolupracoval s tehdejším šéfem konzervativců Iainem Duncanem Smithem, který ho nakonec propustil.

V roce 2004 vedl kampaň proti vytvoření národního parlamentu na severu Anglie, která byla podle stanice BBC malou zkouškou před referendem o brexitu. Pak se ale Cummings na několik let stáhl z veřejného života. Údajně pobýval na statku svého otce a četl knihy o historii a vědě, aby lépe pochopil světové dění.

Znovu se objevil na scéně v roce 2007 jako poradce Michaela Govea, který se o tři roky později stal ministrem školství. Nakonec ale i tady skončil, ačkoliv si prý oba muži dobře rozuměli.

Odchod z EU

S Borisem Johnsonem začal blízce spolupracovat až během referenda o brexitu. Zatímco Johnson byl podle britského tisku zábavný a výřečný a vyhledával mediální pozornost, Cummings byl vynikající analytik a stratég. Právě on stál za chytlavými slogany jako "Získejme zpět kontrolu". Jeho vedení kampaně za odchod z Evropské unie ukazuje i hraný film Brexit, kde Cummingse ztvárnil Benedict Cumberbatch.

Po vyhraném referendu a neúspěchu tehdejší premiérky Theresy Mayové pomohl Johnsonovi vytvořit politický program i kampaň, která získala konzervativcům ve volbách v roce 2019 hlasy i některých dlouhodobých voličů levice.

Cummings nikdy nebyl členem žádné politické strany, ačkoliv s řadou konzervativců blízce spolupracoval. Není oblíben ani mezi labouristy. Jeho postupy přijdou řadě politiků neetické, uvádí New York Magazine. Například využití tvrzení, že se Turecko údajně stane členem EU, čímž zmobilizoval i rasistické voliče. Nebo fakt, že doporučil rozpustit britský parlament, aby tak protlačil dohodu o brexitu.

Cummings je navíc velmi přímý. Bývalého ministra pro brexit Davida Davise označil za líného a hloupého. Bývalý premiér David Cameron zase o Cummingsovi řekl, že je "kariérní psychopat".

On sám tvrdí, že je ze současné politiky rozčarovaný, protože mladí talentovaní lidé s ní nechtějí mít nic společného. "Když s nimi mluvíte, stále častěji slyšíte: Politika je na h**no, vláda je na h**no, nechceme s tím mít nic společného, pracují tam šašci, nic se nevytváří." A ačkoliv takový názor je podle něj katastrofální, souhlasí s ním, uvedl pro New York Magazine.

Nelíbí se mu také, že politici, obzvlášť jeho bývalý přítel Boris Johnson, tolik vyhledávají pozornost médií místo toho, aby se soustředili na skutečnou změnu. "V lednu 2020 jsem s Borisem seděl v čísle 10 (sídlo vlády, pozn. red.) a ten kr***n jen pořád mlel: 'Bude Big Ben zvonit pro brexit 31. ledna?' Pořád to dokola opakoval," popsal Cummings jednání o brexitu.

Není to král

Nejen tyto Cummingsovy věty ukazují, že stejně jako u předchozích politiků ani přátelství se současným premiérem nevydrželo dlouho. Johnsonova manželka Carrie podle Cummingse chtěla, aby se její muž dál soustředil na mediální výstupy. Nepomohlo ani Cummingsovo porušení protikoronavirových pravidel, kdy několik dní po začátku celostátní karantény cestoval se čtyřletým synem a nemocnou manželkou napříč Anglií.

A tak po mnoha dalších neshodách premiéra opustil. Podle bulvárního deníku Daily Mail se ten večer na Downing Street oslavovalo a hrála hudba od kapely ABBA. 

Padesátiletý Cummings, otec jednoho dítěte, ale nezapomíná. Založil si blog, kde kritizuje britského premiéra a popisuje, co všechno udělal během pandemie špatně a jaká rozhodnutí údajně stála mnoho lidí život.

Média navíc spekulují, že právě on je záhadným zdrojem některých informací, které v současnosti Johnsonovi přitěžují. Premiér čelí skandálu kvůli večírkům, které pořádalo jeho okolí v době, kdy byly podobné akce zakázané kvůli koronaviru. Přitom sám Cummings opatření v minulosti porušil, tehdy se ho ale Johnson zastal.

Obliba bývalého vlivného poradce teď mezi některými politiky opět stoupá, podle stanice BBC je ale nepravděpodobné, že by se mu v budoucnu podařilo opět získat místo u některého z Johnsonových kritiků. Stále má totiž odpor k poslancům i většině politiků. A nejprve se chce zbavit Johnsona za každou cenu.

"Víte, co mi jednou řekl? 'Jsem král, do p**ele, a můžu si dělat, co chci,'" popisuje chování svého bývalého šéfa. "To není v pořádku. Není král a nemůže si dělat, co chce. Když si uvědomíte, že někdo takhle funguje, je vaší povinností se ho zbavit, a ne ho podporovat."       

