Soul - Jižní Korea dnes vyslala do vesmíru svoji první raketu. Test však dopadl neúspěšně. Nepodařilo se jí totiž vynést satelit v pořádku na oběžnou dráhu.
Měl se oddělit ve výšce 302 kilometrů, ale místo toho dosáhl výšky 360 kilometrů," uvedla jihokorejská agentura Jonhap. Úkolem družice mělo být sledování atmosféry a oceánů.
Raketa KSLV-1 alias Naro-1 je 33 metrů dlouhá a stála 502,5 miliardy wonů (7,3 miliardy korun). Její první stupeň zkonstruovali Jihokorejci ve spolupráci s ruskými inženýry, druhý je čistě domácí výroby.
Na oběžnou dráhu vynese stokilogramový satelit, který bude sledovat záření Země. Start rakety ze střediska nacházejícího se v Goehungu 350 kilometrů jižně od Soulu je naplánován na středu 9:40 ráno SELČ.
Jižní Korea chce do roku 2018 zkonstruovat vícestupňovou raketu úplně sama a do roku 2025 vyslat sondu k Měsíci. Předtím to učinily Spojené státy, Rusko, Evropská unie, Japonsko, Čína a minulý rok i Indie.
Ve střehu jihokorejská vesmírná agentura zastavila let jen osm minut před plánovaným startem. Předtím odložila odlet už v šesti případech, nyní však byla raketa na odpališti a celá země v napětí, zda vše půjde dle plánu.
Projekt je totiž symbolem národní hrdosti. Jak satelit, tak jeden ze dvou stupňů rakety jsou domácí výroby.
Agentura se už dříve snažila zmírnit očekávání s poukazem na to, že pouze třetina prvních pokusů umístit satelit na oběžnou dráhu byla úspěšná.
V dubnu otestoval svou mezikontinentální balistickou střelu Taepodong-2 severokorejský režim, který tvrdil, že se ve skutečnosti jednalo o snahu vynést na oběžnou dráhu komunikační satelit Kwangmjongsong-2.
Podle amerických, japonských a jihokorejských špionážních agentur dopadla raketa do moře a po satelitu není na orbitě ani památky, Pchjongjang však ubezpečuje, že je sonda tam, kde má být, a vysílá komunistické oslavné písně.
Napětí na Korejském poloostrově se v posledním týdnu zmírnilo. Americký exprezident Bill Clinton přivezl z Pchjongjangu dvě zadržované novinářky a KLDR hodlá opět povolit vstup jihokorejským turistům na své území i obnovit setkávání rodin žijících na protilehlých stranách ostře hlídané hranice.