Kanada zlegalizovala marihuanu: zkušenosti odjinud varují. Černý trh stejně nezmizí

Foto: Reuters
Simona Fendrychová Simona Fendrychová
17. 10. 2018 6:35
Kanada je nově druhou zemí na světě, kde je legální nákup a užívání konopí pro rekreační účely.

Ottawa - Kanada je po Uruguayi druhou zemí na světě, která legalizovala rekreační užívání marihuany. Ve středu oficiálně končí 95 let trvající zákaz prodeje a konzumace této lehké drogy.

Pro premiéra Justina Trudeaua je to úspěch. Legalizaci sliboval před třemi lety během předvolební kampaně.

Očekává, že zákon ochrání mladé lidi, které podle některých zastánců legalizace konopí láká zakázané ovoce. Také by měly ve státní kase přibýt peníze, které dosud končily na černém trhu.

Jenže to jsou nejspíš příliš růžové vyhlídky. Naznačují to zkušenosti zmíněné Uruguaye, která legalizovala konopí pro rekreační užívání už v roce 2013. 

Příliš velký zájem o marihuanu

S legalizací přichází také přísná regulace. Podle agentury Reuters proto bude v Kanadě pořád levnější kupovat konopí od drogových dealerů. Na černém trhu zákazník nemusí platit daň ani třeba poplatky za balení. Dále hrozí, že se dealeři, kteří se dosud živili prodejem marihuany, přeorientují na tvrdé drogy.

Uruguayské úřady navíc v posledních pěti letech zaznamenaly nárůst násilí a kriminality mezi obchodníky s drogami, na které má legalizace negativní dopad. 

Spotřeba konopí v této jihoamerické zemi stoupla a poptávka je nyní mnohem vyšší než legální nabídka. Počet Uruguayců registrovaných pro přístup ke konopí roste tak, že se na čekacích listinách tvoří dlouhé fronty. Marihuana se v Uruguayi prodává jen v lékárnách a dostat se k ní tímto způsobem začíná být komplikované. Lidé se tak nakonec stejně obracejí na černý trh a nelegální dealery.

Ještě komplikovanější zákony

Nemalé komplikace čekají také Kanaďany, kteří hodlají s konopím experimentovat. S legalizací vstupuje v platnost řada nových zákonů, navíc v každém teritoriu a provincii s určitými obměnami. Podle odborníků bude náročné se v nich vyznat. "Po legalizaci bude více zákonů než dřív. A nemyslím si, že průměrný Kanaďan si toho je vědom," cituje britský deník The Guardian Akwasiho Owusu-Bempaha z Torontské univerzity.

Koupit si joint a vykouřit ho mohou Kanaďané starší 18 let. Jenže například v Ontariu bude marihuana k dostání jen v on-line obchodech. V provincii Nové Skotsko se zase bude prodávat ve 12 kamenných prodejnách, v Britské Kolumbii v jediné.

"Legalizujeme průmysl, ale ve stejnou chvíli kriminalizujeme mnoho aspektů, které se užívání konopí týkají," ukazuje pak na další problém Abby Deshmanová ze sdružení Kanadských občanských svobod.

Když například někdo prodá pár gramů konopí svému příteli, poruší zákon a může platit vysokou pokutu. Obzvlášť přísný trest platí pro ty, kdo podají marihuanu někomu, komu ještě nebylo 18 let.

"Je tady nebezpečí, že lidé se půjdou bavit a budou si myslet, že požívají legální látku. A budou ji požívat různými způsoby, které se mohou zdát neškodné, ale přitom mohou skončit trestním stíháním," myslí si Deshmanová.

V některých provinciích navíc zůstává nelegální kouřit marihuanu na veřejnosti. V Saskatchewanu za to hrozí pokuta v přepočtu téměř 3500 korun, v Manitobě 11 500 korun. Liší se i způsob, jakým mohou Kanaďané nosit konopí u sebe. Například v severním teritoriu Nunavut nesmějí mít marihuanu, pokud jedou autem.

Omezené je také množství THC, jaké může mít člověk v krvi. Když hladina této psychoaktivní látky překročí pět nanogramů, dotyčný porušil zákon. To způsobí problém především těm, kdo konopí používají k lékařským účelům, což je v Kanadě legální už od roku 2001. Takoví lidé mají vyšší hladinu THC v těle dlouhodobě.

Video: Marihuanu nezastavíme, alkoholové firmy do ní investují miliardy dolarů, říká Vobořil

Je to neodvratná věc, zákazy zmizí a bude na národních vládách, aby rozhodly, říká bývalý protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 24 minutami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy