Nová teorie nabízí rozluštění záhady Bermudského trojúhelníku. Na vině by měly být krátery a metan

Martin Novák Martin Novák
19. 3. 2016 18:38
Výrony metanu z kráterů, širokých zhruba 1,5 kilometru, souvisejí s podzemními zásobami zemního plynu. Je toto vysvětlením řady námořních a leteckých katastrof, které se dosud v oblasti takzvaného Bermudského trojúhelníku nepodařilo objasnit?
Archivní fotografie amerických bombardérů, které zmizely 5. prosince 1945.
Archivní fotografie amerických bombardérů, které zmizely 5. prosince 1945. | Foto: Wikimedia Commons

Londýn – Velké průrvy na mořském dně objevené nedávno pomocí nového radaru vypouštějí obrovské množství metanu. Může to být příčina nehod lodí a letadel v Atlantiku v oblasti nazývané Bermudský trojúhelník.

Skupina expertů v dubnu zveřejní své závěry na odborné konferenci Evropské geovědecké unie, z jejich dokumentů jako první citoval britský list Sunday Times.

Bermudský trojúhelník je sám o sobě mýtem, vytvořeným zprávami o tom, že v oblasti záhadně a beze stopy mizela letadla a plavidla.

Není doloženo, že by v oblasti skutečně havarovalo nebo se potopilo více strojů než jinde na planetě z jiného důvodu než toho, že je zde hustý provoz, a proto často dojde k nehodě.

Výrony metanu z kráterů, širokých zhruba 1,5 kilometru, souvisejí s podzemními zásobami zemního plynu.

"Velké krátery na mořském dně jsou v západní a střední části Barentsova moře. Jsou zdrojem enormních výronů metanu," uvádí se v závěrech Arktické univerzity v norském Tromsö.

Anomálie v této oblasti mohou vést k poruchám navigace a výbuchy metanu i k potopení lodí, píší tito vědci. Což prý může vést k vysvětlení řady tragédií v takzvaném Bermudském trojúhelníku.

Zatím ale experti nepotvrdili, že se kvůli metanu mohla potopit loď, případně spadnout letadlo, píše Sunday Times. Metan by však mohl vysvětlovat hlášení některých posádek o podivných světlech nebo bublající vodě bez zjevné příčiny.

Už dříve vznikla teorie, že některé námořní katastrofy způsobily metan hydráty, tedy sloučeniny metanu a vody.

Bermudský trojúhelník.
Bermudský trojúhelník. | Foto: Wikimedia Commons

Od poloviny devatenáctého století existují záznamy o stovkách nehod a několika tisících obětech. Žádná oficiální statistika neexistuje.

"Jsou to místa, kde se křížily dopravní trasy už od doby, kdy se Evropané vydali objevovat jiné kontinenty. Říci, že se tam potopilo mnoho lidí a spadlo mnoho letadel, je stejné jako říci, že na dálnici v New Jersey jsou časté dopravní nehody," řekl pro časopis National Geographic John Reilly z americké Nadace pro dějiny námořnictví.

Fantazie kdysi pracovala tak mocně, že se dokonce hovořilo o útocích obřích mořských nestvůr nebo o únosech mimozemšťany. To byl třeba případ zmizelé letky pěti amerických bombardérů z roku 1945.

Piloti patrně ztratili za špatné viditelnosti orientaci a došlo jim palivo.

V roce 1963 zmizela velká nákladní loď Marine Sulphur Queen, která vezla roztavenou síru. Vrak nebyl nikdy nalezen.

Trojúhelník je vymezován zhruba do oblasti mezi Floridou, Portorikem a souostrovím Bermudy.

 

Právě se děje

Další zprávy