Školák z Jemenu natočil spolužáky pár hodin před smrtí. Autobus plný dětí pak zasáhly nálety

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
13. 8. 2018 16:07
Čtvrteční nálety v jemenské metropoli San'á si vyžádaly 40 obětí mezi dětmi. Ty právě seděly v autobuse a vracely se z výletu.
Lékaři ošetřují jemenského chlapce, kterého zasáhly nálety.
Lékaři ošetřují jemenského chlapce, kterého zasáhly nálety. | Foto: Reuters

San'á - Autobus plný malých školáků připomíná téměř džungli. Děti do sebe strkají, nahlas se smějí a klábosí, zatímco učitel kontroluje docházku.

Žáci jsou natěšení na školní výlet. Má být odměnou za to, že úspěšně ukončili studium na letní náboženské škole v jemenské metropoli San'á

V tu chvíli ještě netuší, že na video natáčejí pro většinu z nich poslední hodiny života. Když autobus později projíždí tržištěm na severu hlavního města v provincii Saada, zasáhne ho letecký úder.

Nálety, které na tržiště a školní autobus udeřily minulý týden ve čtvrtek, si vyžádaly oběti především mezi nezletilými. Podle poslední bilance jemenského ministerstva zdravotnictví zahynulo 51 lidí, z toho 40 dětí. Dalších 76 lidí utrpělo zranění, mezi nimi 56 dětí. 

Exkurze na hřbitov

Zhruba minutu dlouhé záběry z výletu, které zachycují rozveselenou chlapeckou třídu v posledních hodinách před útokem, natočil jeden z žáků, Osama Zeid Al Homran. Video zveřejnila americká televize CNN.

"Na tu exkurzi se tak těšili. V posledních dnech nemluvili o ničem jiném," vzpomíná jeden z učitelů Yahya Hussein, který explozi přežil. V době útoku se totiž v autobuse nenacházel. 

Stanice CNN uvedla, že podle nepotvrzených zpráv seděli v autobuse žáci ve věku 6 až 11 let. Škola vzala děti na prohlídku hřbitova v provincii Saada, na kterém jsou pochováni šíitští povstalci. Právě proti nim už několik let bojuje mezinárodní koalice vedená Saúdskou Arábií, která stojí i za čtvrtečními nálety. 

"Kvůli válce byla zničena většina parků a zahrad. Nejhezčími místy tu (v provincii Saada) jsou pohřebiště a mešity," vysvětluje Hussein, proč při výběru exkurze padla volba právě na hřbitov.

Když se skupina vracela z prohlídky a znovu nasedla do autobusu, začaly nálety. 

Dětská demonstrace

Letecké útoky nejsou v Jemenu neobvyklé. Ty čtvrteční ale vyvolaly mimořádné napětí, protože při nich zemřely hlavně děti. Například výkonná ředitelka Dětského fondu OSN (UNICEF) Henrietta Foreová označila útok za "nejhorší okamžik brutální války v Jemenu". 

V neděli také vyrazil do ulici San'á dav dětí, který protestoval proti útokům na své vrstevníky. Nezletilí demonstranti drželi v rukách transparenty s hesly psanými v anglickém i arabském jazyce, někteří také mávali fotografiemi zesnulých dětí.

Dívky demonstrují v Saná před sídlem OSN kvůli náletům v Jemenu.
Dívky demonstrují v Saná před sídlem OSN kvůli náletům v Jemenu. | Foto: Reuters

Generální tajemník OSN António Guterres vyzval k nezávislému a rychlému vyšetření čtvrtečních náletů. Vůdce šíitských povstalců Muhammad Alí Húsí se následně nechal slyšet, že rebelové jsou připraveni při vyšetřování spolupracovat. 

Saúdská Arábie nicméně odmítá, že by při náletech z minulého týdne mířila na civilisty a útok označila za "legitimní vojenskou operaci".  Dodala, že šlo o odvetu za středeční raketový úder, při němž v Saúdské Arábii zemřel jeden civilista.

Video ukazuje situaci v Jemenu po útoku na tržiště

Nálet koalice vedené Saúdskou Arábií zasáhl na tržišti na severu Jemenu autobus plný dětí. Zemřelo jich na čtyři desítky. Oblast ovládají povstalci. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy