Drogové trendy v číslech: smrtící syntetické konopí je dražší, není však zakázané

Klára Čeperová
29. 9. 2018 7:17
Nové omamné látky, které zatím nejsou na seznamu návykových látek a jejich držení tak není nezákonné, v tuzemsku někdy vyzkoušelo 0,7 procent obyvatel. Jednou z takových látek je také syntetické konopí, kterým se na Ostravsku otrávilo 23 lidí, z nichž dva zemřeli. Podívejte se, co to vlastně syntetické kanabionidy jsou a proč se je pašerákům vyplatí do české "konopné velmoci" vozit.
Zajištěné syntetické drogy.
Zajištěné syntetické drogy. | Foto: Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje

Co je to vlastně "umělá marihuana"?

  • Evropský systém včasného varování rozeznává 169 syntetických kanabinoidů.
  • Do Evropy se dostávají většinou leteckou nebo lodní dopravou ve formě prášku především z Číny a Indie.
  • Následně se nanáší na nějakou rostlinnou směs nebo rostlinný materiál. Někdy hmoty připomínající hašiš. "Distribuují se jednoduše v takové formě, aby co nejvíce připomínaly konopné látky," vysvětluje mluvčí Odboru protidrogové politiky při Úřadu vlády Renata Povolná.
  • Do konce letošního července celníci poslali na kontrolu 356 kilogramů syntetických kanabinoidů, katinonů a podobných látek dovážených převážně z Číny, Indie a Spojených arabských emirátů. Jen 5,1 kilogramů z toho se nachází v seznamu návykových látek. 
 

Právě se děje

před 56 minutami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy