Kaddáfí slaví, moc přebírá jeho syn

Martin Novák Martin Novák
2. 3. 2007 15:16
Tripolis - Stárnoucí libyjský vůdce Muammar Kaddáfí oslavuje výročí. Přesně před 30 lety se rozhodl zásadně změnit nejen svoji zemi, ale celý svět.
Sajf Islám Kaddáfí
Sajf Islám Kaddáfí | Foto: Reuters

2.března 1977 ohlásil vznik takzvané džamahírije neboli vlády mas. Představil ji jako třetí cestu vedle kapitalismu a socialismu a jako jediné možné řešení všech problémů lidstva.

Stát s nejdelším názvem

Na základě tvrzení, že všechny ostatní systémy jsou diktátorské, nařídil ustavení lidových výborů. Těch se měli na nejnižších úrovních účastnit všichni Libyjci a podílet se tak na rozhodování.

Všechny výbory pak zastřešoval Všeobecný lidový kongres, který tak nahradil oficiálně zrušenou vládu.

Muammar Kaddáfí vládne od roku 1969, kdy mu bylo jen sedmadvacet let. Poté,co loni odstoupil Fidel Castro, jsou déle hlavami států už jen britská královna a thajský král.
Muammar Kaddáfí vládne od roku 1969, kdy mu bylo jen sedmadvacet let. Poté,co loni odstoupil Fidel Castro, jsou déle hlavami států už jen britská královna a thajský král. | Foto: Reuters

Přejmenováním země vznikl stát s nejdelším názvem na světě: Velká socialistická lidová libyjská arabská džamahíríja.

Zelená kniha byla základem

Změny se opíraly o Kaddáfího proslulé dílo, Zelenou knihu.

"Zelená kniha oznamuje lidu šťastný objev cesty k přímé demokracii důmyslnou a praktickou formou," uvádí se v dílku, jehož překlady financoval libyjský režim téměř po celém světě a v roce 1990 vyšlo i v češtině.

Takzvaná vláda mas zapovídala zaměstnávání osob jinými osobami, téměř veškerá ekonomika byla zestátněna a zahraniční kapitál vyhnán.

Skutečnost byla samozřejmě přes všechny proklamace taková, že o podstatných věcech rozhodoval vůdce osobně.

Nastupuje syn

Třicet let poté plukovníkův režim stále vládne a znovu organizuje oslavy. Vůdce dnes ve svém projevu oznámil, že Libye se nechce uzavírat změnám a přizpůsobí se globalizaci, i když k ní má výhrady.

"Dnes vládnou peníze. Je to diktatura, na kterou doplácejí zejmna chudí lidé," řekl libyjský předák.

Jeho éra se však už zvolna chýlí ke konci.

Stále větší podíl na rozhodování v šestimiliónové zemi bohaté na ropu má vůdcův syn. Pětatřicetiletý Sajf Islám, nejstarší z jeho sedmi dětí.

CITÁTY ZE ZELENÉ KNIHY
Autor fotografie: Reuters

CITÁTY ZE ZELENÉ KNIHY

  • "Parlament je falešným zastoupením lidu a parlamentní systém je scestným řešením problému demokracie."
  • "Strana je moderní diktátorský nástroj vlády, je vládou části nad celkem.(...) Cílem strany je dosáhnout moci pod záminku provádění jejího programu."
  • "Zelená kniha předkládá konečné řešení problému nástroje vlády. Ukazuje lidu cestu, jak přejít od období diktatury k éře skutečné demokracie."
  • "Lidové kongresy a lidové výbory jsou jediným prostředkem k dosažení lidové demokracie. Jakýkoli jiný systém vlády než lidové kongresy je nedemokratický."
  • "Konečným řešením je odstranění zisku. V konečném stadiu zisk zmizí a nebude třeba peněz.(...)Úsilí o zvýšení zisku nakonec povede k jeho zmizení."
  • "Je nepopiratelným faktem, že jak muž, tak žena jsou lidskými bytostmi.(...) Diskriminace mezi mužem a ženou je neospravedlnitelným aktem útlaku. Neboť žena jí a pije, stejně jako muž jí a pije..."

Je příznivcem privatizace, modernizace země a zahraničních investic. Obklopuje se technokraty, kteří chtějí po letech stagnace a hospodářského embarga OSN "zařídit" co nejrychlejší ekonomický růst.

Je architekt, vzdělání získal na prestižní London School of Economics. Hovoří dobře anglicky, německy i francouzsky.

Fanoušek fotbalu a značkových obleků

Místo arabských a afrických metropolí se více pohybuje v Evropě, je blízkým přítelem rakouského krajně pravicového politika Jörga Haidera.

