Jihoafričané o Krejčířovi: Poslední bitva vzplála

Martin Novák Martin Novák
27. 11. 2013 6:30
Je to bizarní kriminální příběh i na jihoafrické poměry, píše list Mail & Guardian.
Policie v budově soudu, kde v pondělí krátce objevil Krejčíř.
Policie v budově soudu, kde v pondělí krátce objevil Krejčíř. | Foto: Reuters

Johannesburg - Jihoafrická republika patří mezi země s nejvyšší mírou zločinnosti na světě. Podle statistik z letošního září je zde denně spácháno v průměru pětačtyřicet vražd.

Přestože se místní média sotva stíhají věnovat všem případům, český uprchlík Radovan Krejčíř v nich dostává výjimečný prostor.

I tady - v zemi co do rozsahu a aktivit podsvětí nesrovnatelnou s Českou republikou - si vybudoval "mimořádné postavení".

Soudě podle článků v novinách a na zpravodajských webech to ale vypadá, že s nezvaným hostem ztrácejí v JAR trpělivost.

Novináři čekají před budovou soudu na příjezd Krejčíře.
Novináři čekají před budovou soudu na příjezd Krejčíře. | Foto: Reuters

Johannesburský deník Daily Maverick se v reportáži zabývá právě tím, co činí Čecha v Jihoafrické republice tak výjimečným. Článek má název Policie versus Krejčíř: mohla by toto být poslední bitva?

Pro jihoafrické detektivy a policii podle autora textu Alexe Eliseeva začal být jeho případ neúnosným a trapným.

"Není těžké věřit tvrzením o tom, že policejní šéfka Riah Phyiegaová si povolala k sobě nejlepší lidi ze svého týmu a žádala po nich Krejčířovu hlavu na talíři," píše autor.

"Krejčířovo zatčení je ale pouze začátkem. Teď bude následovat těžší část. Policie musí předložit výsledky svého pátrání prokurátorovi a pak musí následovat usvědčení a odsouzení. Jestli někdo čeká nebe bez mráčků a klidné vody, tragicky se mýlí," píše list Daily Maverick s tím, že Krejčíř je absolutním mistrem ve využívání jihoafrických zákonů pro svůj prospěch.

"V roce 2007 byl zatčen kvůli tomu, že vstoupil do Jihoafrické republiky s falešným pasem a zároveň byl na seznamu osob hledaných Interpolem. Najal si nejlepší právníky v zemi a na ulici vyšel jako svobodný muž," připomíná deník.

Mail & Guardian si pro změnu všímá toho, že zatím není známá totožnost člověka, kterého údajně Krejčíř chtěl v létě unést a zavraždit (kvůli tomu byl Čech v pátek zatčen). Muž prý tvrdí, že málem zemřel, a policie má v rukou lékařskou zprávu, která to potvrzuje. "Víme jen to, co nevíme," píše list k těmto okolnostem.

"Podivná kauza Radovana Krejčíře a sled událostí v posledních několika dnech zanechávají stále více nezodpovězených otázek v tomto bizarním jihoafrickém kriminálním příběhu, který, stejně tak jako sám Krejčíř, hned tak nezmizí," uvádí autor textu Adrian Ephraim.

Radovan Krejčíř zdraví policistu před budovou pretorijského soudu, který rozhodoval o jeho vydání do Česka. (29. srpna 2013)
Radovan Krejčíř zdraví policistu před budovou pretorijského soudu, který rozhodoval o jeho vydání do Česka. (29. srpna 2013) | Foto: ČTK

Zprávy o tom, že Krejčíř byl bit a mučen, nebere jako přesvědčivé. V JAR to údajně říká skoro každý, kdo je zatčen. "Krejčíř tvrdí, že mu dali na hlavu pytel a pouštěli mu do těla elektřinu. To není neobvyklé vyprávění zadržených, kteří mají před sebou proces," píše autor.

"Krejčíř je hostem policie s pytlem na hlavě a s nabitou zbraní u dolních partií jeho těla. Samozřejmě jen údajně. Veselé Vánoce," končí sarkasticky svůj text.

Velmi málo je podle více jihoafrických médií známo o Krejčířově zadrženém spolupracovníkovi Desai Luphondovi. Údajně je občanem Svazijska, malé země sousedící s Jihoafrickou republikou.

Luphonda podle listu The New Age na chystané zadržení upozornili policisté spolupracující s Krejčířem, zatýkací skupina ale už byla u jeho domu, když se pokusil o útěk.

Příslušník jihoafrické policie hlídá soudní budovu, která projednávala případ Radovana Krejčíře. (25. listopadu 2013)
Příslušník jihoafrické policie hlídá soudní budovu, která projednávala případ Radovana Krejčíře. (25. listopadu 2013) | Foto: Reuters

Johannesburský deník The Times cituje Luphondova advokáta Christo van Ase. Ten prý nechápe, proč je jeho klient zadržován v části věznice se zpřísněnou ostrahou.

Podle The Times policie v pondělí nedovolila fotografům a kameramanům vstup do soudní síně, protože se obávala, že jako žurnalisté by se dovnitř mohl dostat zabiják a se zbraní maskovanou jako kamera nebo fotoaparát ohrozit Krejčířův život.

 

Právě se děje

Další zprávy