Kamčatský vulkán soptí, popel ohrožuje letecký provoz

ČTK ČTK
9. 5. 2015 10:08
Popel sopky Ključevskaja vystoupal do výšky šesti kilometrů, úřady doporučily aerolinkám, aby své lety raději odklonily.
Sopka Ključevskaja
Sopka Ključevskaja | Foto: Tamten/Wikimedia Commons

Moskva – Nejvyšší kamčatská sopka Ključevskaja se dnes ráno místního času (v pátek večer SELČ) opět probudila k životu a vyvrhla do ovzduší mračna popela, který vystoupal až do výše šesti kilometrů. Úřady kvůli tomu zvýšily stupeň ohrožení letecké dopravy. Podle agentury Interfax to sdělilo ruské ministerstvo pro mimořádné situace.

Ministerstvo ve své zprávě mimo jiné uvedlo, že oblak popela se protáhl do délky 72 kilometrů jihozápadním směrem od vulkánu. Vzhledem k jeho výšce a velikosti platí pro sopku oranžový, zvýšený stupeň nebezpečí pro mezinárodní leteckou dopravu.

"Spad popela nebyl v obydlených místech Kamčatského kraje zaznamenán," uvádí se rovněž v informaci. Nicméně všechny turistické agentury byly upozorněny na nebezpečí, které hrozí turistům při výpravách k sopce. Ministerstvo v této souvislosti doporučilo vyhnout se trasám vedoucím v její blízkosti.

Aktivní vulkán Ključevskaja je vysoký 4750 metrů a je nejvyšší horou Kamčatky, která patří k nejaktivnějším seizmickým oblastem světa. Na poloostrově je kolem 200 sopek, z nichž devětadvacet je činných. Nejbližší obydlená místa v okolí Ključevské jsou obce Ključ a Kozyrevsk, které leží ve vzdálenosti přibližně 45 kilometrů.

Před rokem strašila na Kamčatce jiná sopka Šiveluč, která vychrlila popel do desetikilometrové výše.

 

Právě se děje

Další zprávy