Další zemětřesení v Japonsku, úřady varují před tsunami

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
11. 4. 2011 12:09
Vláda rozšířila evakuační zónu kolem Fukušimy na 30 kilometrů
Jaderná elektrárna Fukušima hrozí i měsíc po ničivém tsunami.
Jaderná elektrárna Fukušima hrozí i měsíc po ničivém tsunami. | Foto: Reuters

Tokio - Severovýchod Japonska v pondělí zasáhlo další silné zemětřesení. Jeho ohnisko bylo asi deset kilometrů pod zemí, na jihu prefektury Fukušima, kterou již přesně před měsícem zasáhlo ničivé zemětřesení o síle 9,0 stupně Richterovy škály.

Dnešní otřes měl podle amerického geofyzikálního institutu (USGS) sílu 7,1 stupně.

Bylo vydáno varování před přílivovou vlnou tsunami, která může podle úřadů dosáhnout výše jednoho metru. Pracovníci jaderné elektrárny Fukušima, která byla před měsícem značně poničena, byli dnes dopraveni do bezpečí. Podle agentury Kjódó zatím na elektrárně nebyla zjištěna žádná škoda.

Otřesy půdy asi na 50 minut přerušily vnější přívod elektrického proudu k reaktorům 1, 2 a 3. Kvůli tomu bylo krátce narušeno chlazení reaktorů. Podle mluvčího elektrárny to však nebude mít žádný vliv na bezpečnost. Z kontrolních stanovišť údajně není patrna žádná anomálie, kamery kontrolující přívod vody do reaktorů 1 a 3 však byly poškozeny a operátor tak nemůže tento proces sledovat.

Zemětřesení způsobilo výpadek proudu ve 220 tisících domácností a vyžádalo si smrt jednoho člověka. 

Japonská vláda se v pondělí na druhé straně rozhodla, že rozšíří evakuační zónu kolem Fukušimy, a to ze 20 na 30 kilometrů. Radioaktivní zamoření je v dané oblasti totiž stále hodně vysoké.

Tokio dosud takovýto krok navzdory doporučení Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) odmítalo.

Lidé budou mít na evakuaci týden, napsal list The Japan Times s tím, že vláda vbrzku také zcela uzavře dvacetikilometrový okruh kolem elektrárny a lidé už si nebudou moci jako dosud chodit do svých opuštěných domů pro věci.

Vláda sklidila za rozhodování o evakuaci kritiku. Podle guvernéra prefektury Fukušima Juhei Satóa lidé původně dostali pokyn zůstat doma a nevycházet, pak se měli evakuovat dobrovolně.

"Občané žijící v okruhu do 30 kilometrů byli zmatení a nevěděli, co mají dělat," řekl v televizi. Zároveň se odmítl sejít s ředitelem provozovatelské firmy TEPCO, který má v pondělí oblast navštívit.

Minuta ticha za 27 tisíc mrtvých a pohřešovaných

Informace o rozšíření okruhu kolem elektrárny přišla nedlouho poté, co vláda oznámila, že se riziko většího radioaktivního úniku značně snížilo.

"Nebezpečí, že se situace na jaderné elektrárně zhorší a dojde k novému většímu úniku radioaktivity, se značně snížilo," prohlásil vládní mluvčí Jukio Edano.

Dodal, že je zřejmé, že elektrárna není v takovém stavu, aby mohla normálně fungovat. Japonsko již oznámilo, že Fukušima 1, jejíž první ze šesti reaktorů byl postaven počátkem 70. let, nebude znovu spuštěna.

Zemětřesení o síle 8,9 stupňů Richterovy škály a následná vlna tsunami zasáhly severovýchod Japonska přesně před měsícem.

Dosavadní bilance hovoří o 27 tisících mrtvých a pohřešovaných. Jejich památku si připomněla celá země. Přesně ve 14:46 místního času (7:46 SELČ), kdy zemi 11. března zasáhl první otřes, zazněly sirény a obyvatelstvo si minutou ticha připomnělo zemřelé.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 6 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy