Skotsko už podniklo první kroky, aby mohlo vyhlásit referendum o nezávislosti

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 2. 2020 17:39
Skotsko už podniká první kroky k tomu, aby mohlo vypsat nové referendum o nezávislosti na Británii, která odešla z Evropské unie proti vůli Skotů. V Bruselu to v pondělí prohlásila skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, podle níž se bude vláda v Edinburghu snažit vypsat hlasování v souladu se zákony a bez ohledu na očekávaný nesouhlas Londýna.
Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová.
Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová. | Foto: Reuters

Šéfka skotských nacionalistů už v lednu požádala britského premiéra Borise Johnsona, aby umožnil vypsat všelidové hlasování o odtržení Skotska od Spojeného království. Johnson však požadavek odmítl. Sturgeonová poté naznačila, že by se mohla pokusit najít jiný způsob, jak v souladu s britským právem plebiscit uspořádat.

"Podnikáme ve Skotsku kroky, které jsou nutné k zajištění toho, aby referendum bylo legální a legitimní a jeho výsledky mohly být akceptovány jak doma, tak v zahraničí," řekla skotská politička v projevu v sídle bruselského think-tanku European Policy Centre (EPC).

Připustila však zároveň, že by referendum mělo být vypsáno na základě dohody s britskou vládou, která s ním musí vyslovit souhlas. Johnson podle ní nemůže "stát v cestě jasné demokratické volby" a pokud by v tom chtěl pokračovat, bude Skotsko hledat vlastní cestu k referendu. "Pokud však svěříte věci do rukou soudů, výsledek je vždy nejistý," zdůraznila Sturgeonová, že preferuje jednání s premiérem.

Skotové o možnosti odtržení od Británie hlasovali už v roce 2014. Tehdy se 55 procent hlasujících vyslovilo pro setrvání ve Spojeném království a 45 procent bylo proti. V souvislosti s odchodem Británie z EU, s nímž většina Skotů nesouhlasila, však v průzkumech začali mírně převažovat zastánci skotské samostatnosti.

Sturgeonová rovněž uvedla, že vidí problém v Johnsonově snaze vzdálit se při vyjednávání o budoucích vztazích Británie s EU od unijních standardů v řadě oblastí. Skotsko chce podle ní zachovat na evropský blok co nejtěsnější vazby a v případné rezignaci na dosavadní pravidla vidí velký problém.

Sturgeonová se dopoledne v Bruselu setkala s hlavním vyjednavačem EU s Británií Michelem Barnierem. Skotská politička během odpoledního projevu zmínila, že cítí z EU podporu pro možné budoucí přistoupení samostatného Skotska. Podle mluvčí Evropské komise se však schůzka s Barnierem netýkala žádného paralelního vyjednávání pobrexitových vztahů a byla jedním z mnoha jeho setkání. "Naším jediným partnerem při vyjednávání zůstává Londýn," řekla novinářům mluvčí.

O tom, že bude EU nadšená, pokud by samostatné Skotsko požádalo o členství, mluvil minulý týden někdejší předseda Evropské rady a současný šéf Evropské lidové strany Donald Tusk. Britský ministr zahraničí Dominic Raab jeho výrok označil za nezodpovědný. Další unijní politici se k této citlivé otázce veřejně nevyjadřují.

Před referendem v roce 2014 vzkázal tehdejší předseda EK José Barroso do Edinburghu, že případné samostatné Skotsko by muselo před vstupem absolvovat stejné zdlouhavé přístupové rozhovory jako kterýkoliv jiný zájemce o členství v EU.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Tanzanská loď duchů dorazila do přístavu, bouře Dennis ji vyplavila na irské pobřeží

Bouře Dennis, se kterou se v minulých dnech potýkal severozápad Evropy, vyplavila na jižní pobřeží Irska v hrabství Cork loď bez posádky. Takzvaná loď duchů, která se původně plavila pod vlajkou Tanzanie, od září 2018 plula bezvládně Atlantikem, informoval list The Irish Times.

Nákladní plavidlo Alta dlouhé 77 metrů se bez posádky ocitlo, když bylo na cestě z Řecka na Haiti. Kvůli technické závadě se stalo neovladatelným a americká pobřežní stráž z něj musela po dvaceti dnech evakuovat deset námořníků. Tehdy se loď nacházela zhruba 2200 kilometrů jihovýchodně od Bermud.

před 44 minutami

Dálnice D8 u Ústí je neprůjezdná, při nehodě dvou kamionů zemřel řidič

Dálnici D8 u Ústí nad Labem uzavřela v úterý ráno ve směru na Prahu nehoda dvou kamionů. Jeden z řidičů při ní zemřel. Policie to uvedla na svém twitteru. Doporučuje využít objízdnou trasu.

Nehoda se stala zhruba na 80. kilometru. "Na místě zasahují složky IZS, probíhají vyprošťovací práce," uvedli policisté.

Další zprávy