Takové byly první arabské revoluční volby. V Tunisku

Takové byly první arabské revoluční volby. V Tunisku
Obavy z násilností a protestů se nepotvrdily. Každou volební místnost hlídali ozbrojení vojáci (Bizerte, severní Tunisko).
Skutečnou volební kampaň zažilo Tunisko poprvé, od nezávislosti v roce 1956 svobodné pluralitní volby ještě nikdy nemělo (Tunis).
Strana Kongres pro republiku si jako logo zvolila brýle svého předsedy. S patnácti procenty hlasů skončila druhá a zřejmě se stane koaličním partnerem vítězné islámské strany An-Nahda (Tunis).
K volbám přišlo devadesát procent Tunisanů. Podobně jako Čechů a Slováků při volbách v roce 1990 (Sídí Bú Zíd, centrální Tunisko).
Foto: Martin Novák
Martin Novák Martin Novák
27. 10. 2011 14:40

Tunisko v neděli volilo v historických volbách. Prvních v těch arabských zemích, které letos revolucemi svrhly diktátory, a také prvních demokratických ve svých dějinách. Jednoznačně v nich zvítězila donedávna ještě zakázaná islámská strana An-Nahda (Obnova). Podívejte se na volby a Tunisko objektivem fotoaparátu reportéra Aktuálně.cz Martina Nováka.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Česká firma Lanex dodá Rusku lana na upevnění tankerů za miliony

Výrobce lan a produktů z technického textilu Lanex z Bolatic na Opavsku získal v Rusku unikátní zakázku na dodávku vysokopevnostních lan, která budou sloužit v přístavech k upevnění velkých tankerů. Dodá sedm tun lan za více než pět milionů korun, řekla Ivana Gračková, mluvčí skupiny BR Group, do níž Lanex patří.

Vysokopevnostní lodní lano o průměru 48 milimetrů dodá firma společnosti Morservis z Novorossijsku. "Celá dodávka je ve finančním objemu přesahujícím pět milionů korun a expedovat se bude nejpozději do 20. června. Lana jsou tak pevná, že na ně můžete zavěsit třeba kamion. Nahrazovat budou i lana ocelová," řekla Gračková. Zakázka je podle ní výjimečná celkovým objemem i velkým průměrem lana.

Zdroj: ČTK
Další zprávy