Video: Kariéra Borise Johnsona visí na vlásku. Rozvolnění má odvrátit pozornost, myslí si Přibáň

Pokud se prokáže, že Boris Johnson vědomě lhal, pak ho nemůže zachránit vůbec nic. Začalo i policejní vyšetřování, přibližuje právník Jiří Přibáň. | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

V mnohamilionové čínské Šanghaji dnes stovky lidí znovu protestovaly proti přísným protikoronavirovým opatřením

V mnohamilionové čínské Šanghaji dnes stovky lidí znovu protestovaly proti přísným protikoronavirovým opatřením. Protesty v posledních dnech sílí.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Na italském ostrově Ischia dál pátrají po možných obětech půdního sesuvu

Na italském ostrově Ischia dnes záchranné složky po celonočním nasazení pokračují v pátrání po možných obětech sobotního půdního sesuvu, uvedla agentura DPA s odvoláním na místní média. Podle úřadů je stále pohřešováno jedenáct lidí, nejméně jedna osoba v sesuvu zahynula.

Vedení prefektury v jihoitalské Neapoli by se dnes ráno mělo sejít k dalšímu krizovému jednání. Dopoledne by měla zasednout také italská vláda, aby v regionu vyhlásila výjimečný stav. Nutné je to mimo jiné proto, aby mohly být rychle uvolněny finanční prostředky.

Záchranné práce hasičů, policie a civilní ochrany komplikují pokračující bouře a déšť. Evakuováno bylo na 130 osob. Neapolská prefektura v sobotu pozdě večer uvedla, že 13 lidí utrpělo zranění a jedenáct lidí považuje za nezvěstné. Potvrzena byla smrt jedné ženy.

V noci na sobotu zasáhly středomořský ostrov v Neapolském zálivu bouřky a silné deště, které způsobily vážné škody zejména ve městech Casamicciola a Lacco Ameno na severním pobřeží Ischie. Směs půdy a kamení se na některých místech valila ulicemi, do moře bylo strženo několik aut.

Oblast je považována za rizikovou z hlediska sesuvů půdy. Podle odborníků byly snahy o nápravu situace v posledních letech nedostatečné, uvedla DPA.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Francouzská lyžařská střediska letos otevřou později a budou šetřit energii

Lyžařská střediska ve Francii letos kvůli teplému podzimu a nedostatku sněhu otevřou později než v předchozích letech a chystají se s ohledem na vysoké ceny energií zavádět úsporná opatření. Například alpské středisko Val Thorens zahájí provoz tento víkend, tedy o týden později než původně předpokládalo. V nadcházející sezoně chce šetřit například omezením provozní doby sněhových děl nebo snížením teploty uvnitř budov. Napsaly o tom agentury Reuters a AFP.

Střediska Val d'Isère a Tignes, která plánovala pustit lyžaře na sjezdovky tento víkend, se nakonec otevřou až 3. prosince. Kvůli vyšším teplotám tam dlouho nemohla pracovat sněhová děla, a v nižších polohách proto na sjezdovkách není dost sněhu.

"Při rozhodování jsme se řídili zdravým rozumem, nabídka pro naše klienty musí být kvalitní," uvedl Olivier Simonin ze společnosti Val d'Isère Téléphériques, která stejnojmenné středisko provozuje.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na pohřbu oběti střelby v Nashville se střílelo, jsou dva zranění

Na pohřbu mladé ženy v americkém městě Nashville, která nedávno zemřela na následky střelného poranění, se střílelo. Zatím neznámý pachatel zahájil v sobotu palbu z projíždějícího auta a zranil dva lidi, zatímco odcházeli z kostela, kde se konal smuteční obřad, napsala agentura AP s odvoláním na policii.

Policisté pátrají po černém autě, z něhož mohlo střílet i více lidí, přičemž palba zasáhla osmnáctiletou ženu do nohy a pětadvacetiletého muže do pánve. Ani jedno ze zranění není život ohrožující, uvedl mluvčí nashvillské policie Don Aaron.

Někteří smuteční hosté podle něj byli ozbrojeni a střelbu na auto opětovali, popsal policejní mluvčí. Střelba se odehrála ještě před tím, než byla rakev s pozůstatky devatenáctileté Terriany Johnsonové vynesena z kostela.

Johnsonová zemřela v polovině listopadu a policie pátrá po sedmnáctiletém mladíkovi, jehož podezírá z její vraždy. Policisté se domnívají, že začal střílet na automobil s Johnsonovou poté, co se tato žena před tím dostala do potyčky s jeho sestrou. Vypadá to na nějaký druh sporu mezi dvěma skupinami lidí, uvedl Aaron.

Zdroj: ČTK
Další zprávy