Češi odjeli z neklidné Libye, zůstaly jen matky s dětmi

Tereza Šídlová
28. 2. 2011 9:39
Ambasáda v Tripolisu je uzavřená
Kaddáfího odpůrci na pohřbu jedné z obětí pouličního násilí
Kaddáfího odpůrci na pohřbu jedné z obětí pouličního násilí | Foto: Reuters

Praha/Tripolis - Z rozbouřené Libye odcestovala většina Čechů, včetně diplomatů.

V zemi podle českého ministerstva zahraničí zůstala jen trojice krajanek se svými dětmi.

"Celkově se podařilo evakuovat všechny české občany, kteří projevili zájem," řekl mluvčí Černínského paláce Vít Kolář.

Evakuace českých občanů proběhla částečně běžnými leteckými linkami a z části zvláštními letadly či loděmi EU.

Ambasáda: Zavřeno

Ambasáda v Tripolisu je uzavřena z bezpečnostních důvodů.

"Čeští občané se v případě potřeby mohou obracet na velvyslanectví ČR v Tunisu a v Káhiře nebo na velvyslanectví některého členského státu EU v Tripolisu. Většina jich je však v současnosti obdobně jako český zastupitelský úřad uzavřena," sdělila dále česká diplomatická centrála.

Ještě v neděli byla podle informací ministra obrany Alexandra Vondry dvacítka Čechů.

 

 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitována, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Neštěstí v synagoze u Jeruzaléma si vyžádalo desítky zraněných

 Šest desítek zraněných si vyžádalo zhroucení ochozu v synagoze u Jeruzaléma, uvedla dnes agentura AFP. Deset zraněných je podle lékařů ve vážném či kritickém stavu, další padesátka zraněných je mimo ohrožení života, uvedl list The Times of Israel na svém webu.

Uvnitř synagogy charedimů, nejkonzervativnějších vyznavačů ortodoxního judaismu, bylo podle policie více než 600 lidí. Na místo přijíždějí sanitky, záběry na internetu zachytily chaos panující v davu před budovou, poznamenal deník.

Minulý měsíc v tlačenici na poutní hoře Meron zahynulo 45 lidí. Na místě se každoročně scházejí tisíce především ultraortodoxních židů k oslavám svátku Lag ba-omer. V osudovou noc jich tam bylo zřejmě až 100 tisíc a u kluzkého, zúženého východu nastala tlačenice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy