Radioaktivita v moři u elektrárny Fukušima stoupá

ČTK ČTK
9. 4. 2011 7:55
Hodnoty ze vzorků kontaminované vody přesáhly povolenou normu 2800krát
Satelitní snímek společnosti GeoEye ukazuje elektrárnu Fukušima 1. Pořízen byl 17. března 2011.
Satelitní snímek společnosti GeoEye ukazuje elektrárnu Fukušima 1. Pořízen byl 17. března 2011. | Foto: Reuters

Tokio - Radioaktivní znečistění moře u poškozené japonské jaderné elektrárny Fukušima 1 stoupá. Provozovatel elektrárny, společnost TEPCO oznámila, že nejnověji získané hodnoty ze vzorků kontaminované vody přesáhly povolenou normu 2800krát, píše agetura DPA.

V úterý to přitom bylo "pouze" 600krát.

Společnost TEPCO podle DPA sdělila, že ve čtvrtek nabrali vzorky severně od elektrárny Fukušima 1, které obsahovaly 110 becquerelů (Bq) radioaktivního jódu 131 na centimetr krychlový. Toto množství převyšuje povolenou normu 2800krát. Vzorky ze stejného místa přitom v úterý byly nadlimitní 600krát, ve středu 1000krát.

TEPCO začala v sobotu budovat bariéru z oceli, která by měla zabránit dalšímu šíření radiací zamořené vody v Pacifiku, informuje agentura Kjódó.

Zaměstnancům firmy se navíc po několika neúspěšných pokusech konečně podařilo utěsnit v reaktoru 2 elektrárny Fukušima 1 otvor, kterým voda do Pacifiku proudila. Do oceánu navíc firma TEPCO řízeně vypustila asi 9000 tun mírně radioaktivní vody, která ochlazovala přehřáté palivové tyče a kterou už nebylo kde uskladňovat.

Japonsko zasáhlo 11. března zemětřesení o síle devíti stupňů Richterovy škály. Vyvolalo několikametrové přívalové vlny cunami, které kromě stovek kilometrů ostrova Honšú poškodily chladicí systémy elektráren Fukušima 1, Fukušima 2 a Tokai. Katastrofa si podle dnes aktualizovaných údajů vyžádala 12.876 lidských životů, dalších 14.865 osob se stále pohřešuje, napsala agentura DPA.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Policie obvinila tři lidi z obecného ohrožení kvůli loňskému úniku fenolu v Děčíně se dvěma oběťmi. Všichni obvinění jsou z firmy, kde látka unikla.

Další zprávy