Zákaz konopí porušuje lidská práva a navíc znemožňuje regulaci drogy, tvrdí piráti

Michaela Dvořáková, Karolína Oškerová
31. 8. 2018 16:35
Pirátští poslanci navrhují jeho legalizaci. Lidé se na internetu mohou vyjádřit, v jaké míře má být marihuana povolena.
Konopná prohibice je podle pirátů porušováním lidských práv.
Konopná prohibice je podle pirátů porušováním lidských práv. | Foto: iStock

Praha - Piráti připravují návrh na legalizaci konopí. Lidé by podle nich měli mít právo rostliny pěstovat nebo držet malé množství sušeného konopí či konopných výrobků. Po zapracování výsledků veřejného hlasování předloží piráti návrh do sněmovny na konci října.

Podle informací na webu, kde se lidé k pirátskému návrhu legalizace mohou vyjadřovat, představuje prohibice konopí porušování lidských práv. Legalizací poslanci sledují i pomoc starým a dlouhodobě nemocným lidem.

"V České republice je přes 550 tisíc lidí, kteří každý měsíc porušují zákon tím, že manipulují s konopím pro vlastní potřebu," nastínil předkladatel návrhu poslanec Tomáš Vymazal (piráti). "Jedná se o činnost, která není společensky nebezpečná, ale je u nás postavená mimo zákon, což znemožňuje její regulaci," doplnil.

Současnou situaci tak chtějí piráti změnit. Za malé množství, které by podle nich mělo být legalizováno, považují pět pěstovaných rostlin anebo 1250 gramů konopí v sušené podobě. To může být zpracováno například i do mastí nebo olejů. "Vypěstovat konopí je možné jen jednou za rok," odpověděl Vymazal na otázku, zdali lze 1250 gramů sušené marihuany skutečně považovat za malé množství. "Nedá se to srovnat s uživateli alkoholu, co se týče bezpečnostních rizik," dodal.

"Takový návrh může vykopnout veřejnou debatu. Já celou dobu říkám, že nejhorší je absolutně volný trh, a hned potom je prohibice," okomentoval poslanecký návrh bývalý národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (ODS). Dodal, že návrh považuje za střízlivý a poměrně přísný.

Česko je podle Vobořila velmi liberální v přístupu k alkoholu a tabáku, ale vůči marihuaně zaujímá prohibiční politiku. Za přijatelné užívání konopí v určité míře přitom podle údajů šetření agentury CVVM zhruba polovina Čechů. Až 800 tisíc lidí ho podle něj ročně koupí nebo vypěstuje. Mezi mladými lidmi do 34 let u nás marihuanu podle Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost užívá přes 19 procent. To je skoro o čtyři procentní body více, než je tomu například mezi mladými lidmi v Nizozemsku, kde je konopí legální.

Prodej nebo předávání marihuany a konopných výrobků jiným osobám piráti prozatím legalizovat neplánují. "Jestli ten prodej a úplná legalizace je správná cesta si úplně jistí nejsme, nicméně jsme připraveni o tom diskutovat. Tenhle návrh považujeme za pilotní projekt," vyjádřil se Vymazal. Podotkl, že třeba i bezúplatné předání konopné mastičky jinému člověku je za současné právní úpravy trestné.

Podle pirátů by právo pěstovat a držet marihuanu měli mít všichni bezúhonní lidé s trvalým pobytem na území České republiky. Vymazal tak nepředpokládá, že by Česku hrozily krátkodobé výlety zahraničních turistů za účelem rekreačního užívání konopí.

Do veřejné konzultace o konečné podobě pirátského návrhu se lidé mohou vyjádřit do 15. října. "Nám velice záleží na tom najít ten pravý konsenzus. My si můžeme myslet, že je to nějak správně, ale tohle jsou data o tom, jestli společnost opravdu chce tu regulaci tak, jak my jsme ji nastavili," uzavřel Vymazal.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy