Kam s ním? Japonci se musí zbavit tun jaderného odpadu

Radim Klekner Radim Klekner
15. 4. 2011 7:00
Šéf ruského úřadu pro jadernou bezpečnost odmítá srovnání Fukušimy a Černobylu
Následky havárie ve Fukušimě se budou odstraňovat dlouhá léta.
Následky havárie ve Fukušimě se budou odstraňovat dlouhá léta. | Foto: Reuters

Tokio - Z nejhoršího je atomová elektrárna Fukušima 1, kterou poškodilo březnové ničivé zemětřesení a následná vlna tsunami, podle všeho venku.

Provozovatele zařízení, společnost Tokyo Electric Power Co (Tepco), však čeká nelehký úkol. Bude se muset zbavit mnoha tun jaderného odpadu, který zbyl na místě poté, co na reaktorech 1, 3 a 4 explodoval v důsledku přehřátí jejich jádra a poruchy chladicího zařízení vodík.

Radioaktivitou je zamořena nejenom voda, která z chladicích nádrží unikla, nýbrž také části betonového stínění reaktoru.

Radiace ve 240 kilometrů vzdáleném Tokiu klesla podle sdělení japonských úřadů na úroveň, na jaké byla před havárií. V moři před městem Minamisoma, u kterého se elektrárna nachází, však technici ve čtvrtek naměřili radioaktivitu třiadvacetkrát vyšší, než je normál.

Jaderní experti nyní odčerpávají kontaminovanou vodu z chladicích nádrží všech šesti reaktorů fukušimské elektrárny. V budoucnu má být Fukušima opatřena betonovým sarkofágem podobně jako někdejší černobylská elektrárna. Ten následně nahradí ocelový kryt.

"Děláme vše možné pro to, abychom reaktory mohli uzavřít a zabránit tak dalšímu šíření radiace," citovala agentura Reuters ředitele společnosti Tepco Masataku Šimica. "V souladu s instrukcemi premiéra Kana vypracováváme podrobnosti toho, jak co nejrychleji zvládnout danou situaci."

Není to Černobyl

Poslední měření ukazují, že z Fukušimy uniklo na začátku havárie mnohem více radiace, než byli provozovatel i kontrolní úřady ochotni připustit. Teď je naopak havárie přehnaně přirovnávána k jaderné katastrofě v Černobylu.

Ta si jen v roce 1986 vyžádala smrt tří desítek osob, které zemřely na nemoc z ozáření.

Podle odhadů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAAE) ovšem nádorová onemocnění způsobená černobylskou katastrofou zapříčiní v nejbližší budoucnosti ještě smrt několika desítek tisíc lidí. Hlavně na Ukrajině, v Běloursku a Rusku. Na rakovinu, kterou má na svědomí Černobyl, v těchto zemích ostatně již několik tisíc osob zemřelo.

Srovnání s katastrofou na Ukrajině nicméně šéf ruského Úřadu pro jadernou bezpečnost Sergej Kirijenko odmítá. Mimo jiné z toho důvodu, že únik radiace byl tehdy mnohanásobně vyšší a havárie zapříčinila smrt některých záchranářů a pracovníků komplexu.

Ve Fukušimě zatím v důsledku ozáření nikdo nezemřel, několik techniků však bylo vystaveno vyšším dávkám radiace.

"Je obtížné říct, proč japonští kolegové dospěli k tomuto závěru (srovnání s Černobylem)," řekl Kirijenko. "Obávám se, že v tom hrají svou roli finanční důvody."

IAAE přesto Fukušimě přisoudila na sedmibodové škále jaderných havárií právě číslo sedm, tedy stejné, jaké dostal Černobyl.

Škody za tři sta miliard dolarů

Tokio již oznámilo, že ve spojitosti s neštěstím bude muset zásadním způsobem přehodnotit hospodářský výhled na nejbližší roky. Celková výše škod způsobená zemětřesením, tsunami a únikem radiace se odhaduje na tři sta miliard dolarů. To z nedávných událostí na severovýchodě Japonska činí nejnákladnější přírodní katastrofu v dějinách.

Ve Fukušimě začaly likvidační práce ve středu v noci. Technici společnosti Tepco se nyní snaží odčerpávat radioaktivně zamořenou vodu z podzemních šachtic a pomocí speciálního jeřábu posbírat kontaminované kousky betonového stínění reaktorů, které se při explozi vodíku rozletěly v areálu elektrárny na všechny strany.

Jaderný odpad bude následně uložen v kontejnerech a dopraven na vhodné úložiště. Celkem musí být z Fukušimy odstraněno 700 tun vysoce radioaktivní vody a dalších 60 tisíc tun kapalného odpadu, který je kontaminován slabě. Deset tisíc tun této vody již bylo vypuštěno do moře.

Velké starosti vzbuzuje ale také 1331 palivových tyčí, jež se nacházejí ve čtvrtém fukušimském reaktoru. V chladicí nádrži budou muset zůstat několik let, než dostatečně vychladnou, aby mohly být odvezeny do některé z továren na zpracování vyhořelého jaderného paliva.

Společnost Tepco a s ní i celé Japonsko doufají, že v oblasti už nedojde k dalším otřesům půdy, které by situaci ještě zhoršily.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Chlapík se přesunul z Ottawy na farmu do Belleville do AHL

Český hokejový útočník Filip Chlapík se po deseti dnech vrátil z hlavního týmu Ottawy na farmu do Belleville do nižší AHL. Dvaadvacetiletý rodák z Prahy nastoupil za tu dobu za Senators v pěti zápase a nebodoval. Chlapík nechyběl na ledě u sobotní domácí výhry nad Calgary 5:2, další zápas čeká Senators až po pauze pro Utkání hvězd NHL v pondělí 27. ledna proti New Jersey.

Celkově v této sezoně NHL sehrál Chlapík za Ottawu 23 zápasů a připsal si pět bodů za dvě branky a tři asistence. V AHL má na kontě z 20 utkání 11 bodů za čtyři trefy a sedm přihrávek.

Senators draftovali Chlapíka v roce 2015 ve druhém kole na 48. místě. Do zámoří odešel z juniorky Sparty už o rok dříve a tři sezony působil v juniorské lize QMJHL v Charlottetown Islanders. V NHL debutoval v sezoně 2017/18 a má v ní na kontě celkem 48 duelů a 10 bodů za čtyři góly a šest asistencí.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Podolski skončil v Japonsku a má namířeno do Antalyasporu

Bývalý německý fotbalový reprezentant Lukas Podolski skončil po dvou a půl letech v japonském Kóbe a má namířeno do Turecka. Podle tamních médií podepíše mistr světa z roku 2014 smlouvu na rok a půl se sestupem ohroženým Antalyasporem.

Čtyřiatřicetiletý útočník Podolski hrál za Vissel Kóbe od léta roku 2017 a na závěr svého působení mu na Nový rok pomohl vyhrát poprvé v klubové historii domácí pohár. V japonském klubu, v němž byli jeho spoluhráči i španělští mistři světa Andrés Iniesta a David Villa, následně Podolski po vypršení smlouvy skončil.

Další misí rodáka z polských Gliwic bude pomoc Antalyasporu, který je v ligové tabulce třetí od konce. V Turecku už Podolski působil před odchodem do Japonska v letech 2015-2017 v Galatasarayi.

Podolski byl dlouhá léta stabilním členem německé reprezentace, za kterou si zahrál na třech mistrovstvích světa a čtyřech mistrovstvích Evropy. V národním týmu nastoupil bývalý hráč Kolína nad Rýnem, Bayernu Mnichov, Arsenalu a Interu Milán ke 130 zápasům, v nichž vstřelil 49 branek.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Předpovědi v Austrálii varují před silnými bouřkami a záplavami

Východ Austrálie nyní místo ohně ohrožuje voda. Předpověď počasí pro australský stát Victoria zasažený v posledních měsících rozsáhlými požáry varuje před silnými bouřkami a případnými záplavami. Informuje o tom zpravodajský server BBC. Nedávné lijáky v místě sice část ohňů uhasily, na svědomí ale mají i výpadky energií a silniční uzávěry. Trpí také australský cestovní ruch. Požáry vypukly v září. Od té doby zničily tisíce domů, sežehly území o rozloze větší než má Česko a připravily o život 29 lidí a miliony zvířat. Vlhké počasí nyní pomáhá situaci zklidnit. Australská vláda znepokojená snížením zájmu turistů o návštěvu země navíc oznámila balíček opatření, který by měl turistický ruch oživit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy