Následek Fukušimy: Britské jaderné palivo nikdo nechce

Radim Klekner Radim Klekner
13. 4. 2011 15:00
V severozápadní Anglii leží sto tun vyhořelého paliva
Fukušima otřásla celým světem.
Fukušima otřásla celým světem. | Foto: Reuters

Londýn - Havárie v atomové elektrárně Fukušima změnila situaci v jaderné energetice od základu a takřka ze dne na den.

Kromě toho, že Německo je prakticky rozhodnuto uzavřít do deseti let všechny své reaktory a Francie odstaví alespoň část těch starších, narůstá nedůvěra k jádru také ve Velké Británii.

Na jejím území se v současnosti nachází největší sklad vyhořelého jaderného paliva na světě. Uran a plutonium, jež továrna u Sellafieldu v hrabství Cumbria z tohoto paliva získává, měly původně odebírat japonské atomové elektrárny. Ty teď o ně ale nemají zájem.

Nejistota panující nad budoucností jaderné energetiky v Japonsku totiž odsunula plánované dodávky zpracovaného jaderného paliva ze Sellafieldu na neurčito.

Smíšené kysličníkové palivo (MOX) nebylo původně určeno pro elektrárnu ve Fukušimě, nýbrž pro reaktory ve městě Omeazaki na jihovýchodě země.

Projekt za půldruhé miliardy

Protijaderné hnutí není v Británii zdaleka tak silné jako v Německu, atomová energie zde má ale také své odpůrce. A těm je Sellafield již roky trnem v oku.

"Existují jasné důkazy o tom, že na západě Cumbrie neexistují příhodné geologické podmínky, které by umožňovaly umístění podobného velkoskladu jaderného paliva," řekl deníku The Guardian emeritní profesor David Smythe z glasgowské univerzity.

"Vláda nemá náležité řešení v ohledu na zásoby tohoto vysoce radioaktivního odpadu," dodává Nathan Argent z hnutí Greenpeace. "Veřejnost jen ustavičně dezinformuje."

Kabinet premiéra Davida Camerona se přesto chystá připravit Brity na to, že v Sellafieldu vznikne další továrna na zpracovávání jaderného odpadu. A že její produkt nalezne ve světě odběratele navzdory současné krizi v Japonsku. Tvrdí navíc, že palivo mohou používat i britské jaderné elektrárny.

Británie v současnosti kryje pomocí jaderné energie přibližně šestinu své spotřeby elektřiny.

MOX je směs kysličníku uraničitého a plutoničitého a používá se jako palivo v termálních a rychlých množivých reaktorech, které v Japonsku postavila společnost Chubu Electric.

Továrna v Sellafieldu zahájila provoz v roce 2002 a celý projekt stál téměř 1,5 miliardy liber (36 miliard korun). Po nejméně deset let měla každoročně produkovat sto tun "recyklovaného" plutonia a uranu.

Za devět let své existence však odborníci v Sellafieldu vyrobili  jen 13,8 tun MOX. Teď, když se provoz konečně rozjel náležitým tempem, ale Japonci prohlásili, že o jaderné palivo nemají zájem, a další země se o ně taktéž nijak nepřetahují.

V Sellafieldu se v současnosti nachází 84 tun plutonia z britských elektráren a 28 tun z elektráren zahraničních, převážně francouzských.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uvedl v pondělí zveřejněné zprávě, že od roku 2000 do roku 2019 příjemci pobídek vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí. Ministerstvo se k věci zatím nevyjádřilo.

Od roku 2000, kdy byl schválen speciální zákon o poskytování investičních pobídek, do září 2020 přislíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) 955 pobídek. Ty měly mimo jiné pomoci snížit nezaměstnanost. Počet pobídek však v posledních letech navzdory klesající nezaměstnanosti rostl, a to až do konce roku 2018, zjistil NKÚ.

Většina státní podpory mířila do zpracovatelského průmyslu, a to na investice bez povinnosti vytvářet vyšší přidanou hodnotu. "Do tohoto odvětví plynulo 96 procent pobídek přislíbených MPO od roku 2012 do září 2020," zjistili kontroloři.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy