Jeden za tisíc? Případ Šalit v otázkách a odpovědích

Petr Jemelka Petr Jemelka
18. 10. 2011 16:25
Izraelský četař Gilad Šalit je po pěti letech na svobodě
Šalit na svobodě. Po pěti letech.
Šalit na svobodě. Po pěti letech. | Foto: Reuters

Jeruzalém - Izraelci a Palestinci uzavřeli a naplnili historickou dohodu o výměně vězňů.

Krom toho, že jde o ujednání dvou nesmiřitelných stran, je na případu pozoruhodné i to, že se židovský stát uvolil vyměnit svého vojáka za 1027 palestinských vězňů, z nichž většina byla pravomocně odsouzena za teroristické útoky na území Izraele.

Výměna "jeden za tisíc" rozdělila izraelskou společnost i veřejné mínění po celém světě.

Jedni si myslí, že by měla izraelská vláda pro propuštění svého vojáka udělat vše (i s ohledem na to, že vojenská služba je v Izraeli povinná, a to pro muže i ženy). Druzí naopak zastávají názor, že by Jeruzalém neměl s teroristy vyjednávat ani jim jakkoliv ustupovat.

V následujícím textu jsme shrnuli všechna podstatná fakta, jež se k případu Gilada Šalita vztahují.

Kdo je Gilad Šalit?

Gilad Šalit se narodil 28. srpna 1986 v přímořském městě Naharija v severozápadním Izraeli. Od malička ale spolu se starším bratrem a mladší sestrou vyrůstal v nedaleké vesnici Micpe Hila. V roce 2005 odmaturoval s vyznamenáním a nastoupil základní vojenskou službu.

Bylo mu tehdy osmnáct let. Přestože mu to lékaři vzhledem k jeho tělesné konstituci a zdravotnímu stavu nedoporučovali, trval na tom, že chce - stejně jako jeho starší bratr - narukovat do bojové jednotky. Kromě izraelského má Gilad Šalit také francouzské občanství. Je prvním vojákem od roku 1994, kterého se Palestincům podařilo zajmout.

Jak ho zajali?

Šalit byl zajat třináct měsíců poté, co vstoupil do armády, tedy 25. června 2006 během útoku palestinských ozbrojenců na hlídkové stanoviště poblíž hraničního přechodu Kerem Šalom. K útoku došlo v neděli brzy ráno. Palestinci překonali blokádu pásma Gazy podzemním tunelem a pronikli do vojenského bunkru z izraelské strany.

Při útoku zemřeli dva Izraelci a dva Palestinci. Další tři izraelští vojáci utrpěli zranění. Šrapnely údajně poranily i Šalita, kterého Palestinci vytáhli z poškozeného tanku a odvlekli do pásma Gazy.   

Kdo Šalita unesl a proč?

Bojovníci Hamásu.
Bojovníci Hamásu. | Foto: Reuters

Jednalo se o společnou akci militantního křídla Hnutí islámského odporu - Hamásu a tzv. Výboru lidového odporu, který sdružuje hned několik teroristických skupin, včetně Islámské armády a Islámského Džihádu. S Výborem lidového odporu ale sympatizují i někteří členové Fatahu, považovaného spíše za umírněnou politickou frakci.

Od počátku bylo cílem únosu získat zajatce, jehož by bylo možné vyměnit za uvězněné teroristy. To ostatně Výbor lidového odporu oznámil hned druhý den po únosu. Palestinci zprvu žádali propuštění všech zadržovaných žen a můžů mladších osmnácti let, kteří byli vězněni bez pravomocného rozsudku.

Co následovalo?

Tři dny po únosu izraelská armáda po více než roce relativního klidu vtrhla do Gazy. V první vlně vojáci pátrali po uneseném kolegovi. Následovaly nálety a ostřelovaní. Nejintenzivnější akce trvala několik týdnů. Šalita se ale najít nepodařilo. Podle oficiálních informací zemřela stovka Palestinců a jeden izraelský voják. Kromě toho Izraelci pozatýkali několik desítek představitelů Hamásu.

Co se dělo dál?

Pozornost médií a armádního velení se postupně upřela spíše na boje s ozbrojenci libanonského hnutí Hizballáh. Vláda navíc trvala na svém stanovisku a odmítla s únosci jakkoliv vyjednávat. Později ale souhlasila s nepřímým jednáním. Už v roce 2006 se stal prostředníkem Egypt, ale dohodu pomáhal uzavřít také vyjednavač z Německa.

Kde a za jakých podmínek byl voják vězněn?

Podrobnosti zatím nejsou známy, ale v prvním stručném rozhovoru bezprostředně po svém úterním propuštění Gilad Šalit řekl, že s ním únosci z Hamásu zacházeli dobře. Jak ale upozornila televize CNN, Izraelec tou dobou ještě nebyl úplně na svobodě.

Lékaři z vojenské základny, kde se Šalit setkal s premiérem Netanjahuem, upozorňují, že po pěti letech strávených v palestinském zajetí trpí podvýživou a nedostatkem slunečního světla.

První přímý důkaz o tom, že je naživu, Palestinci poskytli v říjnu 2009, kdy poslali Izraelcům videonahrávku, na níž Šalit drží aktuální vydání novin.

Jak zněla dohoda?

Naděje svitla 11. října letošního roku, kdy obě strany oznámily, že uzavřely dohodu. Izrael na jejím základě propustil 477 palestinských vězňů, dalších 550 má následovat.

 

Právě se děje

Další zprávy