Mimořádná zpráva

Al-Káida osvobodila v Jemenu 300 vězňů, i své velitele

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 2. 4. 2015 23:38
Saúdská Arábie přesunula svoje pozemní vojenské jednotky k hranici s Jemenem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Saná - Členové Al-Káidy ve čtvrtek zaútočili na věznici v jihojemenském městě Mukallá a osvobodili 300 trestanců. Podle policie je mezi nimi i jeden z velitelů Al-Káidy.

V jemenském konfliktu, do nějž před týdnem zasáhla Saúdská Arábie se spojenci, ve čtvrtek padl první Saúdský Arab. Saúdská Arábie následně přesunula svoje pozemní vojenské jednotky k hranici s Jemenem. Podle OSN si boje v Jemenu za dva týdny vyžádaly více než 500 mrtvých a skoro 1700 zraněných.

"Vůdce AQAP Chálid Batarfí, který byl vězněn čtyři roky, je mezi 300 vězni, jimž se podařilo uprchnout z centrální věznice v Mukalle," sdělil policejní zdroj. AQAP je zkratka pro Al-Káidu na Arabském poloostrově, která organizuje útoky na celém světě a patří k nejobávanějším odnožím teroristické sítě. Mukallá je hlavní přístav jihojemenské provincie Hadramaút a s 300 000 obyvateli páté největší město v Jemenu.

Jemenský chaos

V Jemenu nastala loni chaotická situace, když se šíité obývající sever a bojující mnoho let za větší autonomii vydali na jih. V září obsadili hlavní město Saná a postupovali dál. Obsadili státní instituce a prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí i vláda kvůli tomu uprchli na jih, do Adenu. Minulý týden se rozhodla Saúdská Arábie a několik jejích arabských spojenců zakročit a vyslali proti šíitům letadla.

V bojích dnes padl první Saúdský Arab. Je jím podle saúdskoarabské vlády jeden pohraničník. Při útoku vedeném z Jemenu bylo deset jeho kolegů zraněno.

Saúdská Arábie podle amerických úředních zdrojů následně rozmístila svoje pozemní jednotky podél hranice s Jemenem. Jednotky prý zaujaly obranné postavení.

Po bombardování pozic šíitů v Adenu v noci na čtvrtek se šíitští bojovníci stáhli z adenského centra. Šíitské jednotky vybavené tanky a obrněnými vozy ale zůstávají v okrajových částech tohoto významného přístavu. Dnes se v něm vylodilo několik desítek zahraničních vojáků, ale zatím žádný zdroj nebyl schopen zjistit, z které jsou země.

Agentura AP píše, že některé muslimské státy zvažují vyslání pozemních jednotek. Jde zejména právě o Saúdskou Arábii, Pákistán a Egypt. Podmínkou pro vstup je údajně stabilizace Adenu, kterou chce zajistit Egypt s podporou saúdskoarabského letectva. Spojenecké jednotky nechtějí Jemen obsadit, pouze vytlačit šíity zpět na sever, na jejich tradiční území. Opírat se chtějí o místní sunnitské kmeny. Ofenzíva prý může začít, teprve až se podaří šíity dostatečně oslabit nálety.

Hádí už z Adenu uprchl a ministr zahraničí jeho vlády Rijád Jasín tento týden žádal o ještě účinnější mezinárodní akci proti šíitům.

Saúdská Arábie tvrdí, že šíitům vojensky pomáhá jejich spojenec Írán. Bojují s nimi ale také vojenské oddíly, které zůstaly věrné Hádího předchůdci Alímu Abdalláhovi Sálihovi. Podle AP uznává Sáliha za svého velitel až 70 procent důstojníků jemenské armády.

Představitelka humanitárních operací OSN Valerie Amosová dnes podle agentury AFP uvedla, že boje v Jemenu si za dva týdny vyžádaly 519 obětí na životech. Vyjádřila zároveň hluboké obavy o bezpečnost civilistů, kteří se kvůli zuřícím bojům ocitli v pasti.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 51 minutami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy