Školák z Jemenu natočil spolužáky pár hodin před smrtí. Autobus plný dětí pak zasáhly nálety

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
13. 8. 2018 16:07
Čtvrteční nálety v jemenské metropoli San'á si vyžádaly 40 obětí mezi dětmi. Ty právě seděly v autobuse a vracely se z výletu.
Lékaři ošetřují jemenského chlapce, kterého zasáhly nálety.
Lékaři ošetřují jemenského chlapce, kterého zasáhly nálety. | Foto: Reuters

San'á - Autobus plný malých školáků připomíná téměř džungli. Děti do sebe strkají, nahlas se smějí a klábosí, zatímco učitel kontroluje docházku.

Žáci jsou natěšení na školní výlet. Má být odměnou za to, že úspěšně ukončili studium na letní náboženské škole v jemenské metropoli San'á

V tu chvíli ještě netuší, že na video natáčejí pro většinu z nich poslední hodiny života. Když autobus později projíždí tržištěm na severu hlavního města v provincii Saada, zasáhne ho letecký úder.

Nálety, které na tržiště a školní autobus udeřily minulý týden ve čtvrtek, si vyžádaly oběti především mezi nezletilými. Podle poslední bilance jemenského ministerstva zdravotnictví zahynulo 51 lidí, z toho 40 dětí. Dalších 76 lidí utrpělo zranění, mezi nimi 56 dětí. 

Exkurze na hřbitov

Zhruba minutu dlouhé záběry z výletu, které zachycují rozveselenou chlapeckou třídu v posledních hodinách před útokem, natočil jeden z žáků, Osama Zeid Al Homran. Video zveřejnila americká televize CNN.

"Na tu exkurzi se tak těšili. V posledních dnech nemluvili o ničem jiném," vzpomíná jeden z učitelů Yahya Hussein, který explozi přežil. V době útoku se totiž v autobuse nenacházel. 

Stanice CNN uvedla, že podle nepotvrzených zpráv seděli v autobuse žáci ve věku 6 až 11 let. Škola vzala děti na prohlídku hřbitova v provincii Saada, na kterém jsou pochováni šíitští povstalci. Právě proti nim už několik let bojuje mezinárodní koalice vedená Saúdskou Arábií, která stojí i za čtvrtečními nálety. 

"Kvůli válce byla zničena většina parků a zahrad. Nejhezčími místy tu (v provincii Saada) jsou pohřebiště a mešity," vysvětluje Hussein, proč při výběru exkurze padla volba právě na hřbitov.

Když se skupina vracela z prohlídky a znovu nasedla do autobusu, začaly nálety. 

Dětská demonstrace

Letecké útoky nejsou v Jemenu neobvyklé. Ty čtvrteční ale vyvolaly mimořádné napětí, protože při nich zemřely hlavně děti. Například výkonná ředitelka Dětského fondu OSN (UNICEF) Henrietta Foreová označila útok za "nejhorší okamžik brutální války v Jemenu". 

V neděli také vyrazil do ulici San'á dav dětí, který protestoval proti útokům na své vrstevníky. Nezletilí demonstranti drželi v rukách transparenty s hesly psanými v anglickém i arabském jazyce, někteří také mávali fotografiemi zesnulých dětí.

Dívky demonstrují v Saná před sídlem OSN kvůli náletům v Jemenu.
Dívky demonstrují v Saná před sídlem OSN kvůli náletům v Jemenu. | Foto: Reuters

Generální tajemník OSN António Guterres vyzval k nezávislému a rychlému vyšetření čtvrtečních náletů. Vůdce šíitských povstalců Muhammad Alí Húsí se následně nechal slyšet, že rebelové jsou připraveni při vyšetřování spolupracovat. 

Saúdská Arábie nicméně odmítá, že by při náletech z minulého týdne mířila na civilisty a útok označila za "legitimní vojenskou operaci".  Dodala, že šlo o odvetu za středeční raketový úder, při němž v Saúdské Arábii zemřel jeden civilista.

Video ukazuje situaci v Jemenu po útoku na tržiště

Nálet koalice vedené Saúdskou Arábií zasáhl na tržišti na severu Jemenu autobus plný dětí. Zemřelo jich na čtyři desítky. Oblast ovládají povstalci. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 5 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy