Zoufalé děti Jemenu: Dvanáctiletá dívka váží jako kojenec, bez pomoci by nepřežila

ČTK Jana Václavíková ČTK, Jana Václavíková
16. 2. 2019 18:00
Dvanáctiletá Fatima Ibrahim Hadiová z Jemenu váží tolik, jako běžně mívají roční děti. "Veškeré tuky v jejím těle už byly využity, zůstaly jen kosti," popisuje její stav lékařka a vedoucí kliniky pro podvyživené Makiah al-Aslamiová. Zemi roky sužuje válka a s ní spojená humanitární krize obřích rozměrů.
Hospitalizované jemenské děti. | Video: Reuters

Když začalo v roce 2015 bombardování u hranic Jemenu a Saúdské Arábie, musela Fatima společně se svými deseti sourozenci a otcem opustit jejich společný domov. Od té doby rodina žije pod stromem.

"Nemáme peníze, abychom si sehnali jídlo. Všechno, co máme, je to, co nám dají sousedé a příbuzní," líčí agentuře Reuters její sestra, která se také jmenuje Fatima.

Dlouhodobý nedostatek potravin vedl k tomu, že dívka zhubla až na pouhých deset kilogramů. "Nikdo s námi nemá soucit ani se o nás nestará, nikdo nám s ní nepomohl," říká její sestra. Na pomoc svým dětem rezignoval i jejich otec. "Sedí pod stromem a nehýbe se. Pokud tady zůstaneme, vyhladovíme a nikdo se o nás nedozví. Nemáme žádnou budoucnost," varuje.

Záchrana nakonec přišla od jednoho z příbuzných, který se po pohledu na malou Fatimu rozhodl, že jí léčbu zaplatí. Dvě nemocnice ji odmítly přijmout, ujmula se jí až klinika v jedné z nejchudších oblastí Jemenu - v provincii Hajjah na západě země.

"Má nejextrémnější možnou formu podvyživení," říká její lékařka Aslamiová. Předpokládá, že na uzdravení po fyzické i psychické stránce bude potřeba měsíc.

Na její klinice je nyní 43 podvyživených těhotných žen, v následujících měsících tak počet jejích pacientů vzroste o nově narozené děti. "Jde o katastrofu na pokraji hladomoru," hodnotí lékařka. "Jemenská společnost a rodiny jsou vyčerpané. Jediná možnost je zastavit válku," zdůrazňuje Aslamiová. Na klinice od konce roku 2018 zemřelo na podvýživu již čtrnáct lidí.

Jedno jídlo pro celou rodinu. V lepším případě

V Jemenu má nyní problém obstarat si jídlo až dvanáct milionů lidí z celkových sedmadvaceti milionů. 

"Situace bude pokračovat a myslím, že se zhorší. Obležení stále pokračuje, letecké útoky a válka stále pokračují. Zničilo to vodu, vzdělání, všechny zdroje, pitná voda není čistá, tak co čekáte?" ptá se lékařka Aslamiová.

Počátkem týdne vyzvala OSN obě bojující strany k tomu, aby byl zpřístupněn sklad se zásobami ve městě Hudajdá, ve kterém se nachází přes 51 tisíc tun obilí. To by na měsíc nasytilo až čtyři miliony lidí. Přestože boje v přístavu ustaly, jednotky na místě zůstaly a blokují přístup k zásobám. OSN se obává, že pokud nebudou zásoby rozvezeny, obilí shnije a dojde ke zhoršení humanitární krize.

Jemen sužuje od roku 2014 občanská válka, v níž proti sobě bojují šíitští povstalci Hútíové, podporovaní Íránem, a vládní vojska mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Tomu od roku 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií, která do země dodává zbraně, čímž podle organizace Amnesty International konflikt zostřuje. 

Video: Podívejte se na rozhovor o katastrofě v Jemenu s Pavlem Gruberem z Lékařů bez hranic

Zdravotní péče je katastrofálně nedostupná, potraviny extrémně zdražily, velmi chatrná je distribuce vody, líčí Pavel Gruber z Lékařů bez hranic. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 5 minutami

Čech převezl do Německa čtyři Syřany, u soudu dostal sedmiměsíční podmínku

Podmíněný trest sedmi měsíců vězení uložil v pondělí ve zrychleném řízení německý soud Čechovi, který o víkendu propašoval ze Slovenska do Saska čtyři Syřany. Informoval o tom v úterý server Dresdner Neuste Nachrichten.

Soud v saském městě Pirna shledal Čecha vinným z pašování lidí a řízení bez řidičského průkazu. Osmadvacetiletý muž v sobotu odpoledne podle obžaloby v lese na Slovensku vyzvedl čtyři Syřany a pak je přes Česko přivezl až do Německa. Spolková policie na podezřelou pětici narazila na dálničním odpočívadle nedaleko české hranice. Čecha na místě zadržela. Za propašování čtveřice údajně inkasoval 2000 eur (asi 50 500 korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy