Je to vůbec Santos? Kongresman kupí další lži, v USA si nejsou jistí ani jeho jménem

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
24. 1. 2023 16:55
Jeho jméno zná ve Spojených státech už každý. Republikánský kongresman George Santos se stal jedním z hlavních témat amerických komiků i televizních komentátorů. Téměř každý den americká média odhalí novou lež, kterou o sobě do světa novopečený člen Sněmovny reprezentantů vypustil. A některé jsou až neuvěřitelné. Vedení strany za ním přesto dál stojí.
Republikánský kongresman George Santos.
Republikánský kongresman George Santos. | Foto: Reuters

Už během prvního týdne, kdy Santos usedl do Sněmovny reprezentantů za okrsek v New Jersey, se ukázalo, že lhal o svém vzdělání i předchozích zaměstnáních. Čtyřiatřicetiletý politik se vykreslil jako úspěšný movitý byznysmen z Wall Street, který chodil na prestižní školy. Nic z toho nebyla pravda.

"George Santos si jako první politik uvědomil, že vzhledem k tomu, že všichni žijeme v našich mediálních bublinách, může předstírat, že je vším pro voliče obou stran, a nikdo si toho nevšimne," glosoval americký komik Bill Maher.

Tak lze podle něj vysvětlit, proč velký příznivec Donalda Trumpa, který se podle svých slov účastnil útoku na Kapitol 6. ledna 2020, zpochybňoval platnost prezidentských voleb a obklopil se krajně pravicovými poradci, vyhrál v tradičně demokratickém volebním okrsku.

Santos například nepravdivě tvrdil, že jeho prarodiče z matčiny strany uprchli z Ukrajiny před holokaustem. Ve skutečnosti se narodili v Brazílii a až později přiznal, že naopak vyrůstal v katolické rodině. Když byl obviněn, že o svém židovském původu nemluvil pravdu, řekl konzervativní stanici Fox News, že vlastně nelhal, protože se pouze označil za "Jew-ish", tedy volně přeloženo "něco jako Žid".

Na svůj Twitter také napsal, že jeho matka zahynula při útoku na Světové obchodní centrum 9. září 2001, ačkoliv list New York Times odhalil, že podle imigračních dokumentů v té době ani nežila ve Spojených státech.

Za práva LGBTQ+ lidí

Loni v říjnu zase Santos v rozhovoru pro noviny USA Today komentoval svou orientaci. "Jsem otevřeně gay a nikdy jsem se svou sexualitou neměl v posledních deseti letech žádné potíže. Mohu vás ujistit, že budu advokátem LGBTQ+ lidí," tvrdil. Následně ale vyšlo najevo, že měl manželku, se kterou se rozvedl v roce 2019, jen týdny před zahájením své první, tehdy neúspěšné volební kampaně.

Ačkoliv se i nyní k LGBTQ+ komunitě hlásí, aktivně podporuje legislativu směřující proti ní jako například floridský zákon "Neříkej gay", který ve státě zakazuje na středních školách sexuální menšiny zmiňovat.

Velkou pozornost také vyvolaly fotografie, na kterých je Santos vidět v rudých dámských šatech, s make-upem a dlouhými vlasy. Snímky americkým médiím poskytli jeho dávní přátelé z Brazílie, kteří vzpomínají, že politik před patnácti lety vystupoval jako drag queen. Politik podobná tvrzení zprvu kategoricky odmítal, minulý týden ale na dotaz novinářů řekl: "Byl jsem mladý a chtěl jsem si užít na festivalu."

Sbírka na nemocného psa

Minulý týden byl republikánský kongresman také obviněn, že vybral tři tisíce dolarů (téměř 66 tisíc korun) z online sbírky určené na záchranu nemocného asistenčního psa, jehož majitelem je Richard Osthoff, invalidní vojenský veterán bez domova.

Ačkoliv Santos označil "zprávy o tom, že by nechal zemřít psa… za šokující a šílené", explicitně je nepopřel. Osthoff tvrdí, že peníze nedostal, a jeho pes proto bez potřebné péče zemřel, upozorňuje rozhlasová stanice NPR.

"Neokradl jen asistenčního psa. Neokradl jen umírajícího asistenčního psa. Okradl umírajícího asistenčního psa postiženého veterána bez domova. Proboha!" rozčilovala se Leslie Jonesová, hostující moderátorka pořadu The Daily Show.

"Co musí ten člověk udělat, aby ho vyhodili z Kongresu?" ptala se Jonesová. "Je to zas*anej lhář." Proti nově zvolenému členovi Sněmovny reprezentantů, který oklamal nejen voliče, se bouří i desítky jeho kolegů, vedení Republikánské strany ale za Santosem stojí a v úterý byl jmenován do dvou výborů.

Šéf republikánů ve sněmovně pro stanici CNN přiznal, že měl vždy několik otázek k Santosově minulosti, chce je ale řešit interně. Dodal také, že už s ním například probral incident, při němž byl Santosův asistent přistižen, jak se vydává za šéfa McCarthyho štábu a žádá o dary na kampaň.

Republikáni mají nyní ve sněmovně jen velmi těsnou většinu deseti křesel, a pokud by Santos rezignoval a v New Jersey se konaly doplňovací volby, je možné, že by křeslo vyhrál demokratický kandidát. A to vedení strany nechce připustit.

"Santos je perfektním příkladem úpadku republikánů," myslí si politický konzultant Stuart Stevens, autor knihy, která popisuje, jak stranu ovládl exprezident Donald Trump. "Nikdo ani neví, kdo to je. Doslova neznáme jeho pravé jméno," narážel na fakt, že ještě před čtyřmi lety se Santos veřejně představoval jako Anthony Devolder, což je kombinace jeho druhého jména a matčina dívčího jména.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Pence přebírá plnou zodpovědnost za tajné dokumenty nalezené u sebe doma

Bývalý americký viceprezident Mike Pence prohlásil, že přebírá "plnou odpovědnost" poté, co byly v jeho domě v Indianě nalezeny tajné dokumenty. Informovala o tom agentura AP. Tajné dokumenty, které přitom každá administrativa po skončení funkčního období musí odevzdat Národnímu archivu, se dříve našly také u bývalého prezidenta Donalda Trumpa a současné hlavy státu a zároveň bývalého viceprezidenta Joea Bidena.

"Dovolte mi, abych se vyjádřil jasně: tyto tajné dokumenty neměly být v mém osobním sídle," řekl Pence při vystoupení na Floridské mezinárodní univerzitě. Dodal, že o tom, že se dokumenty nacházejí v jeho rezidenci, nevěděl, ale nevědomost podle něj není omluvou.

Zpravodajská stanice CNN před několika dny informovala, že u Pence se minulý týden našlo zhruba deset utajovaných vládních dokumentů. Ty si pak 19. ledna vyzvedli agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Co přesně v nich bylo ani jaký byl stupeň jejich utajení, média zatím neuvedla.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na jihu Čech hrozí ledovka, může způsobit problémy v dopravě i úrazy chodců

Na jihu Čech hrozí od pátečního večera vznik ledovky. Varování Českého hydrometeorologického ústavu platí pro Jihočeský kraj a západní polovinu Vysočiny do sobotního poledne. Opatrní by měli být zejména řidiči, ale i chodci.

Ledovka, tedy souvislá průhledná ledová vrstva s hladkým povrchem, může na jihu Čech vzniknout v důsledku mrznoucího mrholení či deště. Varování platí od dnešních zhruba 18:00 do sobotního poledne. Týká se celého Jihočeského kraje, na Vysočině pak regionů v okolí Humpolce, Jihlavy, Pacova, Pelhřimova a Telče.

Pozor na ledovku by si měli dát zejména řidiči. Podle meteorologů hrozí problémy v dopravě a zvýšená nehodovost. Ve zvýšené míře by měli být opatrní i chodci, kteří mohou uklouznout a zranit se. Starším nebo méně pohyblivým lidem meteorologové doporučují, aby po dobu platnosti výstrahy omezili vycházení ven.

Zdroj: ČTK
Další zprávy