Saná - Jemenští šíitští povstalci jsou ochotni zahájit mírový dialog, pokud skončí nálety koaličních arabských zemí a rozhovory zaštítí strana, která není zapojená do bojů. Sdělil to dnes jejich zástupce Sálih Sammád.
Ten byl v minulosti poradcem prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, jehož armádě proti šíitům pomáhá 11 dní mezinárodní arabská koalice vedená Saúdskou Arábií. Hádí uprchl nejprve z metropole Saná do Adenu a z něj pak do Saúdské Arábie.
Sammád prohlásil, že Jemenci si nepřejí, aby se Hádí do funkce vrátil. "Stále jsme ochotni jednat a bez podmínek kromě těch, že musí skončit boje, jednání bude časově vymezeno a že na rozhovory bude odhlížet místní nebo mezinárodní strana, která nebojuje proti Jemenu," řekl Sammád.
Také saúdskoarabský král Salmán řekl, že Rijád je připraven vyjednávat s jemenskými účastníky konfliktu, ale král také chce, aby na rozhovory dohlédla Rada pro spolupráci arabských států Perského zálivu.
Podle agentury AP ale šíité zadrželi více než stovku členů jemenské větve sunnitského hnutí Muslimské bratrstvo, včetně jejích dvou vůdců. Jemenská kongregace pro reformu známá více jako Islah, která je politickým konkurentem šíitů, vyhlásila podporu zahraniční intervenci koalice pod vedením Saúdské Arábie
Šíity podporuje část armády a Írán
Šíité tradičně obývají sever Jemenu. Před šesti měsíci obsadili Saná a nyní bojují o jihojemenský Aden. Podporuje je část armády, která zůstala věrná Hádímu předchůdci Alímu Abdalláhovi Sálihovi, a Írán. Boje si za minulé dva týdny vyžádaly na 500 mrtvých a skoro 2000 raněných.
Teherán popírá, že šíitům poskytuje vojenskou pomoc. Sammád to dnes také vyloučil, ale řekl také: "I kdyby zde byla podpora Íránu, není to důvod pro tak rozsáhlou agresi." Šíitům prý nejde o obsazení Adenu, jemuž dominují separatistické kmeny. Chtějí prý odtud vytlačit Al-Káidu. "Synové jihu si budou sami řídit své záležitosti a dostanou větší slovo v budoucí politice," řekl.
Al-Káida tento týden začala bojovat o jihojemenský přístav Mukallá. V sobotu do něj vstoupily oddíly tamních kmenů a vyzvaly dnes členy provinční správy a občany, aby se k nim připojili a bránili nemocnice a veřejné budovy.
Rada bezpečnosti OSN se v sobotu vyslovila pro zastavení bojů, aby mohla být do Jemenu dopravena humanitární pomoc. Saúdská Arábie se k požadavku zatím nevyjádřila. Šíité zůstávají v Adenu a dnes se zmocnili sídla provinční vlády a přiblížili se k přístavu.
Čína, Džibutsko a Súdán se snaží evakuovat zbývající občany. V sobotu se na lodi francouzského námořnictva z Jemenu dostalo 44 cizinců.