Kodaň - Rádi si během pozdního večera dopřejete něco na zub? Pak byste měli zpozornět. Studie dánských vědců totiž ukázala, že konzumace během pozdních nočních hodin zubům vážně škodí a může vést až ke ztrátě chrupu.
Říkáte-li si, že se Vás toto varování netýká, protože v noci nemlsáte sladké ani slané pochutiny zvyšující riziko zubního kazu a navíc si před ulehnutím vždy zuby zodpovědně vyčistíte, měli byste zpozornět po druhé.
Noční konzumace totiž zubům škodí nezávisle na tom, co sníte.
Podle dánských vědců tělo během noci podvědomě snižuje produkci slin. A právě dostatek slin je klíčový pro odstranění zbytků potravin z ústní dutiny.
Návyky 2217 Dánů
K takovým závěrům došel výzkumný tým doktorky Jennifer Lundgrenové z kodaňské univerzity, který spolu s americkými kolegy sledoval stravovací návyky 2 217 Dánů.
Vědce zajímalo, jak ovlivňuje kvalitu chrupu to, když někdo alespoň dvakrát týdně zkonzumuje více, než čtvrtinu kalorií až po večeři, například u televize nebo v noci vstane na půlnoční svačinku.
Pro zajímavost: takových lidí bylo ve zkoumaném vzorku 173, což odpovídá osmi procentům.
Vědci dobrovolníky stomatologicky vyšetřili, šest měsíců je nechali jíst podle libosti, aby pak srovnali, jak se změnilo nebo nezměnilo zdraví jejich zubů.
Z výsledku studie vyplynulo, že u lidí, kteří jedí v noci, hrozí větší riziko ztráty zubů a to i po odečtení takových faktorů, jako jsou kouření nebo nadměrná konzumace cukrů a dalších sacharidů.
Přestože doktorka Lundgrenová nevěří, že by lidé na základě jejího výzkumu, uveřejněného v odborném magazínu Eating Behaviours, přestali debužírovat po nocích, je přesvědčená, že by se o s tím spojeném riziku měli alespoň dozvědět.
"Zubní lékaři by měli varovat před zdravotními riziky spojenými s nočním stravováním. Lidé s tímto rizikovým chováním, by měli častěji podstupovat zubní prohlídky, aby mohli v případě poškození chrupu včas podstoupit léčbu," cituje server BBC doktorku Lundgrenovou.
A co když si nemůžete pomoci?
"Poškození chrupu spojené se stravováním v noci, kdy jsou ústa nejsušší a zbytky jídla zůstávají v puse déle, umocňuje vliv konzumace sladkých a kyselých potravin. K tomu abychom nepříjemnostem předešli, je nutné si čistit zuby minimálně dvakrát denně pastou s fluorem, s tím, že jedno čištění musíme provést těsně před ulehnutím. Ideálně bychom měli minimálně hodinu před spaním pít jen čistou vodu," radí Profesor Damien Walmsley z Britské stomatologické asociace.