K čertu s alkoholem. Whisky je nepřítelem salafistů

Martin Novák Martin Novák
10. 9. 2012 9:11
Tuniští radikálové začali útočit na bary a hotely
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Tunis - Fanatičtí islamisté nebo salafisté sužují Tunisko i přes to, že jich je jen několik tisíc. Ale za to jsou mimořádně aktivní a horliví.

Vousatí zastánci přísného dodržování islámského práva začali napadat hotely a restaurace, kde se prodává alkohol. Ještě ne v turistických resortech na pobřeží Středozemního moře, zatím jim stačí vnitrozemí.

Nejnovější případ se objevil ve městě Sídí Bu Zíd, kde se v prosinci 2010 upálil místní stánkař Muhammad Buazizí a jeho protest vyústil v revoluci, která postupně strhla nebo strhává režimy v Tunisku, Egyptě, Libyi, Jemenu a Sýrii.

Desítky salafistů vtrhly do hotelu, vrhly se k baru, rozbíjely láhve s pivem, whisky a dalšími alkoholickými nápoji. Muži rozmlátili recepci a obtěžovali i hosty v hotelových pokojích.

Jde už o několikátý podobný útok. Salafisté chtějí, aby vláda, kterou po loňských volbách sestavila umírněná islámská strana An-Nahda, alkohol zakázala.

Zatím se tak nestalo, alkohol lze dostat například i v supermarketech a také v hotelích pro zahraniční turisty, kde kabinet o zákazu ani neuvažuje.

Salafisté v uplynulých měsících vyvolali několik incidentů. U města Sfax napadli a zranili političky z malé levicové strany. Na tuniském předměstí La Marsa narušili výstavu, která podle nich urážela islám. Pokusili se také dostat pod kontrolu několik mešit, v čemž jim ale policie zabránila.

Salafisté chtějí, aby alkohol zmizel z restaurací a obchodů, včetně hlavní třídy Habíba Burgíby v metropoli Tunisu (na snímku).
Salafisté chtějí, aby alkohol zmizel z restaurací a obchodů, včetně hlavní třídy Habíba Burgíby v metropoli Tunisu (na snímku). | Foto: Reuters

Násilné střety propukly také na univerzitě ve městě Sousse, kde salafisté protestovali proti nařízení zakazujícímu studentkám úplné zahalování tváře.

Opozice vyzývá An-Nahdu, aby proti extremistům zakročila, dokud je čas. Jinak bude ohrožena čerstvá tuniská demokracie.

"Salafisty nechávají na pokoji. Jak máme věřit, že vláda a Strana obnovy do toho není zapojená? Ráda bych věřila, že není, ale tihle lidé ze všeho vyváznou, dělají si vlastní zákon," prohlásila v srpnu herečka Lejla Tubelová.

Tunisko se necelé dva roky po revoluci, která svrhla diktátora Zín Abidína bin Alího, potýká hlavně s velkou nezaměstnaností. Zatím se ji nedaří snižovat. Naopak, ekonomika se dostává spíše do červených čísel. Například evropských turistů jezdí do tuniských přímořských letovisek o něco méně než dříve.

Právě v ekonomickém obratu k lepšímu a vytvoření pracovních míst vidí někteří Tunisané naději na neutralizaci radikálů.

"Potřebujeme jen zdravou atmosféru, skutečné svobody a relativně fungující ekonomiku a salafistické hnutí upadne v zapomnění," řekl agentuře AP Samí Brahím z kulturního centra v La Marse.

Bývalý prezident Bin Alí nejen radikální, ale i umírněné islamisty tvrdě potlačoval.

 

Právě se děje

Další zprávy