Kam s ním? Japonci se musí zbavit tun jaderného odpadu

Radim Klekner Radim Klekner
15. 4. 2011 7:00
Šéf ruského úřadu pro jadernou bezpečnost odmítá srovnání Fukušimy a Černobylu
Následky havárie ve Fukušimě se budou odstraňovat dlouhá léta.
Následky havárie ve Fukušimě se budou odstraňovat dlouhá léta. | Foto: Reuters

Tokio - Z nejhoršího je atomová elektrárna Fukušima 1, kterou poškodilo březnové ničivé zemětřesení a následná vlna tsunami, podle všeho venku.

Provozovatele zařízení, společnost Tokyo Electric Power Co (Tepco), však čeká nelehký úkol. Bude se muset zbavit mnoha tun jaderného odpadu, který zbyl na místě poté, co na reaktorech 1, 3 a 4 explodoval v důsledku přehřátí jejich jádra a poruchy chladicího zařízení vodík.

Radioaktivitou je zamořena nejenom voda, která z chladicích nádrží unikla, nýbrž také části betonového stínění reaktoru.

Radiace ve 240 kilometrů vzdáleném Tokiu klesla podle sdělení japonských úřadů na úroveň, na jaké byla před havárií. V moři před městem Minamisoma, u kterého se elektrárna nachází, však technici ve čtvrtek naměřili radioaktivitu třiadvacetkrát vyšší, než je normál.

Jaderní experti nyní odčerpávají kontaminovanou vodu z chladicích nádrží všech šesti reaktorů fukušimské elektrárny. V budoucnu má být Fukušima opatřena betonovým sarkofágem podobně jako někdejší černobylská elektrárna. Ten následně nahradí ocelový kryt.

"Děláme vše možné pro to, abychom reaktory mohli uzavřít a zabránit tak dalšímu šíření radiace," citovala agentura Reuters ředitele společnosti Tepco Masataku Šimica. "V souladu s instrukcemi premiéra Kana vypracováváme podrobnosti toho, jak co nejrychleji zvládnout danou situaci."

Není to Černobyl

Poslední měření ukazují, že z Fukušimy uniklo na začátku havárie mnohem více radiace, než byli provozovatel i kontrolní úřady ochotni připustit. Teď je naopak havárie přehnaně přirovnávána k jaderné katastrofě v Černobylu.

Ta si jen v roce 1986 vyžádala smrt tří desítek osob, které zemřely na nemoc z ozáření.

Podle odhadů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAAE) ovšem nádorová onemocnění způsobená černobylskou katastrofou zapříčiní v nejbližší budoucnosti ještě smrt několika desítek tisíc lidí. Hlavně na Ukrajině, v Běloursku a Rusku. Na rakovinu, kterou má na svědomí Černobyl, v těchto zemích ostatně již několik tisíc osob zemřelo.

Srovnání s katastrofou na Ukrajině nicméně šéf ruského Úřadu pro jadernou bezpečnost Sergej Kirijenko odmítá. Mimo jiné z toho důvodu, že únik radiace byl tehdy mnohanásobně vyšší a havárie zapříčinila smrt některých záchranářů a pracovníků komplexu.

Ve Fukušimě zatím v důsledku ozáření nikdo nezemřel, několik techniků však bylo vystaveno vyšším dávkám radiace.

"Je obtížné říct, proč japonští kolegové dospěli k tomuto závěru (srovnání s Černobylem)," řekl Kirijenko. "Obávám se, že v tom hrají svou roli finanční důvody."

IAAE přesto Fukušimě přisoudila na sedmibodové škále jaderných havárií právě číslo sedm, tedy stejné, jaké dostal Černobyl.

Škody za tři sta miliard dolarů

Tokio již oznámilo, že ve spojitosti s neštěstím bude muset zásadním způsobem přehodnotit hospodářský výhled na nejbližší roky. Celková výše škod způsobená zemětřesením, tsunami a únikem radiace se odhaduje na tři sta miliard dolarů. To z nedávných událostí na severovýchodě Japonska činí nejnákladnější přírodní katastrofu v dějinách.

Ve Fukušimě začaly likvidační práce ve středu v noci. Technici společnosti Tepco se nyní snaží odčerpávat radioaktivně zamořenou vodu z podzemních šachtic a pomocí speciálního jeřábu posbírat kontaminované kousky betonového stínění reaktorů, které se při explozi vodíku rozletěly v areálu elektrárny na všechny strany.

Jaderný odpad bude následně uložen v kontejnerech a dopraven na vhodné úložiště. Celkem musí být z Fukušimy odstraněno 700 tun vysoce radioaktivní vody a dalších 60 tisíc tun kapalného odpadu, který je kontaminován slabě. Deset tisíc tun této vody již bylo vypuštěno do moře.

Velké starosti vzbuzuje ale také 1331 palivových tyčí, jež se nacházejí ve čtvrtém fukušimském reaktoru. V chladicí nádrži budou muset zůstat několik let, než dostatečně vychladnou, aby mohly být odvezeny do některé z továren na zpracování vyhořelého jaderného paliva.

Společnost Tepco a s ní i celé Japonsko doufají, že v oblasti už nedojde k dalším otřesům půdy, které by situaci ještě zhoršily.

 

Právě se děje

Další zprávy