Válka vstoupila do fotbalu. Ukrajinci vyběhnou na hřiště v dresech, které dráždí Rusy

Martin Novák Martin Novák
11. 6. 2021 13:24
Fotbalové mistrovství Evropy teprve začíná a první skandál už je na světě. Ani ne tak fotbalový, jako spíše politický.
Ukrajinský národní dres, na kterém je vidět i Krym.
Ukrajinský národní dres, na kterém je vidět i Krym. | Foto: Reuters

Ukrajinská reprezentace chce hrát na šampionátu v nových dresech. Na tradičních žluto-modrých barvách mají hráči na hrudi mapu Ukrajiny i s Krymským poloostrovem, který v roce 2014 anektovalo Rusko. Nahoře pod krkem jsou nápisy Sláva Ukrajině a Hrdinům sláva.

Rusko protestovalo jak proti mapě, tak proti nápisům. Označilo je za politiku, která do sportu nepatří. Vedení Evropské fotbalové federace (UEFA) pak dalo Rusům částečně za pravdu. Mapu schválilo, stejně tak slogan Sláva Ukrajině. Nápis Sláva hrdinům ale prý musí zmizet, protože má politický a militaristický podtext.

Proti tomuto rozhodnutí se však Ukrajinci bouří. Na ukrajinských sociálních sítích se objevuje tvrdá kritika UEFA s tím, že federace ustupuje "ruskému vydírání". Dokonce i prezident Volodymyr Zelenskyj se v dresu vyfotil.

Předseda ukrajinského fotbalového svazu Andrij Pavelko ve čtvrtek oznámil, že ještě před začátkem mistrovství svaz rychle schválí slogan "Sláva Ukrajině - Hrdinům sláva" jako oficiální heslo ukrajinského fotbalu. Proti tomu už nikdo nemůže nic namítat.

V pátek se tak stalo - výkonný výbor ukrajinského svazu návrh jednohlasně schválil. Je tedy možné, že Ukrajinci v sobotu v těchto dresech vyběhnou na trávník ke svému prvnímu utkání s Nizozemskem.

Předseda ruského fotbalového svazu Vjačeslav Koloskov označil dresy za provokaci a poslanec ruské Dumy Dmitrij Sviščev obvinil Ukrajinu, že se snaží politizovat sport. "Politické akce, proklamace nebo vlajky jsou na stadionech při mezinárodních akcích zakázány. To snad každý ví," řekl Sviščev v televizi.

Sto let starý slogan

Proč Rusům tento slogan tolik vadí a proč si ho Ukrajinci naopak brání? Je spojený historicky s ukrajinským bojem za nezávislost, což znamená především nezávislost na Rusku. Po roce 1917 a pádu cara v Ruské říši se slova stala heslem Ukrajinců, kteří usilovali o vlastní stát, Ukrajinskou republiku. To se jim ale nepodařilo, ukrajinské území si mezi sebe rozdělily Polsko a nově vzniklý Sovětský svaz.

Slogan "Sláva Ukrajině - Hrdinům sláva" se pak vrátil na přelomu třicátých a čtyřicátých let minulého století. Používali ho příslušníci Ukrajinské povstalecké armády (UPA), kteří bojovali na mnoha frontách proti Adolfu Hitlerovi, Josifu Stalinovi i proti Polsku. V Rusku jsou považováni za spojence nacistů a nepřátele, odtud pramení i odpor ke zmíněnému heslu.

Nápis Sláva hrdinům, který UEFA žádala po Ukrajincích odstranit.
Nápis Sláva hrdinům, který UEFA žádala po Ukrajincích odstranit. | Foto: Reuters

Slogan znovu ožil v roce 2014 během povstání na kyjevském Majdanu a pak během války na Donbase, v níž ukrajinská armáda a dobrovolníci bojují proti Rusům a proruským separatistům.

V dobách Sovětského svazu byl tento pokřik zakázán a i dnes by člověku, který by ho veřejně v Rusku nebo na území separatistů na východě Ukrajiny pronesl, velmi pravděpodobně hrozilo zatčení.

Ukrajina hraje na šampionátu ve skupině s Nizozemskem, Rakouskem a Severní Makedonií. Rusko s Belgií, Dánskem a Finskem. Pokud Rusko i Ukrajina postoupí, nelze vyloučit, že na sebe nenarazí v následném osmifinále nebo čtvrtfinále.

Podívejte se na video Rádia Svobodná Evropa z východu Ukrajiny:

Střelba na ukrajinské vojenské pozice na východě Ukrajiny | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

před 7 minutami

Bitcoin se dál zotavuje, jeho cena přechodně vystoupila nad 34 000 dolarů

Bitcoin se po krátkém úterním propadu pod hranici 30 000 dolarů a následném oživení dnes dál zotavuje. Jeho cena přechodně vystoupila nad 34 000 USD (724 700 Kč), později ale kolísala na obě strany od této úrovně. Ukazují to data na specializovaném serveru CoinDesk. Nejznámější kryptoměna od svého dubnového maxima odepsala kolem poloviny své hodnoty.

K úternímu propadu přispěl tlak zejména čínských úřadů. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Dnes krátce před 11:00 se bitcoin prodával zhruba za 33 965 dolarů, a za posledních 24 hodin tak vykazoval růst o více než sedm procent.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace tepláren 30 až 40 miliard Kč

Energetická společnost ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace a transformace svých teplárenských lokalit na nová paliva 30 až 40 miliard korun. Největší část půjde do lokality Mělník. Místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani na úterní konferenci Institutu pro veřejnou diskusi o budoucnosti českého teplárenství uvedl, že celkové investiční výdaje v Mělníku mohou od letoška do roku 2030 dosáhnout na 20 až 30 miliard korun.

"Lokalita Mělník dodává teplo pro Prahu, je největší a představuje tedy největší část investic. Do transformace ostatních teplárenských lokalit ČEZ na šetrnější zdroje předpokládáme investovat do deseti miliard korun celkem," řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Další teplárny má polostátní energetická společnost v Trmicích, Dětmarovicích, Hodoníně, Poříčí, Dvoře Králové nebo Jindřichově Hradci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy