Washington - Nechybělo moc a John Kasich nemusel být politikem, ale knězem. Byl to jeho dětský sen, který ho přiměl ve čtvrté třídě obléci černou sukni, navrch bílou rochetu a začít sloužit coby ministrant v pensylvánském městečku McKee Rocks.
"Byl jsem odhodlaný být tím nejlepším ministrantem, kterého u Matky bolestné kdy viděli,“ vzpomíná ve svých pamětech.
Mnozí z jeho přátel přitom věřili, že to jejich občas příliš horlivý a soutěživý přítel v duchovním světě dotáhne mnohem výš než jen na maloměstského kněze. "John nemířil jen k tomu stát se knězem. Mířil k tomu stát se papežem," vypráví jeho přítel z dětství David Cercone.
Kasich kněžskou dráhu nakonec opustil. Dnes je třiašedesátiletý guvernér Ohia se svými zkušenostmi v politice mezi republikány patrně nejzkušenějším kandidátem na prezidenta. V noci na středu vyhrál nad Donaldem Trumpem primárky ve svém domovském státě a dal tak naději Trumpovým odpůrcům, že realitní magnát nakonec nezíská dostatečný počet potřebných delegátů.
"Jednoho dne budu kandidovat na prezidenta Spojených států"
Rozčarování z duchovního i světského života Kasicha dohnalo už během jeho dospívání, a to hned na několika frontách. Jeho reverend se rozhodl opustit řád, aby se mohl oženit s jednou ze svých oveček. Na místní škole se rozhořely rasově motivované šarvátky. Sedmnáctiletému hubenému klukovi navíc hrozilo, že ho povolají do Vietnamu, připomíná server The Washington Post. Kasichův sen se změnil.
"Jednoho dne budu kandidovat na prezidenta Spojených států," svěřil se v té době údajně svému odcházejícímu duchovnímu.
V jednom z rozhovorů nicméně Kasich přiznal, že za změnou jeho rozhodnutí strávit život v kostele byly i obyčejnější důvody. "Nemohl jsem se stát knězem, protože jsem měl rád děvčata. To byla základní potíž," řekl.
Obdivovatel Václava Havla s českými kořeny
Kasich je zajímavou postavou i pro Čechy. Narodil se v americkém státě Pensylvánie rodičům, kteří byli oba potomky přistěhovalců. Jeho otec – pošťák – měl předky právě v Čechách, jeho matka pro změnu v Chorvatsku.
Kasich je také velkým obdivovatelem Václava Havla. Na otázku novináře listu The New York Times – zda zná nějaké zajímavé světové osobnosti – zmínil právě jméno bývalého českého prezidenta.
"Potkal jsem se osobně s Václavem Havlem a toto setkání na mě mimořádně zapůsobilo, jsem jeho velkým fanouškem. Vyšla kniha jeho esejů a projevů, jmenuje se Umění nemožného, četl jste tu knihu někdy?" zeptal se zmíněného redaktora.
Nejzkušenější kandidát mezi republikány
Se svými 18 lety ve Sněmovně reprezentantů amerického Kongresu (1983 až 2001) a pěti lety v roli guvernéra důležitého amerického státu je Kasich mezi republikány nejzkušenějším politikem. Už coby student na státní univerzitě v Ohiu také napsal dopis tehdejšímu prezidentovi Richardu Nixonovi a vymohl si s ním setkání.
Ve svých 26 letech se pak Kasich stal nejmladším členem ohijského senátu, do amerického Kongresu se dostal v roce 1983.
Málokdo si dnes také vzpomene, že o Bílý dům Kasich nakrátko usiloval už v roce 2000. "Je na čase, aby naše generace přikročila ke stolu a zasadila se o velké změny pro Ameriku," uvedl tehdy.
Server Politico nicméně minulý měsíc připomněl, že i se svými zkušenostmi může Kasich díky svému přímému stylu působit jako někdo, kdo je "odzbrojujícím způsobem nepřipraven“. I když mu to není zcela na škodu.
Kasichovy zkušenosti ještě více zdůrazňuje jeho důvěra ve vlastní dar výřečnosti. Umí být poutavý, rázný až podrážděný, někdy těžko předvídatelný.
Výhrad spolustraníků se nebojí
Kasichovu volební základnu tvoří umírnění republikáni a nezávislí voliči. Podporu i přes stranickou příslušnost nachází i mezi některými demokraty.
"Lépe tohohle chlapa mít – v případě, že vyhraje republikán," cituje 76letého příznivce demokratů server The New York Times. "Tenhle muž je naší největší šancí, že bude uděláno, co je potřeba," doplňuje muž z Massachusetts.
Bývalý dlouholetý kongresman Kasich proslul i postoji, které mohou rezonovat v liberálních voličích. I přes výhrady svých spolustraníků v Ohiu rozšířil program zdravotního pojištění prosazený na federální úrovni Barackem Obamou.
Slibuje smazat deficit amerického rozpočtu bez toho, aby došlo k porušení "záchranné sítě" držící při životě chudé Američany. Na druhou stranu se ale vyslovuje pro trest smrti a až na výjimky oponuje potratům.
V otázce ilegální imigrace věří, že USA by měly zabezpečit vlastní hranice. Bezúhonným přistěhovalcům by ale podle něj mělo být dovoleno zůstat, respektive umožněno postupně legalizovat pobyt.
A konečně: co se stalo s Kasichovým snem o dráze kněžího? Po smrti svých rodičů - ve věku 25 let - se opět důrazněji obrátil ke své víře. Ač byl vychováván jako katolík, posléze přešel k anglikánské církvi. Dnes je podruhé ženatý a má dvě děti.