V libyjských volbách utrpěli islamisté drtivou porážku

Martin Novák Martin Novák
13. 7. 2012 11:56
Podle dosavadních sečtených výsledků vede seskupení bývalého exulanta Mahmúda Džibríla
Sčítání hlasů.
Sčítání hlasů. | Foto: Reuters

Tripolis - Průběžné výsledky sobotních libyjských voleb potvrzují, že oproti očekávání a na rozdíl od sousedů Egypta a Tuniska v Libyi islamisté neuspěli.

Ve většině volebních obvodů, hlavně ve velkých městech, jasně vyhrálo seskupení Svaz národních sil, které vede premiér z dob revoluce proti Muammaru Kaddáfímu a ekonom Mahmúd Džibríl, který několik let žil v USA. Islámská Strana práva a obnovy, která je odnoží libyjského Muslimského bratrstva, dostala výrazně méně hlasů.

Například v Benghází je sečteno sedmdesát procent hlasů a Džíbrílovo hnutí tam porazilo islamisty drtivě: poměr hlasů mezi oběma bloky je šest ku jednomu.

V Tripolisu je situace obdobná. V jednom z volebních obvodu v centru města údajně dostal Svaz národních sil 46 tisíc hlasů, zatímco Strana práva a obnovy jen 4 tisíce.

Jen v Misurátě, silně poškozené loňskými boji mezi povstalci a silami Kaddáfího, si Džibríl vedl o něco hůře.

Podle informací volebních komisí ale zvítězil dokonce i ve východolibyjském městě Derna, považovaném za baštu radikálních islamistů.

Rozložení sil v parlamentě je ale zatím těžké předvídat. Zákonodárný sbor má 200 poslanců, avšak jen osmdesát je jich voleno na stranických kandidátkách. Sto dvacet křesel obsadí nezávislí kandidáti, teoreticky si tedy ještě může Strana práva a obnovy polepšit.

Volební billboard Mahmúda Džibríla v Benghází.
Volební billboard Mahmúda Džibríla v Benghází. | Foto: Reuters

Strana je mnoha Libyjci považována za příliš blízkou egyptskému Muslimskému bratrstvu a Saúdské Arábii. Navíc Džibríl se těší reputaci erudovaného ekonoma, který je po loňské válce schopen zlepšit hospodářskou situaci.

"Libye teď potřebuje někoho, kdo dá ekonomiku dohromady a zajistí, že půjdeme dopředu. Myslím, že Džibríl je takový člověk," řekl agentuře Reuters volič Usáma Muhammad z Benghází.

Mezinárodní měnový fond už předpověděl, že pokud bude v zemi klid, ekonomika poroste příští rok o šestnáct procent a v roce 2014 o třináct procent.

Na některých místech země ale občas propukají mezi znepřátelenými kmeny nebo ozbrojenými milicemi přestřelky. V červnu zemřelo více než sto lidí při násilí u města Zintán na západě země.

Libye se tedy zřejmě nestane dalším článkem řetězu vítězství islámských stran v "revoluční" severní Africe.

Ani v Tunisku a Egyptě ale není dominance islamistů tak jednoznačná. Vítěz tuniských voleb - strana An-Nahda - neprosazuje zavedení přísného islámského práva šaríja.

V Egyptě má Muslimské bratrstvo vedle mnoha příznivců i mnoho zarytých odpůrců a místní analytici poukazují například na fakt, že v prvním kole prezidentských voleb získal pozdější vítěz a kandidát bratrstva Muhammad Mursí jen pětadvacet procent hlasů.

 

Právě se děje

Další zprávy