K útokům v Ammánu se přihlásila Al-Káida

Redakce ZAH, ČTK, Reuters
10. 11. 2005 17:28
Ammán - Při explozích ve třech luxusních hotelech v jordánském Ammánu bylo zabito nejméně 56 lidí a víc než 90 bylo zraněno. Jordánská policie oznámila, že už zatkla první podezřelé.
Jordánský policista se snaží vyklidit oblast kolem hotelu Grand Hyatt
Jordánský policista se snaží vyklidit oblast kolem hotelu Grand Hyatt | Foto: Reuters

K útokům se na internetu přihlásila irácká odnož teroristické sítě Al-Káida vedená Jordáncem abú Músou Zarkávím. (Přečtěte si, jaké všechny teroristické útoky jsou Zarkávímu připisovány.)

Za hlavního podezřelého ho ihned krátce po útocích označil vicepremiér jordánské vlády Marván Muašír. Podle zpravodajky BBC je však vždy velmi obtížné tato prohlášení Al-Káidy ověřit. Je možné, že si pouze přeje, aby jí byly útoky připisovány. Analytici se přesto vesměs shodují, že útoky nesou všechny znaky práce Al-Káidy.

Více o prohlášení Al-Káidy zveřejněném na internetu si přečtěte zde.

V zemi byla přijata mimořádná bezpečnostní opatření, všechny důležité budovy chrání zátarasy. Školy a úřady mají dnes zůstat zavřené.

PŘEHLED NEJVĚTŠÍCH TERORISTICKÝCH ÚTOKŮ NA TURISTICKÁ LETOVISKA

Mezi mrtvými jsou Číňané, Palestinci a Izraelec

Jordánské zdroje potvrdily, že mezi mrtvými jsou tři Číňané, členové týmu čínské Univerzity národní obrany, kteří byli na návštěvě Ammánu. Palestinští diplomaté oznámili, že zabit byl Bašír Nafí, velitel palestinských speciálních jednotek, a dva další oficiální palestinští činitelé - obchodní atašé velvyslanectví v Káhiře Džihád Fattúh a člen palestinské špionážní služby Ábid Allún. 

Izrael potvrdil jednu oběť a agentura AP bez udání zdroje uvedla, že mezi mrtvými jsou také Němci, možná Iráčané a Saúdští Arabové.

Čeští diplomaté v zemi jsou podle ČTK v pořádku. Jakub Šlosárek z velvyslanectví agentuře řekl: "Nemáme zatím informace, že by zahynuli Češi." Mezi mrtvými jsou podle policie také nejméně tři Asiaté, zřejmě Číňané. Agentura AP citovala nejmenovaný bezpečnostní zdroj, podle kterého při útocích zahynuli i Němci, Američan arabského původu, Egypťané, Saúdští Arabové a Iráčané.

Jak vybuchovaly bomby

Bomby explodovaly ve středu kolem 20:00 hod. a zasáhly hotely Grand Hyatt, Radisson SAS ve čtvrti Džabal Ammán a hotel Days Inn vzdálený asi 3 km.

Days Inn - Útok na hotel byl spáchán s pomocí automobilu naloženého výbušninami. Auto explodovalo u vjezdu, protože řidiči se nepodařilo projet policejní hlídkou.

Radisson - Nejvíce obětí. Exploze zasáhla salonek s 250 svatebčany. Vmísil se mezi ně muž s pásem výbušnin kolem těla. Někteří hosté si nejdříve mysleli, že jsou výbuchy součástí ohňostroje na počest manželů. O své rodiny přišli i ženich a nevěsta. "Ztratil jsem ve svatební večer otce i švagra," cituje BBC ženicha Ashrafa Mohammada: "Svět musí vědět, že tohle nemá s islámem nic společného."

Grand Hyatt - První policejní vyšetřování podle AP ukázalo, že sebevražedný atentátník z hotelu byl pravděpodobně Iráčan. Muže ve středním věku, oblečeného v západním stylu a hovořícího s iráckým přízvukem, údajně už u vstupu zastavil pracovník ochranky. Muž mu řekl, že se "jen tak rozhlíží", načež se odpálil. Natočily jej hotelové kamery.

Odborníci, jež citovala stanice CNN uvedli, že akce podobného rozsahu si vyžádala nejméně půlroční přípravu.

Král přerušil návštěvu Kazachstánu

Jordánský král Abdalláh II. útoky označil za "zločiny spáchané teroristy". Zdůraznil, že Jordánsko nepřestane "bojovat proti terorismu a všem, kdo schvalují akce teroristů". Král přerušil návštěvu Kazachstánu a odcestoval do vlasti.

Generální tajemník OSN Kofi Annan zrušil čtvrteční návštěvu Jordánska a vyzval "ke kolektivní akci proti terorismu". Americký prezident George Bush v první reakci útoky odsoudil a nabídl Ammánu pomoc při vyšetřování.

Jordánsko je spojenec USA

Jordánsko patří mezi spojence USA v boji proti terorismu a zatím se mu větší teroristické útoky vyhýbaly. Ammán je považován za jedno z bezpečných blízkovýchodních měst.

O tom, jak se král Abdalláh snaží reformovat zemi, čtěte zde.

Al-Káida však 19. srpna zaútočila raketami v jihojordánské Akabě na loď amerického námořnictva. Rakety minuly cíl a zabily jednoho jordánského vojáka. Z jordánské Zarky pochází vůdce iráckého odboje abú Músá Zarkáví.

V Jordánsku našlo útočiště mnoho Iráčanů, kteří odešli před násilím, jež panuje v Iráku.

Dva lidé zahynuli v únoru 2002 při explozi bomby v automobilu před domem místního šéfa protiteroristické jednotky zpravodajské služby v centru jordánské metropole Ammánu. Bez obětí se obešly dva útoky v Ammánu na jaře 1998, jeden z nich směřoval zřejmě na bývalého šéfa jordánské tajné služby Muhamada Kiláního a druhý se stal před hotelem, v němž se krátce předtím konala recepce izraelského velvyslanectví.

Dnešní útoky v Ammánu jsou první akcí teroristů na Blízkém východě od 23. července, kdy si série explozí v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch vyžádala 88 mrtvých, z toho deset cizinců včetně jednoho Čecha, a přes 200 zraněných.

 

Právě se děje

Další zprávy