Karikatura: Jordánsko uklidňuje muslimy

BBC, Reuters
2. 2. 2006 14:40
Paříž/Gaza - Publikování karikatur proroka Mohameda stálo místo šéfeditora deníku France Soir. A v Gaze je kvůli nim obklíčena úřadovna EU.

Šéfeditor je bez práce

Publikování kreseb zesměšňujících islámského proroka Mohameda si v noci na dnešek vyžádalo mezi novináři první oběť. Nikoliv na životě, ale šéfeditor francouzského deníku France Soir Jacques Lefranc přišel o místo.

Majitelům deníku se zveřejnění kreseb nelíbilo a Lefrancovi, který za inkrimované vydání France Soir nesl odpovědnost, dali okamžitou výpověď.

"Rozhodli jsme se ho odvolat, protože respektujeme víru a přesvědčení každého člověka. Omlouváme se muslimské komunitě a všem lidem, které publikování obrázků šokovalo," řekl agentuře AFP vlastník listu Raymond Lakah.

Ve Francii žije nejpočetnější evropská komunita, přibližně pět miliónů lidí.

Po Dánsku, Norsku a Francii otiskly karikatury také média v Německu, Itálii, Nizozemsku a Španělsku. Islám zakazuje zobrazování proroka Mohameda a původně se stavěl i proti zobrazování jakýchkoliv živých bytostí.

Ozbrojenci okupují úřad EU

Největší protesty proti otiskování kreseb v evropských denících nepropukly v Evropě, ale v pásmu Gazy, Pákistánu a Saúdské Arábii.

Více než desítka ozbrojených Palestinců dnes obklíčila úřadovnu Evropské unie v Gaze.

Vylezli na zeď obklopující komplex a stříleli do vzduchu.

Podle informace agentury Reuters požadují uzavření  zastoupení EU jako reakci na karikatury proroka Mohameda.

Agentura AP naopak s odvoláním na své zdroje tvrdí, že ozbrojenci nežádají uzavření úřadu, ale pouze omluvu od vlád Dánska, Norska a Francie.

Foto: Aktuálně.cz

V pákistánském Multanu demonstranti pálili vlajky Francie a Dánska.

Kresby otiskli i Jordánci

Reakce muslimského světa však není jednotná. Dnes vyšly některé z kreseb také v první islámské zemi - Jordánsku.

Otiskl je týdeník Šihán.Autor komentáře se v článku nazvaném Muslimové, buďte rozumní táže, zda islámu škodí víc tyto kresby nebo muslim, který před kamerami zabíjí rukojmí. Naráží tak na vraždy, kterých se dopouštějí v Iráku teroristé spojení s Al-Káidou. Šihán kresby zveřejnil proto, že většina protestujících muslimů údajně obrázky nikdy neviděla a neví, proti čemu revoltuje.

Egyptský prezident Husní Mubarak varoval, že sporů kolem karikatur mohou zneužít extremisté a teroristé k vlastním cílům.

Sledujeme další vývoj. #reklama 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy