Piráti se vrátili do Karibiku. Místní rybáři se děsí venezuelských gangů, loví jen v noci a u břehu

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
18. 8. 2018 20:01
Karibik zažívá novou éru pirátů. Ekonomická a politická krize ve Venezuele způsobila, že moře je pro místní rybáře nebezpečnou zónou, kde vládne anarchie a násilí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Caracas - Rybářská loď s dvaceti muži na palubě plula 50 kilometrů od pobřeží Guyany v Karibském moři, když se k ní přiblížilo cizí plavidlo. Vypadalo to jako běžná situace - nejspíš další rybáři, možná potřebují pomoc. Pak si však posádka všimla, že postavy na blížící se lodi mají přes obličej šátek a v rukách drží mačety.

Na únikový manévr bylo v té chvíli už pozdě. Piráti rybáře na palubě polili vařícím olejem, zbili je a vyhodili do moře. S lodí uprchli. Z dvacetičlenné posádky přežilo jen pět lidí.

Setkání s novodobými piráty z Karibiku popsal agentuře Reuters letos v dubnu jeden z přeživších, sedmačtyřicetiletý Deonarine Goberdhan. Na moři se plaví už třicet let, takovou brutalitu ale do té doby podle svých slov nezažil. Ve vodě čekal několik hodin, než ho zachránila jiná rybářská loď. "Jen jsem se snažil udržet hlavu nad hladinou a modlil se," vzpomínal později.

Útoků pirátů v Latinské Americe přibývá závratným tempem. Podle aktuální studie v rámci projektu Oceans Beyond Piracy stoupl jejich počet loni oproti předchozímu roku o 163 procent. Za posledních 18 měsíců se takové případy objevují ve vodách u pobřeží Hondurasu, Nikaraguy nebo Haiti. Nejvíce pirátů ale řádí u Venezuely.

Kolabující stát se potýká s hyperinflací. Jeho obyvatelé nemají peníze a k dispozici nejsou ani základní suroviny, za které by je případně mohli utratit. Jídlo, lékařská péče a léky jsou vzácností.

Rybáři na karibském pobřeží si díky lovu dokážou alespoň jídlo obstarat sami. Jejich úlovky se ale právě proto stávají cílem lupičů.

Lodě vykrádá i pobřežní stráž

Piráti, kteří si nezadají s barbarstvím svých předků ze 17. století, však necílí jen na ně. Venezuela se pod vládou socialistického prezidenta Nicoláse Madura stala zkorumpovaným státem plným násilí a obyvatel, kteří jsou nuceni do zoufalých činů.

Pirátům navíc reálně nehrozí ani žádný trest. Podle amerického magazínu Newsweek v zemi roste podezření, že zločinci jsou napojeni na státní úředníky. Platy venezuelských policistů a členů armády jsou zase tak nízké, že po pirátech nepátrají.

Dokonce sama pobřežní stráž má ve zvyku obsadit zakotvené lodě a po posádce požadovat peníze nebo potraviny. Pod podmínkou anonymity to americkému listu Washington Post přiznal jeden strážník.

Obchodní lodě proto často kotví mnohem dál od břehu a ve snaze, aby nebyly vidět, zhasínají v noci veškerá světla. Ani to jim ale nepomáhá. Před měsícem došlo k přepadení nákladní lodi venezuelské společnosti Conferry. Ozbrojení maskovaní muži svázali posádku a z lodi odnesli veškeré jídlo a elektroniku.

Po pašerácích i piráti

Prezidentu Madurovi se nedaří udržet si kontrolu nad celým územím. Tisíce Venezuelců denně překračují hranice do okolních států.

Ty mají strach ale i z venezuelských pirátů. Například ostrovní stát Trinidad a Tobago se nachází jen několik kilometrů od pobřeží Venezuely a už od 90. let má potíže s pašeráky drog. V poslední době se ale k marihuaně a kokainu přidaly také zbraně nebo exotická zvířata.

"Někdy se tihle Venezuelané snaží vyměnit zbraně a zvířata za jídlo," popsal pro deník Washington Post jeden z místních rybářů. Ti ve strachu z pirátů raději loví blíž u břehu, a pokud to jde, tak v noci. "To, co tady vidíme - pašeráctví a pirátství - je výsledkem politického a ekonomického kolapsu Venezuely," cituje americký list senátora z Trinidadu a Tobaga Roodala Moonilala.

Video: Prezident Nicolás Maduro přežil údajný atentát dronem

Mohutná rána a panika. Výbuch při Madurově projevu zachytila televize | Video:
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy