Francie vyklízí zbytky tábořiště u Calais, odváží na 1500 mladistvých uprchlíků

ČTK ČTK
2. 11. 2016 10:30
U tábora po jeho vyklizení zůstalo okolo 1500 mladistvých migrantů. Podle zástupce prefektury v Calais bude třeba k převozu všech obyvatel obytných kontejnerů kolem 70 autobusů.
Mladiství uprchlíci opouštějí Džungli v Calais.
Mladiství uprchlíci opouštějí Džungli v Calais. | Foto: Reuters

PařížFrancouzské úřady zahájily přesun 1500 mladistvých migrantů, kteří původně žili v provizorním tábořišti u Calais, do uprchlických středisek po celé zemi. Informovala o tom agentura AFP.

Od evakuace dospělých z tábora minulý týden žili nezletilí migranti u Calais ve vytápěných obytných kontejnerech. Francie chce, aby část z nich přijala Velká Británie.

Časně ráno opustily tři autobusy s mladistvými migranty jejich dočasné útočiště nedaleko původního tábořiště zvaného Džungle. Podle zástupce prefektury v Calais bude třeba k převozu všech obyvatel kontejnerů kolem 70 autobusů. V jednom ze středečních transportů byl podle AP také zástupce britského ministerstva vnitra.

Prezident François Hollande v úterý znovu vyzval Británii, aby převzala svůj díl odpovědnosti za mladistvé obyvatele tábora u Calais, odkud francouzské úřady dospělé evakuovaly již minulý týden.

Už o víkendu stejnou výzvu britské vládě adresovala dcera zesnulého Nicholase Wintona Barbara. Winton v roce 1939 zachránil z okupovaného Československa 669 převážně židovských dětí.

Británie před časem slíbila, že přijme stovky nezletilých migrantů z Džungle. Podle Hollanda bude Londýn moci posoudit jednotlivé žádosti o azyl nezletilých v různých francouzských uprchlických centrech, kam se po nynějším převozu dostanou.

V táboře u Calais, jehož zbytky francouzské úřady zlikvidovaly v pondělí večer, žilo v určité době až 10 000 cizinců, kteří se snažili dostat z Francie tunelem pod Lamanšským průlivem do Británie.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy