Itálie v centru migrační krize. V říjnu k jejím břehům připlul rekordní počet běženců

Simone Radačičová Simone Radačičová
6. 11. 2016 18:30
Do popředí migrační krize se opět dostala Itálie. Migranti k ní nejčastěji míří lodí z Libye. Letos v říjnu jich k italským břehům dorazil rekordní počet, přes 27 tisíc. Přitom se očekávalo, že s příchodem chladnějších měsíců, kdy je moře rozbouřenější, jejich příliv spíše poklesne. Nevládní organizace viní z rostoucího počtu hlavně pašeráky, kteří využívají nepřehledné situace v Libyi.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Řím – Plavidlo Responder brázdí vody Středozemního moře. Jeho posádka, kterou vede nevládní organizace MOAS (Migrant Offshore Aid Station – pozn. red.), zachraňuje uprchlíky, jejichž vratké čluny a loďky se během plavby do Evropy dostávají do potíží.

Nedávno pomohla lidem z přeplněného plavidla s 347 lidmi na palubě. Pocházeli hlavně z Nigérie, Sýrie, Libye a Nigeru.

Mezi zachráněnými byla i čtyřiadvacetiletá Juliet, která z Nigérie utekla před islamisty z Boko Haram. "Loď se v jednu chvíli začala převracet. Všichni křičeli, plakali, lidé umírali. Nemohu na tuhle chvíli zapomenout," popsala agentuře Reuters.

Na cestě strávila několik měsíců – nejprve na Sahaře, poté v Libyi, odkud se vydala na cestu do Evropy. Nyní doufá, že se bude moci vrátit do školy a studovat.

V říjnu připlul rekordní počet migrantů

Právě z Libye, která se propadla do chaosu, vyráží k evropským břehům největší počet lodí. Míří hlavně do Itálie, která se tak znovu dostala do popředí migrační krize.

K výraznému poklesu v počtu běženců mířících na starý kontinent přes Balkán, přispěla dohoda, kterou Evropská unie letos v březnu podepsala s Tureckem.

Letos v říjnu k italským břehům dokonce dorazil rekordní počet migrantů, a to přes 27 tisíc. Očekávalo se přitom, že s příchodem chladnějších měsíců, kdy je moře rozbouřenější, jejich příliv spíše poklesne. Ani v letních měsících, kdy je moře klidnější, přitom jejich počet nepřekročil 25 tisíc, poznamenává agentura AFP.

Očekává se, že i údaje za letošní rok budou rekordní. Za prvních deset měsíců do jižní Itálie připlulo na 159 tisíc lidí, zatímco za celý loňský rok to bylo 153 tisíc.

Nevládní organizace viní z rostoucího počtu hlavně pašeráky, kteří využívají nepřehledné situace v Libyi. "Pašeráci jsou lépe zorganizovaní. Lidé mají také strach, že by se cesta přes moře mohla brzy uzavřít," uvedl Flavio Di Giacomo, mluvčí italské pobočky Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ten naráží na skutečnost, že EU nedávno odstartovala projekt na výcvik libyjské pobřežní stráže, jež se soustředí na boj proti pašerákům a jejich plavidlům.

"Migranti hlavně nechtějí, aby je na moři zachránila libyjská pobřežní stráž. Ta by je vzala do detenčních center a uvrhla je zpět do kolotoče zneužívání a násilí," dodal Giacomo. Ten upozornil, že běženci často hovoří o mučení, znásilňování, hladu a vraždění, kterého se dopouštějí pašeráci.

Ti stále častěji na moře vyprovází přeplněné čluny a loďky se špatně fungujícími motory. "Lodě jsou stále horší, motory skoro celou plavbu nefungují. Pašeráci posílají lodě na moře i ve špatném počasí," doplnil pak pro britský list Financial Times Gabriele Casini z nevládní organizace Save the Children.

Další takový rok už nezvládneme

Neutuchající migrační krize vyvolává v Itálii napětí. Obyvatelé několika malých městeček se nedávno postavili proti tomu, aby u nich vláda ubytovávala utečence.

Příkladem je třeba Gorino, kam se mělo přesunout 12 žen a jejich osm dětí. Proti se ale postavilo asi 200 ze zhruba 500 obyvatel městečka. Kvůli jejich odporu je nakonec úřady musely rozmístit jinam.

"Itálie už nezvládne další rok, jako jsme měli letos," uvedl k migrační krizi premiér Matteo Renzi. Ten vyzval k solidaritě další evropské země.

V Itálii docházejí ubytovací kapacity. Úřady stále častěji umisťují běžence do nevyužitých hostelů nebo hotelů. Potíže hlásí i velká města, jako je třeba Milán, kde migranty dokonce ubytovalo židovské centrum v prostorách památníku holocaustu.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Trump předčasně ukončil rozhovor, moderátorce slíbil odvetu

Kvůli nespokojenosti s moderátorkou ukončil americký prezident Donald Trump v úterý večer (místního času) předčasně rozhovor v televizi CBS. Následně pohrozil jeho předčasným zveřejněním a novinářce oblíbeného pořadu slíbil odvetu.

Trump dva týdny před prezidentskými volbami na twitteru kritizoval rozhovor s moderátorkou Lesley Stahlovou jako "podvod" a "předpojatost". Interview má CBS odvysílat tuto neděli v rámci předvolebního speciálu pořadu "60 Minutes" (60 Minut) o republikánu Trumpovi a jeho demokratickém vyzyvateli Joe Bidenovi.

Podle zdroje deníku byla důvodem ukončení rozhovoru Trumpova spokojenost s otázkami moderátorky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy