Rusko falšovalo satelitní snímky místa sestřelení letu MH17

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 1. 6. 2015 9:43
Fotky prezentované ruským ministerstvem obrany byly podle expertů z investigativní platformy Bellingcat upraveny v programu Photoshop.
mh17
mh17 | Foto: DVTV

Kyjev/Moskva - Rusko zřejmě zfalšovalo snímky, které mají dokazovat, že za sestřelení letu MH17 loni v červenci nad Donbasem mohli Ukrajinci.

V troskách Boeingu 777 společnosti Malaysia Airlines zemřelo nedaleko Doněcka 298 lidí, hlavně Nizozemců.

Podle expertů z investigativní platformy Bellingcat.com, která s použitím Google Earth analyzovala archivní satelitní snímky, materiál někdo upravil v programu Photoshop.

Celou expertní zprávu čtěte ZDE.

Ruské ministerstvo obrany satelitní snímky ukázalo 21. července 2014 v Moskvě. Měly dokazovat, že 17. července 2014 v místě tragédie operovaly jednotky ukrajinské protivzdušné obrany.

K dispozici měly podle Rusů tři až čtyři systémy Buk-M1.

"Ruské ministerstvo obrany světové veřejnosti 21. července 2014 prezentovalo digitálně upravené a chybně datované satelitní snímky, aby doložilo přítomnost ukrajinských systémů Buk v odpalovací pozici k MH17," stojí v nové zprávě doslova.

Digitálně upraveno

"Forenzní analýza vyšetřovacího týmu Bellingcat jednoznačně a nezpochybnitelně dokázala, že tyto satelitní fotky jsou chybně datovány a že byly digitálně upraveny softwarem Adobe Photoshop CS5," oznámil Bellingcat.

Dokládá to právě srovnáním snímku prezentovaného Moskvou s těmi, jež má v archivu software Google Earth.

Jsou z května 2014, respektive z 2. a 21. července téhož roku (viz snímek níže).

"Na tomto příkladu můžeme v Google Earth vidět řádky v poli, které na snímku z ruského ministerstva obrany chybí, a další cesta - slabě viditelná na květnovém snímku Google Earth - je přítomna na obrazu ruského ministerstva obrany," uvádí server ve své zprávě.

Srovnání satelitních snímků serveru Bellingcat. Lze na nich vidět, jak vypadalo místo, kde se podle Ruska pohybovaly jednotky ukrajinské protivzdušné obrany.
Srovnání satelitních snímků serveru Bellingcat. Lze na nich vidět, jak vypadalo místo, kde se podle Ruska pohybovaly jednotky ukrajinské protivzdušné obrany. | Foto: Repro Bellingcat.com

Buk z ukrajinské základny?

Podle ukrajinského ministerstva obrany byl boeing zřejmě zasažen raketou z mobilního systému protivzdušné obrany Buk-M2, který je schopen sestřelit letadlo ve výšce kolem dvaceti kilometrů. Malajsijský stroj letěl ve výšce deseti kilometrů.

"Je známo, že milice (separatisté - pozn. red.) žádná letadla nemají. V diagramu je vidět, že ... předpokládané místo zřícení spadá do oblasti SAM Buk-M1 armády Ukrajiny. Máme satelitní snímky konkrétních míst protivzdušné obrany ukrajinské armády na jihovýchodě země," zaznělo loni v červenci na tiskové konferenci ruského ministerstva obrany.

"Tyto satelitní snímky prokazatelně nebyly pořízeny 17. července 2014," oponuje teď Rusům server Bellingcat.

"Satelitní foto 'Obraz 4' nezpochybnitelně vzniklo v období mezi 1. červnem 2014 a 18. červnem 2014. Satelitní foto 'Obraz 5' stejně jako modifikovaná verze 'Obraz 5-analýza' ministerstva obrany bez jakékoliv pochybnosti vznikly před 15. červencem 2014," píše ve své nové expertní zprávě.

Verzi Ruska ostře popřel i Kyjev - vinu dává separatistům podporovaným Kremlem.

Představitelé separatistické Doněcké lidové republiky po pádu letounu tvrdili, že nedisponují technikou, která by v takové výšce sestřelila cíl. Několik dní před tragédií ale zveřejnili zprávu, že se zmocnili systémů Buk-M2 z ukrajinských základen.

Jeden z těchto mobilních odpalovačů byl vyfotografován v centru města Snižne, nedaleko místa, kde byl MH17 sestřelen.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy