Jednání v Zimbabwe přerušena. Má Mugabe navrch?

pav
13. 8. 2008 13:22
Z Harare přicházejí nejasné zprávy o možném zvratu
Našel Robert Mugabe (vlevo) nového spojence v Arthuru Mutambarovi?
Našel Robert Mugabe (vlevo) nového spojence v Arthuru Mutambarovi? | Foto: Reuters

Harare - Jednání o povolebním uspořádání v Zimbabwe, která spolu od neděle v hlavním městě Harare vedly špičky vládní strany ZANU-PF a opozičního Hnutí za demokratickou změnu (MDC) za zprostředkovatelské role jihoafrického prezidenta Thabo Mbekiho, byla přerušena.

To je jediný ověřitelný fakt, který z ostře sledovaných rozhovorů o dělbě moci v Zimbabwe vyplynul.

Ohledně dalších informací, jež pronikly na veřejnost, nadále panují nejasnosti.

Mbeki: O žádné dohodě nevím

Mbeki popřel, že by se během jednání v Harare zrodila dohoda mezi prezidentem Robertem Mugabem a šéfem odštěpenecké frakce MDC Arthurem Mutambarou, jak uvedly některé tiskové agentury.

Thabo Mbeki byl společenstvím jihoafrických států i Africkou unií pověřen zprostředkováním rozhovorů v Zimbabwe, přestože v něm mnozí kritici vidí spojence Roberta Mugabeho
Thabo Mbeki byl společenstvím jihoafrických států i Africkou unií pověřen zprostředkováním rozhovorů v Zimbabwe, přestože v něm mnozí kritici vidí spojence Roberta Mugabeho | Foto: Reuters

Podle Mbekiho si lídr MDC a vítěz prvního kola prezidentských voleb Morgan Tsvangirai (v druhém kole, které bojkotoval, zvítězil jako jediný kandidát Mugabe) nyní vyžádal čas na rozmyšlenou. Všichni účastníci jednání se prý shodli, že "rozhovory musí pokračovat".

Podle některých zdrojů z vládní strany i opozice údajně Mugabe s Mutambarou uzavřeli dohodu, která by umožnila Mugabemu zůstat u moci. Odštěpenecká frakce MDC totiž v novém parlamentu ovládá deset křesel, a je tak jakýmsi jazýčkem na vahách.

Zbytek MDC, loajální vůči Tsvangiraiovi, má ve sněmovně 100 poslanců, o jednoho více než ZANU-PF.

Mutambara po březnových volbách do parlamentu uzavřel s Tsvangiraiem spojenectví, pokud by se ale nyní přidal na stranu Mugabeho ZANU-PF, změnily by se poměry ve sněmovně v Mugabeho prospěch.

Kdo chce víc, nemá nic?

"Bude Morgan (Tsvangirai) ministerským předsedou?" píše se na titulní straně deníku The Zimbabwean. Dohoda o dělbě moci v Zimbabwe je údajně na spadnutí
"Bude Morgan (Tsvangirai) ministerským předsedou?" píše se na titulní straně deníku The Zimbabwean. Dohoda o dělbě moci v Zimbabwe je údajně na spadnutí | Foto: Reuters

O tom, že vláda a opozice v Zimbabwe jsou blízko dohody o rozdělení moci, informoval minulý týden tisk v sousední Jihoafrické republice i v zahraničí.

Tsvangirai se na základě dohody měl stát novým premiérem. Šlo by o nově vytvořenou funkci. Dosud totiž vládní kabinet řídil přímo prezident.

Zároveň by Robert Mugabe zůstal formálně v čele země a doživotně by byl nazýván "prezidentem zakladatelem". Jeho role by však měla zůstat spíše ceremoniální. Podobné řešení ukončilo před půl rokem také krizi ve východoafrické Keni.

Podle BBC to měla být právě otázka Mugabeho budoucích pravomocí, na níž se rozhovory zasekly. Zimbabwský prezident, který je u moci už od roku 1980, kdy jeho země vyhlásila nezávislost na Británii, se údajně odmítl vzdát své moci a z Tsvanigarie chtěl učinit jen nominálního šéfa vlády. To však pro šéfa MDC bylo nepřijatelné.

Čtěte více: Zimbabwe blízko dohodě. Tsvangirai má být premiér

 

Právě se děje

Další zprávy