Johnsonova čistka po brexitu: V britské vládě vyměnil několik ministrů

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 2. 2020 19:54
Necelé dva týdny po odchodu Británie z Evropské unie premiér Boris Johnson učinil několik změn ve své vládě. Kabinet musela opustit ministryně obchodu, ministryně životního prostředí či ministr pro Severní Irsko. Nečekaně na svou funkci rezignoval také ministr financí Sajid Javid, informoval zpravodajský web BBC. Nahradil jej Rishi Sunak.
Boris Johnson.
Boris Johnson. | Foto: Reuters

Rekonstrukce kabinetu se čekala od prosincových voleb, které vládní konzervativci přesvědčivě vyhráli. Média v posledních dnech spekulovala, že změny nebudou příliš rozsáhlé a ve vedení velkých ministerstev zůstane vše při starém. Rezignace ministra financí Sajida Javida tak byla velkým překvapením.

V britských médiích se nicméně v posledních měsících objevovaly informace o napětí mezi Javidem a kanceláří premiéra, především o neshodách s Johnsonovým klíčovým poradcem Dominikem Cummingsem. Agentura Reuters považuje čtvrteční vývoj za známku toho, že předseda vlády upevňuje kontrolu nad jednotlivými rezorty.

"Jakkoli mě velmi těšilo, že mne premiér chtěl znovu jmenovat (ministrem financí), nemohl jsem přijmout podmínky, které s tím spojil," řekl médiím Javid, přičemž vyjádřil podporu svému nástupci. "Připojenou podmínkou byl požadavek, abych vyměnil všechny své politické poradce… Věřím, že žádný ministr, který si váží sám sebe, by takové podmínky nepřijal," dodal.

Ve funkci Javida nahradil 39letý Rishi Sunak, který dosud působil na ministerstvu financí jako náměstek. Už 11. března bude mít za úkol představit návrh rozpočtu na příští rok. Johnsonův mluvčí v této souvislosti oznámil, že na státní finance bude dohlížet i nový tým poradců, který bude spolupracovat s ministrem i s předsedou vlády.

Odpůrci brexitu už jsou všichni pryč

Labouristický stínový ministr financí John McDonnell ve čtvrtek Sunaka označil za "loutku", jejímž prostřednictvím Johnsonův poradce Cummings získal absolutní kontrolu nad státní pokladnou. Média si všímají i skutečnosti, že po Javidově odchodu nezůstal v nejvyšších vládních postech nikdo, kdo před čtyřmi lety v referendu podpořil setrvání Británie v Evropské unii.

Johnson z vlády propustil ministra pro Severní Irsko Juliana Smithe, ministryni obchodu a podnikání Andreu Leadsomovou a ministryni životního prostředí Theresu Villiersovou. Geoffrey Cox skončil ve funkci generálního prokurátora, který je hlavním právním poradcem vlády.

O práci přišlo také několik náměstků včetně Esther McVeyové z ministerstva pro bytovou výstavbu, Chrise Skidmora z ministerstva školství či Nusrat Ghaniové a George Freemana z ministerstva dopravy.

Leadsomovou ve funkci ministryně podnikání nahradil Alok Sharma, který dosud zastával post ministra pro mezinárodní obchod. Rodák z Indie bude mít na starosti i organizaci klimatické konference OSN. Fórum COP26 bude hostit Británie letos v listopadu. Místo Coxe bude generální prokurátorkou Suella Bravermanová. Novým ministrem kultury se stal Oliver Dowden, jehož předchůdkyně Nicky Morganová už dříve avizovala, že chce ve vládě skončit. Smithe, který pomohl po třech letech obnovit fungování severoirského parlamentu, nahradil někdejší předseda Konzervativní strany Brandon Lewis, po Villiersové přebírá rezort životního prostředí George Eustice.

Ve funkci podle očekávání zůstávají ministr zahraničí Dominic Raab, ministryně vnitra Priti Patelová i de facto vicepremiér Michael Gove. Pokračovat mohou i ministři zdravotnictví, spravedlnosti, práce a sociálních věcí či mezinárodního obchodu. Rošáda se rovněž nedotkla ministra obrany Bena Wallace, o jehož odvolání se spekulovalo.

Britským odchodem z EU 31. ledna zaniklo ministerstvo pro brexit, které vedl Stephen Barclay. Ten se po krátké pauze vrací do vlády coby náměstek na ministerstvu financí.

Británie 31. ledna opustila Evropskou unii a vstoupila do přechodného období. Do konce letošního roku bude muset vyjednat s EU dohodu o budoucích vztazích, především těch obchodních. Podle Bruselu je jedenáct měsíců na komplexní dohodu příliš málo času, Johnson ale prodloužení přechodného období odmítá. Británie musí nyní dodržovat v podstatě stejná pravidla jako členové EU, na jejich podobu ale už nemá vliv.

 

Právě se děje

Další zprávy