Lidé se bouří i v reformním Maroku, v Jemenu se střílí

Petr Jemelka Petr Jemelka
21. 2. 2011 13:56
V Maroku se zatím protesty obešly bez násilí, jemenští vojáci střílí ostrými.
Příznivec marockého krále dává najevo, že si násilné reformy nepřeje
Příznivec marockého krále dává najevo, že si násilné reformy nepřeje | Foto: Reuters

Rabat - Nepokoje v arabském světě, vyvolané úspěšným svržením diktátorů v Egyptě a Tunisku, se v neděli rozšířily i do jinak klidného Maroka.

Tísíce převážně mladých lidí demonstrovaly v centru hlavního města Rabatu, v Casablance a Marákeši. 

Maročané, stejně jako občané ostatních arabských zemí, volají po omezení pravomocí krále Mohameda VI., potlačení korupce, posílení demokracie a zlepšení životní úrovně. 

Přestože podle analytiků patří Maroko díky reformnímu panovníkovi, volenému parlamentu a úspěšné ekonomice k nejstabilnějším zemím v regionu, prvolával dav lidí silná hesla typu "Lidé odmítají ústavu, dělanou pro otroky nebo lid žádá konec autokracie."

Přestože Marocká ekonomika v poslední době skutečně roste a reformy už přinášejí ovoce, neznamená to, že by se země nepotýkala s vážnými problémy. Mnoho mladých a vzdělaných lidí zůstává bez práce a nůžky mezi chudými a bohatými se stále rozevírají.

Marocké bezpečnostní složky do průběhu demonstrace nijak nezasahovaly a dovolily nespokojeným občanům dojít v průvodu až před národní parlament.

Podle zpravodaje BBC Maročané zatím nevolají po králově abdikaci, za což marocká hlava státu velmi pravděpodobně vděčí své reformní politice. Občané však nyní využili situace a žádají další a rozsáhlejší reformy. Jak Mohamed VI. zareaguje, v tuto chvíli není jasné.

Stejně jako v okolních zemích, i v Maroku organizátoři svolávají demonstranty prostřednictvím sociálních sítí, především Facebooku. Skupina nazvaná Hnutí pro změnu 20. března už má na Facebooku 23 tisíc příznivců.

Krvavé střety v Jemenu

Zatímco v Maroku se demonstrace dosud obešly bez násilí, protesty v Jemenu si vyžádaly další oběť.

Jemenský prezident Alí Abdullah Salíh mobilizuje své příznivce.
Jemenský prezident Alí Abdullah Salíh mobilizuje své příznivce. | Foto: Reuters

Podle informací agentury Reuters začali jemenští vojáci v přístavním městě Aden na jihu země střílet ostrou municí poté, co protestující mladící vrhali na jednu z hlídek kamení.

Nejméně jeden z demonstrantů byl zastřelen a další čtyři lidé jsou zranění.

Od čtvrtka, kdy nepokoje v Jemenu propukly, už tak počet obětí stoupnul na dvanáct. Jemenci stejně, jako ostatní požadují, ekonomické i politické reformy, zásahy proti korupci a odstoupení prezidenta  Alího Abdullaha Salíha. Ten zemi vládne již 32 let.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy