Velitel Gruzínců na Ukrajině: Vyřizujeme si tu účty s Ruskem. Rusa jsme zajali, ale je po smrti

Jiří Just Jiří Just
2. 6. 2015 15:15
Gruzínský vlk proti ruskému medvědovi. Na východě Ukrajiny bojují gruzínští dobrovolníci. Tvrdí, že v Donbasu válčí s novou sovětskou vládou.
Gruzínec Mamuka Mamulašvili na Ukrajině
Gruzínec Mamuka Mamulašvili na Ukrajině | Foto: Aktuálně.cz

Doněck (od našeho zpravodaje) - "Chceme ochránit civilizované lidi před barbary," říká. Doma je prezidentem asociace smíšených bojových umění MMA Gruzie, na Ukrajině vůdcem gruzínských dobrovolníků, kteří stojí na straně Kyjeva.

Velitel Gruzínské legie Mamuka Mamulašvili bojoval v Abcházii i v Čečensku. Ukrajinský boj za nezávislost podporuje od Majdanu.

"Na Ukrajině bojujeme proti nové sovětské vládě," vysvětluje sedmatřicetiletý muž, jehož uniformu zdobí nášivka s rozzuřeným vlkem. Aktuálně.cz poskytl exkluzivní rozhovor.

A.cz: Před více než rokem začala válka na východě Ukrajiny. Zatím stále neskončila. Kdy vlastně vznikla Gruzínská legie?

Mamuka Mamulašvili: Samotný název Gruzínská legie má dlouhou historii. Legionáři bojovali za nezávislou Gruzínskou demokratickou republiku proti sovětské vládě. Nyní přišla řada na nás. My na Ukrajině bojujeme proti nové sovětské vládě.

Na Ukrajině jsme už více než rok, od loňského března. Založit Gruzínskou legii jsme se rozhodli hned, jakmile začaly první boje na Donbasu.

A.cz: Proč? Co Gruzii s Ukrajinou spojuje?

Přátelství mezi Gruzií a Ukrajinou má hluboké kořeny. V 90. letech z Ukrajiny přijelo zhruba 300 lidí bojovat za nezávislost Gruzie. Hodně lidí zemřelo, hodně lidí obdrželo nejvyšší gruzínská armádní vyznamenání.

Bojujeme na Ukrajině nejen proto, abychom se odvděčili za pomoc, kterou nám Ukrajinci v minulosti poskytli. Chceme ochránit civilizované lidi před barbary. Alespoň tak, na co stačí naše síly.

Kde působíme? To říct nemohu

A.cz: Mám tomu rozumět tak, že na východě Ukrajiny bojujete s Ruskem?

Na východě Ukrajiny neexistuje žádná domobrana, tam nebojuje žádné ruskojazyčné obyvatelstvo, které údajně vzdoruje Kyjevu. To v žádném případě není pravda.

Na východě Ukrajiny došlo k invazi na území suverénního státu. Rusko ji neprovádí poprvé.

A.cz: Kde se momentálně nachází vaše jednotka?

Působíme v Luhanské oblasti. Přesné místo vám říct nemohu.

A.cz: A jak to v tom místě vypadá? Dodržuje se únorová dohoda z Minsku o zastavení palby?

Často dochází k ostřelování. Rusko už dávno porušilo dohodu z Minsku. To není žádné tajemství a sotva to někoho překvapí.

Rusko vždy porušuje dohody, které podepsalo. Ani jsme nedoufali, že minskou dohodu bude plnit.

V takzvané Doněcké a Luhanské lidové republice momentálně dochází ke koncentraci velkého množství sil. Připravují se dobýt rozsáhlé ukrajinské území. Už nyní používají dělostřelectvo, které minská dohoda zakazuje.

Ukrajinští vojáci se snaží dodržovat smlouvu a neodpovídat na střelbu separatistů, proto mají ztráty.

Ofenzíva bude

A.cz: Ukrajinský prezident Porošenko znovu varuje, že se chystá ruská ofenziva. Nedávno prohlásil, že k ní dojde v létě. Situace na frontě to potvrzuje?

Ano, vzhledem k situaci na východě Ukrajiny a vzhledem k porušování dohody z Minsku je vidět, že se Rusko opravdu připravuje na rozsáhlou ofenzivu.

A.cz: Je na ni Ukrajina připravena?

Děláme všechno pro to, abychom ji odrazili. Myslím si, že půjde o masivní útok. Větší, než byl v únoru v Debalceve nebo loni v srpnu v Ilovajsku.

A.cz: A co ukrajinská armáda? Naučila se za rok bojovat?

Ukrajinští vojáci se za rok mnoho naučili. Hlavně jsou odhodláni bránit svou vlast. To je velmi důležitá motivace.

A.cz: Jak se k vám chovají lidé v Luhanské oblasti?

Chovají se k nám velmi vřele. Oni vědí, že jsme je přijeli bránit.

Často se stává, že když projíždíme nebo procházíme okolo domů, lidé vycházejí ven. Jdou nás pozdravit, nebo nám dávají napít vody nebo něco k jídlu. Zkrátka - ukazují svou srdečnost.

Poblouznění propagandou

A.cz: A vztah k ukrajinské vládě? Tam, kde bojujete, v Luhanské oblasti, jsou lidé naladěni proukrajinsky, nebo spíš prorusky?

To je různé.

A.cz: Nemění názor, ani když separatisté ostřelují jejich město?

Víte, oni jsou natolik poblouzněni propagandou, že si myslí, že ty miny, které je zabíjejí, je ve skutečnosti chrání. Je to zvláštní, ale vnímají pozitivně, že po nich teroristé střílí.

Není normální, aby si racionálně myslící člověk něco takového myslel.

Pokračování rozhovoru ČTĚTE ZDE.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Provoz na lince metra A byl před sedmou hodinou znovu obnoven

Vyplývá to z informací na stránkách Dopravního podniku hlavního města Prahy. Metro v pondělí ráno krátce nejezdilo mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař kvůli srážce soupravy s člověkem. 

Zdroj: Domácí
Další zprávy