Stovky cizinců uprchly z Jemenu na čínské válečné lodi

ČTK ČTK
3. 4. 2015 14:14
Je to vůbec poprvé, co čínská armáda pomohla jiným zemím při evakuaci jejich občanů během mezinárodní krize.
Foto: Reuters

Peking/Aden - Čínská válečná loď ve čtvrtek evakuovala z válečným konfliktem sužovaného Jemenu 225 cizinců. Na svém webu o tom informovalo čínské ministerstvo zahraničí.

Podle agentury Reuters je to poprvé, co čínská armáda pomohla jiným zemím při evakuaci jejich občanů během mezinárodní krize.

Do odsunu cizinců z Jemenu se už zapojily lodě více států.

Například saúdskoarabské námořnictvo evakuovalo řadu zahraničních diplomatů a Indie požádala Rijád o pomoc i s transportem svých občanů, kterých se v Jemenu nyní nachází více než 4000. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu oznámil, že turecká válečná fregata dnes odplula z Adenu s 55 Turky na palubě.

Čínské ministerstvo v prohlášení uvedlo, že mezi evakuovanými byli občané deseti států. Loď je ve čtvrtek odpoledne přepravila z druhého největšího jemenského města Adenu do Džibuti.

Podle ministerstva se s žádostí o pomoc na Peking obrátily vlády Británie, Irska, Itálie, Kanady, Německa, Polska, Etiopie, Jemenu, Pákistánu a Singapuru. Mluvčí čínské diplomacie k tomu dodala, že to bylo poprvé, co Čína provedla specifickou evakuaci cizinců z nebezpečné zóny.

Nejmenovaný diplomatický zdroj Reuters obeznámený s evakuací uvedl, že operace byla "velmi nebezpečná", protože bojové operace se dostaly do blízkosti čínského válečného plavidla. "Čínská loď byla ve správnou chvíli na správném místě," poznamenal.

Čína předtím z Jemenu už evakuovala 571 svých občanů a osm cizinců, kteří pracovali pro čínské společnosti.

Násilí vypuklo v Jemenu loni, když se Íránem podporovaní šíitští povstalci zmocnili hlavního města Saná a sesadili prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Vzbouřenci později začali postupovat na jih a dostali se až k Adenu, kam se Hádí uchýlil.

V posledních týdnech proti nim zahájila nálety arabská koalice vedená Saúdskou Arábií.

 

Právě se děje

Další zprávy