29155. Jednotka elitních Putinových agentů vede tichou válku po celé Evropě

Martin Novák Martin Novák
9. 9. 2024 15:07
Nejen špionáž, vraždy, sabotáže a puče, ale už také sofistikované počítačové útoky. Speciální jednotku 29155, spadající pod ruskou armádní rozvědku GRU, označil německý Spolkový úřad na ochranu ústavy za viníka rozsáhlých pokusů o krádeže dat a poškození kritické infrastruktury napříč celou Evropou.
Vladimir Putin v Kremlu.
Vladimir Putin v Kremlu. | Foto: Reuters

29155 je kódové označení pro oddíl, který sdružuje zhruba čtyři stovky ruských agentů. Má jít o nejlepší z nejlepších: umí jazyky, jsou fyzicky i psychicky odolní, na sociálních sítích a internetu mají roky budovanou falešnou identitu a především loajálně plní úkoly Kremlu.

O společném pátrání několika zemí po původci kybernetických útoků informuje na své webové stránce také česká Bezpečnostní informační služba (BIS). "Aktér začal nasazovat destruktivní malware WhisperGate proti několika ukrajinským obětem již 13. ledna 2022, vůči Ukrajině následně prováděl i další útoky. Jednotka 29155 také vedla operace v počítačových sítích proti mnoha členským státům NATO a dalším zemím v Evropě, Latinské Americe a Střední Asii. Činnost skupiny zahrnuje kompromitaci webových stránek, skenování infrastruktury či exfiltraci a únik dat, která následně prodávají nebo veřejně publikují. Od počátku roku 2022 se aktér zaměřuje především na narušování mezinárodního úsilí poskytování pomoci Ukrajině," uvádí BIS ve zprávě z minulého týdne.

Němci mají podezření, že ruští agenti stáli za několika případy žhářství v průmyslových areálech z nedávné doby. Se stejnou verzí pracují i polští vyšetřovatelé, protože i v Polsku propuklo několik požárů v továrnách. Tato podezření mají oporu ve výsledcích španělského vyšetřování takzvaných dopisových bomb, které loni neznámí odesílatelé adresovali kromě jiného velké španělské zbrojovce Instalaza. Bomby dostal i úřad španělského premiéra a ministerstvo obrany. Madrid předpokládá, že šlo o pomstu či varování za to, že Španělsko - ač geograficky vzdálené od Ukrajiny a nemající historii zásadních konfliktů s Ruskem - dodalo Kyjevu zbraně a munici, včetně obrněných transportérů.

K jednotce 29155, která sídlí v komplexu na východním okraji Moskvy, oficiálně nazývaném 161. výcvikovým střediskem, vedou stopy několika vražd, pokusů o vraždy, výbuchů a převratů. Lidé z této jednotky se v roce 2018 pokusili otrávit v britském Salisbury bývalého důstojníka ruské GRU Sergeje Skripala a o tři roky dříve bulharského zbrojaře Emiliana Gebreva, který už od roku 2014 prodával zbraně a munici Ukrajině.

Jednotka také podle českého vyšetřovacího týmu vyslala do Česka dva své muže - Anatolije Čepigu a Alexandra Miškina -, aby vyhodili do povětří sklad zbraní ve Vrběticích před deseti lety. Prezident Vladimir Putin jim pak oběma předal vyznamenání.

Důstojník jednotky Vladimir Popov organizoval proruský politický převrat v Černé Hoře v roce 2016 a o dva roky dříve v Moldavsku protesty proti asociační dohodě s Evropskou unií. Francouzská tajná služba DGSI vystopovala Popova a další příslušníky jednotky ve vilách ve městech Evian a Chamonix ve francouzských Alpách. V zemi pobývali jako bohatí turisté, přičemž splývali s okolím, protože ve francouzských horských střediscích vlastní domy mnoho ruských boháčů.

Investigativní server Bellingcat získal svědectví o odhalení jednoho z agentů 92155, kterému se podařilo proniknout mezi ruské disidenty a účastnil se schůzek představitelů ruské opozice v zahraničí. Bydlel střídavě ve Vilniusu a Vídni, dokonce se setkal s Putinovým kritikem a bývalým šachovým mistrem světa Garrym Kasparovem. V litevském Vilniusu letos 12. března čelil útoku a málem zemřel.

Video: Ukrajina si ve válce nevede tak špatně, jak to někdy vypadá, říká uznávaná novinářka Petra Procházková (9. 9. 2024)

Spotlight Aktuálně.cz - Petra Procházková | Video: Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy