Kauza atentátníka z Lockerbie ožije v americkém Senátu

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
16. 7. 2010 21:55
Senátoři chtějí znát roli ropného koncernu BP při propuštění Lybijce
Abdal Basat Muhammad Midžrahí
Abdal Basat Muhammad Midžrahí | Foto: Reuters

Washington - Američtí senátoři žádají ministerstvo zahraničí USA, aby nechalo prověřit roli britské ropné společnosti British Petroleum v dohodě o propuštění usvědčeného libyjského atentátníka.

Bývalý důstojník libyjské tajné služby Abdal Basat Alí Midžrahí byl před devíti lety odsouzen ve Skotsku k doživotí za podíl na atentátu na letadlo nad skotským Lockerbie. Loni v srpnu ho Skotsko ze zdravotních důvodů propustilo.

Zahraniční výbor amerického Senátu stanovil, že veřejné slyšení se uskuteční 29. července.

Skotští lékaři před Midžrahího propuštěním tvrdili, že má rakovinu a zbývají mu tři měsíce života. Teď připouštějí, že může žít dalších deset let.

Senátoři zárověň požadují, aby britská vláda prošetřila okolnosti, jež vedly k jeho propuštění.

Lobbovala BP za atentátníkovo propuštění?

Ropný koncern British Petroleum (BP) je zodpovědný za dosud největší ekologickou katastrofu v dějinách USA.

Nyní čelí znovu podezření, že lobboval za Midžrahího propuštění. BP to rezolutně popírá.

V květnu roku 2007 BP s Libyí uzavřel kontrakt na těžbu ropy za 900 milionů dolarů. V tomtéž měsíci Londýn a Tripolis podepsaly memorandum o porozumění, jež otevřelo cestu k vyjednávání o Midžrahího propuštění. BP prý tehdy britským představitelům doporučil podepsat dohodu o výměně vězňů mezi Británií a Libyí. Midžrahího jméno přitom prý nepadlo.

Firma v úterý zopakovala, že o Midžrahího případu nevyjednávala. "Báli jsme se tehdy podobně jako ostatní, že zpoždění této dohody bude mít dopad na britské obchodní zájmy, včetně naší smlouvy o těžbě," řekl mluvčí firmy Robert Wine.

Haló, volá Hillary

Okolnosti Midžrahího propuštění byly tématem pátečního telefonního hovoru mezi ministryní zahraničí Hillary Clintonovou a jejím protějškem Williamem Haguem.

"Ministryně naznačila, že by mohlo být vhodné, aby britská vláda komunikovala s Kongresem a ujistila se, že (Kongresmani) pochopí, co se před rokem přihodilo," uvedl mluvčí ministerstva zahraničí USA P.J. Crowley.

Američtí senátoři se také domáhají kontroly finančních toků směřujících k BP. Podle nich firma dává přednost zisku před lidmi a není vyloučeno, že to učinila i v případě

Midžrahí, který ve vězení strávil osm let, byl jediným odsouzeným za atentát na letadlo americké společnosti PanAm v roce 1988. Při něm zahynulo 259 lidí na palubě a 11 obyvatel skotské obce Lockerbie, na niž stroj spadl.

 

Právě se děje

Další zprávy