Zatímco jeho otec nosí tradiční arabské a beduínské oblečení, Sajf Islám si libuje ve značkových oblecích a kravatách.

Prostřednictvím své firmy Lafico koupil před časem podíl v italském fotbalovém klubu Juventus Turín. Ostatně - jeho mladší bratr Sádí byl profesionálním fotbalistou a dokonce zkoušel štěstí v italském prvoligovém klubu AC Peruggia.

Zastavila jej však dopingová aféra. Měl pozitivní test na přítomnost nandrolonu v organismu.

Terorismus skončil, zapomeňte

Mladý Kaddáfí každopádně dává najevo, že "jeho" Libye bude - a do značné míry už je - jiná než ta otcova.

Poté, co se před třemi lety Libye vzdala tajného jaderného programu a skoncovala s organizováním a podporou terorismu (za explozi letounu nad Lockerbie v roce 1988 byl odsouzen příslušník libyjské tajné služby), obnovila vztahy s USA, Velkou Británií a dalšími západními zeměmi.

Po téměř dvaceti letech se do Libye vrátily americké ropné společnosti, mnoho firem se uchází o atraktivní zakázky.

S libyjským ministrem zahraničí se sešla nedávno šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová, Tripolis navštívili Silvio Berlusconi i Tony Blair.

Svět se bavil

Experiment s lidovými výbory a takzvanou vládou mas byl jen jedním z řady bizarních nápadů, kterými plukovník v uplynulých desetiletích bavil okolní svět.

Proslul cestováním do zahraničí se stany a velbloudy, obklopováním se výhradně ženskými bodyguardy a často fantasmagorickými návrhy na sjednocení všech arabských nebo afrických zemí.

Na motivy života plukovníka Kaddáfího vznikl nedávno v Londýně muzikál.
Na motivy života plukovníka Kaddáfího vznikl nedávno v Londýně muzikál. | Foto: Reuters

Libyjskou specialitou je, že Kaddáfí nezastává žádnou oficiální funkci. Není ani prezident, ani premiér, ani předseda ničeho. Je pouze titulován jako vůdce revoluce.

Nevýhodou pro jeho režim je fakt, že je závislý na podpoře Kaddáfího nepočetného kmene z centrální části země. Loajalitou dalších kmenů si plukovník-vůdce nemůže být jist.

Podle členů libyjské opozice, kteří uprchli do zahraničí, musel v devadesátých letech potlačit tři pokusy o převrat.

Problémy s islamisty

Výzvou pro jeho vládu je také islamistická opozice. Islámští extremisté Kaddáfího považují za odpadlíka a komunistu, protože jeho Zelenou knihu a jeho názory považují za neslučitelné s islámem a Koránem.

Baštou radikálů je východ země u hranic s Egyptem, kde se v uplynulých letech skupiny ozbrojenců několikrát střetly s armádou.

Případ bulharských zdravotních sester, obviněných z rozšíření viru HIV v dětské nemocnici, hrozí přerůst v krizi mezi Evropskou unii a Libyí. Evropané považují Bulharky za nevinné, libyjský soud jim vyměřil nejvyšší trest.
Případ bulharských zdravotních sester, obviněných z rozšíření viru HIV v dětské nemocnici, hrozí přerůst v krizi mezi Evropskou unii a Libyí. Evropané považují Bulharky za nevinné, libyjský soud jim vyměřil nejvyšší trest. | Foto: Reuters

Úmysl svrhnout Kaddáfího letos oznámila organizace Džamáa Islamíja Mukatíla (Libyjská islámská bojující skupina).

"Tento bezvěrecký, odpadlický režim se vyznačuje lhaním. Vyhlašujeme mu džihád s cílem ukončit jeho 37 let trvající mononopolizaci moci," praví se v prohlášení skupiny.

Al-Káida: Nemáme Tě rádi

Tvrdě na libyjského vůdce útočí i Al-Káida. Obvinila ho, že on sám se podílel na nakažení libyjských dětí z nemocnice v Benghází virem HIV.

Tripolis přitom za tento čin odsoudil k smrti pět bulharských zdravotních sester, přestože mezinárodní tým expertů jejich vinu vyloučil.

"Zločin je živoucím důkazem nedbalosti zrádného Kaddáfího režimu vůči jeho vlastnímu bezbrannému lidu.Jak by mohli tito vrazi spáchat zločin proti takovému počtu nevinných dětí bez vědomí libyjského tyrana," uvedl na internetu bojovník Al-Káidy, vystupující pod jménem Jahjá Libbí.

 

Právě se děje

Další zprávy