Jednoprocentní Biden, Pocahontas. Trump už zbrojí na soupeře ve volbách v roce 2020

Daniel Anýž Daniel Anýž
3. 10. 2018 17:11
Americký prezident Donald Trump se už teď chystá na další prezidentské volby, které budou v roce 2020. Dává svým potenciálním soupeřům hanlivé přezdívky. Je to "základní politická násobilka". Trump se snaží v hlavách voličů definovat své možné soupeře dříve, než se stačí představit oni sami.
Americký prezident Donald Trump na předvolební akci v Mississippi.
Americký prezident Donald Trump na předvolební akci v Mississippi. | Foto: ČTK

Washington - Do kongresových voleb v USA zbývá měsíc a prezident Donald Trump předvádí "bleskovou" kampaň. Jen během tohoto týdne navštíví pět amerických států, aby na různých místech podpořil tamní republikánské kandidáty do Kongresu.

Jenže Trump evidentně hledí už ke "svým" volbám, k obhajobě prezidentského úřadu v roce 2020. Vystoupení na předvolebních shromážděních začal využívat k útokům na demokratické politiky, se kterými by se mohl za dva roky utkat.

"Mají tam některé skutečné nádhery," řekl Trump na adresu možných demokratických prezidentských kandidátů v pondělí na předvolební akci v Tennessee. Jmenovitě se zaměřil například na Joea Bidena, bývalého viceprezidenta v Bílém domě Baracka Obamy.

Biden sice ještě nepotvrdil, že chce v roce 2020 kandidovat, ale Donald Trump mu už vymyslel hanlivou přezdívku: "Jednoprocentní Biden." Trump tak odkazuje na Bidenovu neúspěšnou prezidentskou kampaň v roce 2008. Biden tehdy svůj pokus vzdal hned po úvodních demokratických primárkách v Iowě, když skutečně získal sotva jedno procento hlasů.

"Bláznivý Bernie" je pak Trumpova přezdívka pro senátora Bernieho Sanderse, který v roce 2016 prohrál souboj o demokratickou kandidaturu s Hillary Clintonovou.

A "Pocahontas" je zase Trumpovo pojmenování pro demokratickou senátorku Elizabeth Warrenovou z Massachusetts, která o sobě před lety uvedla, že má indiánské předky.

Devětašedesátiletá Warrenová si aktuálně sama řekla o Trumpovu pozornost, když o víkendu prohlásila, že vážně zvažuje, zda se v roce 2020 nepokusí zabojovat o prezidentský úřad. O její možné kandidatuře se mluvilo už během posledních voleb, čerstvým podnětem ale pro ni bylo minulý týden vystoupení Bretta Kavanaugha, Trumpova kandidáta na soudce Nejvyššího soudu, před legislativním výborem Senátu.

Strach do morku kostí

"Sledovala jsem to a pomyslela jsem si: Přišel čas. Přišel čas, aby do Washingtonu přišly ženy a spravily nefunkční vládu. A to platí i pro nejvyšší úřad země," komentovala Warrenová vystoupení, ve kterém se Kavanaugh bránil proti obvinění, že se měl jako sedmnáctiletý středoškolák pokusit znásilnit o dva roky mladší dívku.

"Takže vám slibuji, že po 6. listopadu vážně zvážím kandidaturu na prezidentku," uvedla Warrenová, že své rozhodnutí oznámí právě po letošních volbách do Kongresu. "Do morku kostí se bojím toho, co Donald Trump dělá naší demokracii," zaútočila Warrenová přímo na prezidenta.

Ten si na oplátku vypůjčil její "přezdívku", když v sobotu na shromáždění s voliči v Západní Virginii líčil, jak moc se podle něho celá demokratická strana posunula doleva.

"Zašli tak daleko doleva, že Pocahontas je teď v demokratické straně považována za konzervativce. Úplně se pominuli," uvedl Trump. Warrenová přitom patří k progresivnímu, levicovému křídlu strany.

Od Stormy až do Bílého domu?

Na Trumpově horizontu, kde už vyhlíží své možné soupeře do příštích prezidentských voleb, se ocitl i právník Michael Avenatti, který si v posledním roce ve Spojených státech udělal jméno jako právní zástupce pornoherečky Stormy Daniels. Ta se "proslavila" tvrzením, že měla poměr s Donaldem Trumpem v roce 2006 a za své mlčení dostala zaplaceno.

V minulých týdnech Avenatti potvrdil, že přemýšlí o přestupu do politiky a že nevylučuje ani možnou kandidaturu v roce 2020. Demokratický vyzyvatel Trumpa "musí být rváč", uvedl Avenatti pro americký deník Washington Post. A dodal, že právě on sám byl mohl být pro Trumpa "vážným ohrožením".

Donald Trump si to patrně nemyslí, ale Avenatti si v každém případě od něj už také vysloužil přezdívky. "Třetiřadý právník" nebo "úplná spodina".

Vymýšlením úderných urážlivých označení pro své protivníky Trump bodoval u voličů už ve volbách v roce 2016. Jeho konkurenti v republikánských primárkách byli "malý Rubio" (senátor Marco Rubio), "prolhaný Ted" (senátor Ted Cruz) a člověk "bez energie" (bývalý guvernér Floridy Jeb Bush).

Svoji demokratickou soupeřku, bývalou první dámu a senátorku Hillary Clintonovou, pak Trump dodnes k nadšení svých fanoušků označuje za "podvodnici Hillary".

Středoškolské nápady pana prezidenta

"Můžeme očekávat středoškolské přezdívky pro všechny demokratické kandidáty," předpovídá historik Timothy Naftali, bývalý ředitel prezidentské knihovny Richarda Nixona, že Trump před příštími volbami přidělí nějaké nevšední jméno všem svým soupeřům.

"A pokud bychom vyšli z minulosti, tak oč vážnější to bude soupeř, tím častěji bude (Trump) nálepku opakovat," uvedl Naftali pro web Politico.

Podle Jasona Millera, který byl v kampani v roce 2016 Trumpovým poradcem, jde o "základní politickou násobilku". "Definujte své soupeře dříve, než se definují oni sami," vysvětlil Miller pro Politico, že právě Trumpovy hanlivé přezdívky mohou být to první, a rozhodující, co se voličům o jeho soupeřích uloží do hlavy. "A když se podíváte zpátky, tak jeho neortodoxní styl velmi dobře fungoval," upozorňuje Miller.

Podle demokratického poradce Jesseho Fergussona to ale mohou někteří demokratičtí kandidáti využít i ve svůj prospěch. Trumpovy útoky je mohou zviditelnit.

"Darth Vader" efekt, jak Fergusson odkazuje na temnou postavu z filmové série Star Wars, může ty, které chce Trump zašlapat do země, učinit "mnohem silnějšími, než si sami mysleli".

V hypotetických soubojích by Trumpa nyní podle průzkumu pro web Politico všichni jeho soupeři, kterým už dal nálepku, porazili. "Jednoprocentní Biden" (43 ku 31 procentům hlasů), "Bláznivý Bernie" (44 : 32) i "Pocahontas" (34 : 30).

Video: Trumpovi se při projevu v OSN smáli. Takovou reakci jsem nečekal, řekl

Trumpovi se při projevu v OSN smáli. Takovou reakci jsem nečekal, řekl. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy