Jednání o obchodních vztazích EU a Británie skončila bez dohody, budou ale pokračovat

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 12. 2020 6:13
Jednání o podobě obchodních vztahů mezi Evropskou unií a Británií skončila bez úspěchu. Po nedělním telefonickém rozhovoru s britským premiérem Borisem Johnsonem to řekla předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Oba politici stanovili neděli jako nejzazší termín pro dosažení dohody, jednání však budou podle nich pokračovat.
Britský premiér Boris Johnson a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Britský premiér Boris Johnson a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. | Foto: Reuters

"Naše vyjednávací týmy v posledních dnech pracovaly dnem i nocí. A navzdory vyčerpání po téměř ročním vyjednávání, navzdory tomu, že se neustále neplnily stanovené termíny, tak si myslíme, že je v tuto chvíli zodpovědné postoupit ještě o další míli," uvedli Johnson a von der Leyenová ve společném prohlášení.

Londýn i Brusel dávaly už v minulých dnech najevo, že dosažení dohody do neděle bude těžké. Britský ministr zahraničí Dominic Raab v televizi Sky News řekl, že unii se nelíbí, že by se Británii po definitivním odchodu z EU vedlo dobře. Británie podle něj trvá na tom, že se s ní musí od příštího roku jednat jako se suverénní zemí.

Brusel je odhodlán zabránit tomu, aby Londýn získal podle unie nespravedlivou výhodu v podobě bezcelního přístupu na unijní trh, když by si zároveň stanovoval svá vlastní pravidla ohledně výroby, práv zaměstnanců a obchodních subvencí. Neshody panují i v záležitosti rybolovu a Brusel hrozí, že pokud lodě z EU nebudou mít přístup do britských vod, pak britští rybáři nebudou mít zvláštní přístup na unijní trhy, když budou chtít v EU prodávat svou produkci.

Británie nicméně tvrdí, že co se děje v jejich vodách a co se týče jejich širších obchodních pravidel, to by jako suverénní stát měla mít pod kontrolou. Londýn v sobotu potvrdil, že vzhledem k pokračujícím neshodám s Bruselem a přípravám na definitivní krach jednání o budoucích obchodních vztazích je britské námořnictvo připraveno zasáhnout, pokud v britských vodách zaznamená ilegální rybolov.

Britská libra večer začala výrazně zpevňovat, podle analytiků v úlevě z toho, že rozhovory budou pokračovat. K dolaru proti pátečnímu závěru přidávala 1,1 procenta na 1,3360 USD, k euru si připisovala jedno procento na 90,58 pence. Obchodování je ale v neděli večer nelikvidní a výhled není podle analytiků nejlepší. Libra od jara k dolaru zpevnila asi o 18 procent a začátkem prosince vystoupila nad 1,35 USD, maximum za dva a půl roku.

Jak šel čas s brexitem
Autor fotografie: Reuters

Jak šel čas s brexitem

23. června 2016: občané Spojeného království v referendu rozhodli o vystoupení z EU. Tehdejší britský premiér David Cameron, který hlasování vyvolal, okamžitě rezignuje. 

29. března 2017: premiérka Theresa Mayová formálně zahajuje proces brexitu. O tři měsíce později začíná vyjednávání s Bruselem. 

1. dubna 2019: po sérii prohraných hlasování, které měly zajistit přijetí odchodové smlouvy s EU v britském parlamentu, žádá Mayová o první prodloužení termínu pro brexit.

24. července 2019: Mayovou nahrazuje v čele britské vlády Boris Johnson. Na podzim téhož roku vyjednává v Bruselu druhé prodloužení.

31. ledna 2020: Británie opouští Evropskou unii, začíná 11měsíční přechodné období pro vyjednání dohody o volném obchodu.

31. prosince 2020: konec přechodného období, Británie opouští celní unii a jednotný evropský trh.

"Na těchto úrovních už je do kurzů započteno mnoho dobrých zpráv, a i když se do konce roku dočkáme nějaké úspornější dohody, trh se bude dívat dál a začne libru prodávat," řekla agentuře Reuters analytička společnosti State Street Global Markets Marija Veitmaneová.

Británie z unie vystoupila na konci letošního ledna. Do konce roku ale trvá přechodné období, kdy je nutné doladit všechny zbývající otázky, zejména obchodní vztahy. Pokud se Londýn s Bruselem na obchodních vztazích nedohodnou do konce roku, měly by unie a Británie mezi sebou začít od ledna vybírat cla. Británie by se pak řídila pravidly Světové obchodní organizace (WTO).

 

Právě se děje

Další zprávy