Jsme bratři, patříme k sobě. Putinova esej o Ukrajině vyvolala posměšky i obavy

Martin Novák Martin Novák
16. 7. 2021 7:44
Ruský prezident Vladimir Putin se představil tento týden jako esejista a historik. Na internetové stránce kremlin.ru vyšel jeho text nazvaný O jednotě Rusů a Ukrajinců.
Ruský prezident Vladimir Putin komentuje svou esej o Ukrajině.
Ruský prezident Vladimir Putin komentuje svou esej o Ukrajině. | Foto: Reuters

Není jasné, nakolik psal esej sám nebo jestli jen upravil text vytvořený někým ze svých poradců. Vydal ho ale pod svým jménem a potvrdil v něm svoji dlouhodobě prezentovanou myšlenku, že Rusové a Ukrajinci jsou vlastně jeden národ a hranice mezi nimi je umělá.

V textu se vrací hluboko do historie a argumentuje tím, že Rusy a Ukrajince vždy rozdělovali jejich nepřátelé. Polsko, Polsko-litevská unie, Švédsko, Rakousko-Uhersko… Ukrajinci a Rusové jsou podle něj už od časů Kyjevské Rusi spojeni jazykem a pravoslavným křesťanstvím.

Slovo Ukrajina pak podle Putina znamená hranici nebo pohraniční oblast a není označením pro stát.

Zde si můžete přečíst text O historické jednotě Rusů a Ukrajinců dostupný v angličtině.

Sovětský svaz podle Putina zajistil sjednocení Ukrajiny. "Ukrajina a Rusko tvořily po desetiletí a staletí jednotný ekonomický prostor s takovou hloubkou spolupráce, kterou by jim dnešní Evropská unie mohla závidět," píše ruský prezident.

V jiném odstavci uvádí: "Moderní Ukrajina jako produkt sovětské éry. Měli bychom to vědět a pamatovat si, že byla vytvořena na historickém území Ruska."

Stěžuje si také, že současnou Ukrajinu s jejím politickým vedením vytvořily Evropa a Spojené státy jako protiruský projekt. "Krok za krokem je Ukrajina vtahována do nebezpečné geopolitické hry a přeměňována na bariéru mezi Ruskem a Evropou," tvrdí Putin a v závěru znovu opakuje, že Rusové a Ukrajinci jsou jeden národ.

Hrozí nová válka?

V předposledním odstavci textu se pak nachází klíčová věta: "Respektujeme ukrajinský jazyk a tradice. Respektujeme ukrajinskou touhu po prosperující, svobodné a bezpečné zemi. Jsem přesvědčen, že skutečná suverenita Ukrajiny je možná jen prostřednictvím partnerství s Ruskem."

Švédský expert na dějiny Ruska a Ukrajiny Anders Åslund, autor oceňovaných studií a knih, se domnívá, že text je jakousi přípravou na trvalou změnu hranic a možná novou válku Ruska proti Ukrajině.

"Putin je posedlý Ukrajinou. Nebo spíše tím, aby dokázal, že něco jako Ukrajina neexistuje," uvedl Åslund v recenzi eseje na webu Project Syndicate.

Jiní analytici také připomínají, že udržení Ukrajiny v ruské sféře vlivu patří mezi absolutní priority Putinovy zahraniční politiky a stav, kdy Kyjev spolupracuje více se Západem, Moskvu irituje. V roce 2013 vypukla revoluce na kyjevském náměstí Nezávislosti (Majdanu) poté, co Putin donutil tehdejšího ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče odvolat podpis pod asociační dohodou s Evropskou unií.

V roce 2008 na summitu Severoatlantické aliance v Bukurešti řekl Putin během debaty o rozšíření NATO americkému prezidentovi Georgi Bushovi, že Ukrajina není skutečný stát, že její území z velké části patří historicky Rusku a že by mohla přestat existovat, pokud vstoupí do NATO.

Jako Kain a Ábel

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v reakci na esej uvedl, že ji zatím nečetl, ale podivil se nad tím, že Putin má čas psát historické traktáty. Udělal by prý lépe, kdyby si našel čas na setkání s ním a na řešení aktuálních problémů mezi Kyjevem a Moskvou.

K tvrzení, že Rusové a Ukrajinci jsou bratři, Zelenskyj uvedl, že chování Ruska tomu neodpovídá. Narážel na anexi Krymu a válku na Donbase. "Pokud je toto bratrství, tak Kaina a Ábela," dodal.

Video: Putin pustil kamery na svoji luxusní jachtu

Loď je například vybavena vířivkou, barem, grilem, jídelnou pro 14 lidí, kteří se mohou kochat výhledem z panoramatických oken. | Video: Asociated Press, CharterWorld
 

Právě se děje

Další zprávy