Všichni dostali trest smrti, čtyři z nich však byli souzeni v nepřítomnosti. Mezi nimi je i terorista Abú Músab Zarkáví, který stojí v čele irácké odnože Al-Káidy a organizuje pumové atentáty v Bagdádu a dalších iráckých městech.
Obžalovaní se měli podílet na sérii atentátů proti sídlu vlády a americkému velvyslanectví před necelými dvěma lety. Útoky zmařila včasným zásahem jordánská zpravodajská služba a speciální protiteroristické jednotky.
Mohlo zemřít až 80 tisíc lidí
Podle obžaloby Zarkáví poskytl přes 100 tisíc dolarů na nákup dvou automobilů, které měly při útocích použít sebevražední
atentátníci. Do vzduchu se přitom mělo uvolnit velké množství chemických látek, které by se údajně rozptýlily nad územím o
rozloze 500 metrů čtverečních.
Zemřít mohlo podle expertů až 80 tisíc lidí.
Zarkáví nepřítelem krále
Zarkáví, který se narodil v jordánském městě Zarká severně od Ammánu, byl v minulosti ve své zemi odsouzen k trestu smrti za terorismus už třikrát. Na začátku devadesátých let seděl ve vězení za násilné delikty, později odešel do Afghánistánu a přidal se k Al-Káidě.
USA vypsaly v Iráku na jeho hlavu odměnu 25 milionů dolarů, ale pátrání po něm je stále marné.
Zarkávího lidé udeřili v Jordánsku v listopadu, když při sebevražedných atentátech ve třech ammánských hotelech zahynulo 57 lidí. Terorista v jednom ze svých projevů uvedl, že jeho cílem je zabít jordánského krále Abdalláha. Považuje ho za sluhu USA a Izraele.
Zátah na Al-Káidu v Pákistánu
Pákistánské bezpečnostní síly dnes zadržely u hranice s Afghánistánem dva Uzbeky, kteří jsou podezřelí ze spolupráce s Al-Káidou. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na pákistánskou rozvědku. Podezřelí byli zatčeni na okraji města Miranšáh na kmenovém území Severní Vazíristán, když cestovali v autě. Následně byli předáni do Islámábádu k výslechu.