Tsunami a Fukušima zpomalí růst, varuje japonská vláda

Karel Toman
13. 4. 2011 17:18
Japonská vláda snížila odhad růstu svého hospodářství poprvé za půl roku
Foto: Reuters

Tokio - Poprvé za půl roku snížilo Japonsko odhad růstu své ekonomiky.

Na vině je podle vlády březnové tsunami a následná havárie v jaderné elektrárně ve Fukušimě, které společně měly vážný dopad na výrobu, spotřebu i export.

"Kondice ekonomiky už není vyrovnaná nebo stagnující, ale spíše má sestupný směr,"citovala BBC Šigeru Sugiharu, ředitele vládního odboru makroekonomických analýz.

Japonsko odhaduje, že náprava škod bude stát 25 bilionů jenů, tedy skoro tři sta milionů dolarů.

Výpadky proudu potrvají do léta

Svůj odhad růstu japonské ekonomiky snížil už v pondělí i Mezinárodní měnový fond.

"Ekonomika v poslední době vykazuje oslabení vlivem velkého zemětřesení  na východě Japonska," prohlásila japonská vláda v pravidelné měsíční ekonomické zprávě. "Stále zůstává ve vážném stavu."

Katastrofa postihla mnoho společností, kterým na severovýchodě země zničila továrny a potrhala subdodavatelské řetězce.

Nedostatek elektřiny způsobeným krizí ve fukušimské elektrárně potrvá nejméně do léta. Výpadky proudu postihující některé z největších společností v zemi, tak budou pokračovat.

Vláda varovala před negativním dopadem těchto "blackoutů" na vývoz, který podle vlády může poklesnout s tím, jak se výrobci snaží navrátit k plné produkci.

Zvýší se i počet obětí na životech

Porostou zřejmě i lidské ztráty. Čerstvá oficiální čísla hlásí 13 333 mrtvých, nezvěstných je ale stále přes 15 tisíc lidí. Přes 150 tisíc lidí je bez střechy nad hlavou.


Ekonomický dopad ještě podporuje atmosféra národního sebeodříkání. Jako výraz solidarity s lidmi ve Fukušimě Japonci omezili své výdaje a spotřebu.

Premiér Naoto Kan proto apeloval na ty, kteří nežijí v postižené oblasti, aby se vrátili k normálnímu životu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Ondra ovládl na SP v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál na Světovém poháru v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost, ve kterém se letos stal mistrem světa i Evropy. Český reprezentant byl jedním z osmi lezců, kteří vylezli až na vrchol obou kvalifikačních cest a může navázat na prvenství v předchozích závodech v Chamonix a Kranji.

S lídrem průběžného pořadí SP postoupil do nedělního semifinále z desátého místa také Jakub Konečný, který na takzvaný top dosáhl v prvním kole. A mezi 26 nejlepších se probojoval i Martin Stráník, který se na vrchol dostal při druhém pokusu.

V kvalifikaci lezení na rychlost se Ondrovi, české naději pro olympijský závod v kombinaci, podle očekávání tolik nedařilo a skončil padesátý. Ve své nejslabší disciplíně Ondra startuje kvůli umístění v žebříčku, na základě kterého bude moci v listopadu nastoupit do závodu v Toulouse, v němž bude ve hře účast na olympijských hrách. Na srpnovém MS v Japonsku se mu kvalifikovat do Tokia nepovedlo.

Do vyřazovacích bojů pro 16 nejlepších "sprinterů" nepostoupil ani vicemistr světa Jan Kříž, který obsadil 24. místo.

SP ve sportovním lezení v Sia-menu (Čína):

Rychlost:

Muži: 1. Čung Čchi-Sin (Čína), 2. Rudackij, 3. Děulin (oba Rus.), …v kvalifikaci 24. Kříž, 50. Ondra, 60. Stráník (všichni ČR).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Mawem (Fr.) 329, 2. Děulin 312, 3. Muhammad (Indon.), …10. Kříž 162.

Ženy: 1. Susantiová (Indon.), 2. Sung I-Ling (Čína), 3. Krasavinová (Rus.).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Sung I-Ling 460, 2. Jaubertová (Fr.) 355, 3. Susantiová 333.

Další zprávy