Technici ve Fukušimě odčerpávají radioaktivní vodu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
13. 4. 2011 7:45
Letiště ve městě Sendai, které patřilo k nejhůře postiženým městům, opět zahájilo provoz
Technici ve Fukušimě
Technici ve Fukušimě | Foto: Reuters

Tokio - Technici v poškozené japonské jaderné elektrárně Fukušima 1 ve středu pokračují v odčerpávání vysoce zamořené vody v reaktoru číslo dva.

Společnost TEPCO, které poničené zařízení patří, odhaduje množství vody na 20 000 tun.

Fukušimskou prefekturu a sousední oblasti ve středu postihlo další silné zemětřesení o síle 5,8 stupně Richterovy škály, úřady ale podle agentury DPA nevydaly žádné varování před přívalovou vlnou tsunami.

S pomocí přídavných pump pracovníci elektrárny odvádějí vodu, která se nahromadila v šachtě reaktoru, do jímky v budově turbogenerátoru. Radioaktivní voda pochází přímo z reaktoru, odkud prosákla do suterénu a podzemních tunelů.

Středeční zemětřesení se tak svou intenzitou zařadilo do desítek podobných, které oblast od ničivé katastrofy před měsícem postihly. Otřesy byly cítit také v metropoli Tokiu. Úřady doposud nemají zprávy o případných zraněných nebo škodách.

Letiště ve městě Sendai, které patřilo k nejhůře postiženým městům, ve středu opět částečně zahájilo provoz. Ráno místního času na ranvej po měsíci znovu dosedlo letadlo, šlo o spoj z Tokia. Zprovoznění aeroportu znamená pro záchranáře a pomoc otevření důležité brány do postiženého regionu.

Po masivním zemětřesení z 11. března, jež dosáhlo devíti stupňů, zaznamenaly seizmologické stanice stovky následných otřesů. V seznamech mrtvých je 13 228 osob, mezi pohřešovanými 14 529. Ubytováno v provizorních podmínkách je nadále kolem 141 500 lidí.

 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy