reklama
 
 

Mrak popela z chilské sopky už je v Argentině a v Uruguayi

25. 4. 2015 17:37
Řádění chilské sopky Calbuco ruší mnoho leteckých spojů. Tisíce lidí byly evakuovány.

Santiago de Chile/Buenos Aires/Montevideo - Mrak popela z chilské sopky Calbuco, která o sobě v noci na čtvrtek dala vědět dvojicí silných erupcí, už dorazil do hlavního města Santiaga de Chile, do sousední Argentiny a do Uruguaye.

Ve všech třech zemích sopečný popílek v ovzduší ovlivňuje i leteckou dopravu - letiště ve třech patagonských provinciích v Argentině jsou uzavřena a lety se ruší nebo přesměrovávají i na letištích v Montevideu a Buenos Aires.

Kvůli výbuchu vulkánu se dosud muselo evakuovat na 6500 lidí, někteří z nich už se ale budou moci začít vracet domů. Po zasedání krizového štábu úřady zrušily příkaz k evakuaci platný pro okresy Chamiza, Correntoso a Lago Chapo. Situace se zklidnila natolik, že byla otevřena také oblast kolem měst Puerto Montt, Puerto Varas a Puerto Octay v bezprostřední blízkosti vulkánu, uvedl podle agentury DPA chilský ministr vnitra Rodrigo Penailillo.

Sopka Calbuco leží asi 1000 kilometrů jižně od Santiaga de Chile, a její okolí teď vypadá jako měsíční krajina. Na zemi tam leží až půl metru silná vrstva popela. Geologové navíc podle médií varovali, že není vyloučena další erupce a že aktivita vulkánu může trvat dlouhé týdny, po které se lidé nebudou moci vrátit domů.

Vulkán Calbuco je považován za jednu ze tří potenciálně nejnebezpečnějších aktivních sopek na chilském území. V zemi je vulkánů asi 90. Před nynější nečekanou erupcí nebyla sopka podle úřadů nijak zvlášť aktivní 54 let.

autor: ČTK | 25. 4. 2015 17:37

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama