Jemenský přístav Hudajdá je v obležení vládních sil. Boje se soustředí kolem letiště

ČTK ČTK
4. 11. 2018 17:45
Jemen sužuje občanská válka, v níž proti sobě bojují šíitští povstalci Húsíové, podporovaní Íránem, a vládní vojska mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Mansúra Hádího. Válka v Jemenu si už vyžádala tisíce lidských životů, Jemenci trpí také hladomorem a cholerou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Jemenské vládní síly, které v zemi bojují s arabskou koalicí proti šíitským povstalcům, se přiblížily rudomořskému přístavu Hudajdá. Uvedla to agentura Reuters.

Boje se soustředí na oblasti kolem letiště, poblíž vjezdu východně od města a okolí univerzity, která leží čtyři kilometry od přístavu. Hudajdá patří k nejdůležitějším jemenským přístavům, většina dovozu proudí do země právě přes něj.

"Je to poprvé, co boje dospěly k univerzitě," cituje Reuters koaliční zdroje. Místní obyvatelé potvrzují, že z oblasti je slyšet střelba.

Hladomor a cholera

Spojené státy a Británie vyzvaly k ukončení konfliktu, který trvá už déle než tři roky, připravil o život kolem 10 tisíc lidí a vyvolal hlubokou humanitární krizi.

Hollywoodská herečka Angelina Jolie, která je zvláštní vyslankyní Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), prohlásila, že mezinárodní společenství bylo "hanebně pomalé" a vyzvala k ustavení příměří a k trvalému urovnání konfliktu.

"Sledovali jsme zhoršování situace až do té míry, že Jemen je nyní na pokraji hladomoru způsobeným člověkem a čelí nejhorší epidemii cholery na světě za několik desítek let," uvedla v neděli americká herečka. Zopakovala také varování OSN před hladomorem, který hrozí až 14 milionům Jemenců. To je zhruba polovině obyvatel této arabské země.

Jemen sužuje občanská válka, v níž proti sobě bojují šíitští povstalci Húsíové, podporovaní Íránem, a vládní vojska mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Mansúra Hádího, jemuž od roku 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií.

Válka v Jemenu si už vyžádala tisíce lidských životů. Poslední, asi dva roky staré údaje OSN hovoří o 10 tisících obětech. Některé zdroje ale odhadují, že v tomto konfliktu zemřelo na 50 tisíc Jemenců.

Zvláštní zmocněnec OSN pro Jemen Martin Griffiths se pokouší znovu připravit mírová jednání. Měla se konat už v září, ale šíité se k nim nedostavili. Nové rozhovory by se měly konat v listopadu.

Video: Zapomenutý konflikt v Jemenu

Autor: Roman Šantúr | Video: Economia
 

Právě se děje

před 2 minutami

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 4 minutami

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy