Calbuco vyhnala tisíce lidí z domovů. Hrozí sesuvy půdy

ČTK ČTK
1. 5. 2015 17:43
Úřady se obávají, že popel ve vzduchu by mohl přinést kyselý déšť. Ten by mohl znečistit pitnou vodu a poškodit zemědělské plodiny.
Erupce vulkánu Calbuco na jihu Chile, který se k životu probudil po půl století.
Erupce vulkánu Calbuco na jihu Chile, který se k životu probudil po půl století. | Foto: Reuters

Santiago de Chile - Chilské úřady evakuují z okolí sopky Calbuco přes šest tisíc lidí po jejím čtvrtečním výbuchu, který byl již třetím během posledních deseti dnů.

Mrak s popelem z nové erupce omezil leteckou dopravu v oblasti Patagonie a vítr jej v pátek dohnal k nedalekým argentinským městům. Úřady varují před možnými sesuvy svahů poblíž vulkánu kvůli očekávaným dešťům, uvedla agentura EFE.

Chilská sopka Calbuco nečekaně vybuchla. Poprvé od 60. let a hned dvakrát.
0:24
Chilská sopka Calbuco nečekaně vybuchla. Poprvé od 60. let a hned dvakrát. | Video: Radan Šprongl

Podle prezidentky Michelle Bacheletové byla kvůli dosud poslední erupci nařízena evakuace lidí ze zóny 20 kilometrů okolo sopky, což zahrnuje na 6600 lidí. Většina z nich se krátce před výbuchem vrátila domů po předchozí evakuaci 4500 osob nařízené o týden dříve, aby zjistili škody na svých obydlích.

Místy leží až půl metru popela

Některé obce pod sopkou vzdálenou zhruba 1000 kilometrů jižně od metropole Santiaga de Chile nyní připomínají měsíční krajinu - vrstva popela dosahuje až půl metru.

Úřady se obávají, že srážky, které přišly dnes ráno, mohou kvůli nestabilitě terénu zatíženého vulkanickým materiálem způsobit masivní sesuvy půdy. Popel přítomný ve vzduchu může zase do oblasti přinést výrazně kyselý déšť, který hrozí znečištěním pitné vody a poškozením zemědělských plodin či další vegetace.

Mrak z popela dnes doputoval až do argentinského města El Bolsón vzdáleného 120 kilometrů jihovýchodně od vulkánu. Úřady zvažují, zda kvůli zdravotním rizikům zruší víkendové oslavy výročí založení města. Místní aerolinky rovněž ruší lety přes oblast, v níž se ve vzduchu nachází popel.

Calbuco se považuje za jednu ze tří potenciálně nejnebezpečnějších aktivních chilských sopek. Těch se v zemi nachází asi 90. Před nynější nečekanou erupcí Calbuco podle úřadů nebyla aktivní od roku 1972, kdy lehce soptila asi čtyři hodiny. Velkou erupcí vyděsila místní obyvatelstvo naposledy v roce 1961.

 

Právě se děje

Další zprávy