Zoufalé děti Jemenu: Dvanáctiletá dívka váží jako kojenec, bez pomoci by nepřežila

ČTK Jana Václavíková ČTK, Jana Václavíková
16. 2. 2019 18:00
Dvanáctiletá Fatima Ibrahim Hadiová z Jemenu váží tolik, jako běžně mívají roční děti. "Veškeré tuky v jejím těle už byly využity, zůstaly jen kosti," popisuje její stav lékařka a vedoucí kliniky pro podvyživené Makiah al-Aslamiová. Zemi roky sužuje válka a s ní spojená humanitární krize obřích rozměrů.
Hospitalizované jemenské děti. | Video: Reuters

Když začalo v roce 2015 bombardování u hranic Jemenu a Saúdské Arábie, musela Fatima společně se svými deseti sourozenci a otcem opustit jejich společný domov. Od té doby rodina žije pod stromem.

"Nemáme peníze, abychom si sehnali jídlo. Všechno, co máme, je to, co nám dají sousedé a příbuzní," líčí agentuře Reuters její sestra, která se také jmenuje Fatima.

Dlouhodobý nedostatek potravin vedl k tomu, že dívka zhubla až na pouhých deset kilogramů. "Nikdo s námi nemá soucit ani se o nás nestará, nikdo nám s ní nepomohl," říká její sestra. Na pomoc svým dětem rezignoval i jejich otec. "Sedí pod stromem a nehýbe se. Pokud tady zůstaneme, vyhladovíme a nikdo se o nás nedozví. Nemáme žádnou budoucnost," varuje.

Záchrana nakonec přišla od jednoho z příbuzných, který se po pohledu na malou Fatimu rozhodl, že jí léčbu zaplatí. Dvě nemocnice ji odmítly přijmout, ujmula se jí až klinika v jedné z nejchudších oblastí Jemenu - v provincii Hajjah na západě země.

"Má nejextrémnější možnou formu podvyživení," říká její lékařka Aslamiová. Předpokládá, že na uzdravení po fyzické i psychické stránce bude potřeba měsíc.

Na její klinice je nyní 43 podvyživených těhotných žen, v následujících měsících tak počet jejích pacientů vzroste o nově narozené děti. "Jde o katastrofu na pokraji hladomoru," hodnotí lékařka. "Jemenská společnost a rodiny jsou vyčerpané. Jediná možnost je zastavit válku," zdůrazňuje Aslamiová. Na klinice od konce roku 2018 zemřelo na podvýživu již čtrnáct lidí.

Jedno jídlo pro celou rodinu. V lepším případě

V Jemenu má nyní problém obstarat si jídlo až dvanáct milionů lidí z celkových sedmadvaceti milionů. 

"Situace bude pokračovat a myslím, že se zhorší. Obležení stále pokračuje, letecké útoky a válka stále pokračují. Zničilo to vodu, vzdělání, všechny zdroje, pitná voda není čistá, tak co čekáte?" ptá se lékařka Aslamiová.

Počátkem týdne vyzvala OSN obě bojující strany k tomu, aby byl zpřístupněn sklad se zásobami ve městě Hudajdá, ve kterém se nachází přes 51 tisíc tun obilí. To by na měsíc nasytilo až čtyři miliony lidí. Přestože boje v přístavu ustaly, jednotky na místě zůstaly a blokují přístup k zásobám. OSN se obává, že pokud nebudou zásoby rozvezeny, obilí shnije a dojde ke zhoršení humanitární krize.

Jemen sužuje od roku 2014 občanská válka, v níž proti sobě bojují šíitští povstalci Hútíové, podporovaní Íránem, a vládní vojska mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Tomu od roku 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií, která do země dodává zbraně, čímž podle organizace Amnesty International konflikt zostřuje. 

Video: Podívejte se na rozhovor o katastrofě v Jemenu s Pavlem Gruberem z Lékařů bez hranic

Zdravotní péče je katastrofálně nedostupná, potraviny extrémně zdražily, velmi chatrná je distribuce vody, líčí Pavel Gruber z Lékařů bez hranic. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy